محوطه سازی

محوطه سازی

دانش طراحی و ساماندهی محوطه ، برای دست یابی به اهداف مختلف را محوطه سازی یا همان لنداسکیپ می گویند. محوطه سازی در حقیقت به فضاسازی در محیط های باز می پردازد و هدف اصلی آن حفظ برقراری ارتباط انسان با طبیعت می باشد. امروزه یکی از بزرگترین معضلات شهری، پدیده وارونگی و آلودگی هوا می باشد که یکی از راه های مقابله با آن ایجاد فضاهای سبز شهری و محوطه سازی است. ایجاد فضاهای سبز در محیط شهری باعث جذب آلودگی هوا و انتشار اکسیژن در هوا شده و به لحاظ بصری کمک شایانی به منظر شهری می کند.

انتخاب خاک در محوطه سازی

در محوطه سا زی ، ایجاد فضای سبز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا علاوه بر اینکه بخش بزرگی از محوطه سازی را دربر می گیرد، تنها عنصر زنده در این بخش نیز محسوب می شود.

در بخش های مختلف در محوطه سازی ، عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند که هر یک از آنها نیاز متفاوتی برای زیرسازی دارند. استفاده از خاک مناسب مهمترین بخش در حفاظت و نگهداری از فضای سبز می باشد، سبک بودن و جذب رطوبت از اولویت های انتخاب خاک مناسب است.

مصالح ساختمانی در محوطه سازی

شناخت و انتخاب صحیح مصالح در محوطه سازی از اهمیت بالایی یرخوردار است ، زیرا علاوه بر حس زیبایی شناسی مصالح به کار رفته باید تغییرات احتمالی این مصالح را در برابر شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه نیز درنظر گرفت و با توجه به محدودیت های موجود اقدام به انتخاب مصالح نمود . برخی از مصالح کاملا تخصصی بوده و فقط در محوطه سازی استفاده می شوند و مورد کاربرد دیگری ندارند، شناخت این مصالح میتواند در بالا بردن سطح کیفی کار بسیار موثر باشد، زهکش ها و ایزوله گرها از جمله این موارد هستند. پس از احداث محوطه سازی ، در بخش نگهداری ، در نظر گرفتن سیستم آبیاری مکانیزه از موارد مهم اجرایی می باشد.

المان ها و تجهیزات در محوطه سازی

محوطه سازی و طراحی منظر برای دستیابی به آرامش انسان در طبیعت، متشکل از عناصر و المان های گوناگونی است و چیدمان این المان ها در کنار یکدیگر به علم و تخصص کافی نیاز دارد با توجه به نیاز پروژه و خواست کارفرما المان های متفاوتی در محوطه ساز استفاده می شود که در آن میان می توان به عناصری چون آلاچیق ، پرگولا، آبنما ، برکه ، استخر، نهر، کف سازی ، نورپردازی و ... اشاره کرد.

خدمات محوطه سازی

محوطه سازی و طراحی فضای سبز توسط تیم متخصص و کارشناسی انجام می شود . طرح پیشنهادی به صورت پلان و تصاویر سه بعدی به کارفرما ارائه می گردد که در آن تمام جانمایی ها و دسترسی ها مشخص می شود، ساخت و تولید تمام جزئیات طرح با همراهی افراد کاملا متخصص در کارگاه تولید و در سایت پیاده سازی می شود . با توجه به دانش معماری، علم به تکنولوژی روز و شناخت کامل و صحیح از کلیه مصالح مورد نیاز، ساخت تمام المانها ( آلاچیق، آبنما، استخر و ... ) با توجه به سلیقه کارفرما و نیاز پروژه امکان پذیر بوده و هیچ محدودیتی در طراحی و اجرا وجود ندارد.

پس از اجرای فعالیت های عمرانی و آماده سازی بستر کار، کاشت و پیاده سازی فضای سبز با توجه به انتخاب هوشمندانه متخصصان انجام می شود و در انتها ، خدمات نگهداری فضای سبز با توجه به شرایط آب و هوایی در تمام فصول سال توسط کارشناسان صورت می گیرد .

چنانچه به بام سبز نیز علاقه مند هستید مطلب روف گاردن را دنبال کنید : روف گاردن

کلمات کلیدی سئو سایت : محوطه ساز باغچه,اجرای محوطه سبز,پلان محوطه,محوطه ساز در معماری

محوطه ساز ویلاهای کوچک,محوطه باغ میوه,پلان محوطه ساز ویلا,محوطه ویلا شمال