محوطه سازی

محوطه سازی

دانش طراحی و ساماندهی محوطه ، برای دست یابی به اهداف مختلف را محوطه سازی یا همان لنداسکیپ می گویند.

محوطه سازی در حقیقت به فضاسازی در محیط های باز می پردازد و هدف اصلی آن حفظ برقراری ارتباط انسان با طبیعت می باشد. امروزه یکی از بزرگترین معضلات شهری ، پدیده وارونگی و آلودگی هوا می باشد که یکی از راه های مقابله با آن ایجاد فضاهای سبز شهری و محوطه سازی است، ایجاد فضاهای سبز در محیط شهری باعث جذب آلودگی هوا و انتشار اکسیژن در هوا شده و به لحاظ بصری کمک شایانی به منظر شهری می کند.

کف سازی:

با توجه به اینکه سطوح موجود در محوطه ، بخش اعظمی از آن را در بر گرفته، تعریف جنس و طرح کف ، تاثیرگذارترین بخش در دید بصری می باشد، علاوه بر آن، انتخاب جنس مناسب کف از این جهت اهمیت دارد که باید جوابگوی استحکام مورد نیاز سرما و یخبندان و یا گرما و رطوبت باشد.

تایل های بزرگ سنگی، سطوح بتنی، استفاده از چمن طبیعی یا مصنوعی در سطح وسیع، سکوهای چوبی و کف های سیمانی ، بخشی از گزینه های موجود در طراحی کف، باتوجه به نوع کاربری آن است، علاوه بر جنس کف، اختلاف سطح در کف سازی باغ و محوطه، تنوع و پویایی بیشتری به محیط می دهد.

همچنین با تغییر متریال یک قسمت، می توان به سادگی تعریف فضا را عوض کرد و گرمی مورد نیاز آن را ایجاد کرد.

محوطه سازی
محوطه سازی

مسیرها در محوطه سازی:

یک مسیر عریض سنگ فرش شده، یک راه باریک بتنی ترکیب شده با چمن و منتهی به یک برکه یا حوض فواره دار، یک معبر چوبی که بین گیاهان و بوته های بلند قرار گرفته، یک راهروی مارپیچ سنگریزه دار، هریک با حسی متفاوت، می تواند انسان را به مقصدی برساند، انتخاب هوشمندانه عرض، طول و جنس هر مسیر، علاوه بر سلیقه ی کارفرما، به هوش و ذکاوت طراح نیز بستگی دارد.

گیاهان (عناصر زنده):

بی شک در دنیای پرمشغله ی امروز پوشش سبز و چمن می تواند رنگ و بوی تازه ای به زندگی دهد و انسان را به وجد و نشاط بیاورد، در محوطه سازی، ایجاد فضای سبز از اهمیت زیادی برخوردار است.

زیرا علاوه بر اینکه بخش بزرگی از محوطه سازی را در بر می گیرد، تنها عنصر زنده در این بخش نیز محسوب می شود.

درختان و گل های تزئینی (زینتی) مقاوم در تمام فصول سال، یک باغ یا ایوان را کاملا منحصر به فرد می کند، در بخش های مختلف در محوطه سازی ، عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند که هریک از آن ها نیاز متفاوتی برای زیرسازی دارند، استفاده از خاک مناسب، مهمترین بخش در حفاظت و نگهداری از فضای سبز می باشد. سبک بودن و جذب رطوبت از اولویت های انتخاب خاک مناسب است.

محوطه سازی
محوطه سازی

ناآگاهی از تنوع و ویژگی های گیاهان وسپردن به دست کارشناسان نا وارد ، نتیجه را در بلند مدت نمایان می سازد، در یکی دو سال اول که گیاهان هنوز به اندازه اصلی خود نرسیده اند، همه چیز زیبا به نظر می رسد. اما پس از چند سال با رشد گیاهان، زیبایی محیط از بین می رود و نیاز به دوباره کاری و تجدید نظر در آن بوجود می آید. این در حالی است که با انتخاب اصولی گیاهان و رعایت مسائل فنی در ابتدا با گذشت زمان بر زیبایی فضای سبز افزوده خواهد شد و از هزینه های بی مورد اجتناب می شود.

امری که در این زمینه از اهمیت بسیاری برخوردار است ، استفاده از گیاهانی است که نیازهای محیطیشان با شرایط محیطی سازگار باشد.

به عنوان نمونه کاشت نهال اکالیپتوس در مناطق معتدل سرد و سردسیر که حداقل چند روز از سال دارای دمای زیر صفر هستند امری اشتباه است. همچنین کاشت گیاهان به ویژه بوته های گلدار در سایه باعث عدم گلدهی گیاه و از بین رفتن آن می گردد. کاشت بوته های رز در سایه از مصادیق این امر محسوب می گردد.

محوطه سازی
محوطه سازی

آنچه یک محیط را زیبا و از نظر زیست محیطی ارزشمند می سازد تنوع گیاهی آن می باشد. همچنین مسئله حائز اهمیت، استفاده از گیاهان در مکان مناسب در محوطه است. بسیاری تصور می کنند که بدون در نظر گرفتن شرایط خاص هر گیاه، هر بوته یا نهالی را می توان در هر محیطی کاشت.

حساسیت و رفتار یک گیاه نسبت به نور خورشید ، حجم ، شکل و ارتفاع نهایی گیاه معیار اصلی جانمایی برای کاشت می باشد. کاشت درختان دارای تاج گسترده نظیر درخت بید و درختان مثمر در کنار دیوارها، پس از مدتی باعث عدم رشد ناموزون درخت شده و در نهایت شکل نامناسبی را در محوطه به وجود می آورد. بدین منظور کاشت گونه های بدون تاج پوشش گسترده مانند، انواع درخت سرو، تویا (از دسته سوزنی برگان) و تبریزی (از دسته پهن برگان) در کنار دیوارها یا باغچه های کنار معابر توصیه می گردد.

آب:

استفاده از آب به عنوان یکی از چهار عنصر طبیعت در محوطه سازی بسیار حائز اهمیت می باشد. به خصوص که از دیرباز، آب عنصر جدایی ناپذیر باغ سازی ایرانی بوده است. آب را می توان به شکل های مختلفی در محوطه سازی به کار برد. یکی از رایج ترین استفاده های آب، ساخت یک آب نما است که با مصالح مختلفی انجام می پذیرد. ساخت استخر نیز در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده است. برکه، فواره، مسیر های خطی با آب از سایر اشکال کاربردی آب می باشد. تنها مسئله ای که در رابطه با آب می توان خاطرنشان کرد، آب بندی، تصفیه و نگهداری از المان های آبی است.

مصالح:

شناخت و انتخاب صحیح مصالح در محوطه سازی (لند اسکیپ) از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا علاوه بر حس زیبایی شناسی مصالح به کار رفته، باید تغییرات احتمالی آن ها را در برابر شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه در نظر گرفت و با توجه به محدودیت های موجود، اقدام به انتخاب مصالح نمود. در مرحله اول ، آسایش و آرامش القا شده توسط مصالح در یک مکان ، مدنظر است. در مرحله ی دوم ، زیبایی که مصالح برای افراد به ارمغان می آورد، اهمیت دارد. در مرحله بعدی، استحکام مصالح از نظر شرایط اقلیمی ( به خصوص در محوطه بیرونی بنا) می باشد.

محوطه سازی
محوطه سازی

در گذشته تنوع در تعداد مصالح بسیار کمتر بوده، ولی امروزه با توجه به افزایش گوناگونی متریال ها و سهولت در اجرای آن ها، می توان از خلوص مصالح و یا از ترکیب آن ها با یکدیگر بهره جست. برخی از مصالح کاملا تخصصی بوده و فقط در محوطه سازی استفاده می شوند و مورد کاربرد دیگری ندارند. شناخت این مصالح می تواند در بالا بردن سطح کیفی کار بسیار موثر باشد. زهکش ها  و ایزوله گر ها از جمله این موارد هستند. پس از احداث محوطه سازی، در بخش نگه داری، در نظر گرفتن سیستم آبیاری مکانیزه از موارد مهم اجرایی می باشد.

نورپردازی:

علاوه بر اینکه از نور برای دید در شب باید بهره جست، نورپردازی تخصصی، از جمله مواردی است که در جذابیت بصری محیط تاثیر بسزایی دارد. نورپردازی مسیر، المان ها و تجهیزات، گیاهان، نور دیواره ها، استخر و آب نما، هریک اصول جداگانه ای دارد که علاوه بر تامین نورکافی، باید عدم خیرگی و مزاحمت نور برای چشم افراد، مصرف بهینه انرژی الکتریکی و امنیت را نیز در نظر گرفت. امنیت در محوطه، با روشنایی لازم برای تشخیص موانع، سراشیبی، پله ها و اختلاف سطوح امکان پذیر است.

در نورپردازی بیرونی، باید به عواملی نظیر شدت نور، درجه پخش نور، و روش نصب توجه کرد.

المان ها و تجهیزات در محوطه سازی:

محوطه سازی و طراحی منظر برای دستیابی به آرامش انسان در طبیعت، متشکل از عناصر و المان های گوناگونی است و چیدمان این المان ها در کنار یکدیگر به علم و تخصص کافی نیاز دارد با توجه به نیاز پروژه و خواست کارفرما المان های متفاوتی در محوطه ساز استفاده می شود که در آن میان می توان به عناصری چون آلاچیق ، پرگولا، آبنما ، برکه ، استخر، نهر، کف سازی ، نورپردازی و ... اشاره کرد.

خدمات محوطه سازی:

محوطه سازی و طراحی فضای سبز توسط تیم متخصص و کارشناسی انجام می شود . طرح پیشنهادی به صورت پلان و تصاویر سه بعدی به کارفرما ارائه می گردد که در آن تمام جانمایی ها و دسترسی ها مشخص می شود، ساخت و تولید تمام جزئیات طرح با همراهی افراد کاملا متخصص در کارگاه تولید و در سایت پیاده سازی می شود .

با توجه به دانش معماری، علم به تکنولوژی روز و شناخت کامل و صحیح از کلیه مصالح مورد نیاز، ساخت تمام المانها ( آلاچیق، آبنما، استخر و ... ) با توجه به سلیقه کارفرما و نیاز پروژه امکان پذیر بوده و هیچ محدودیتی در طراحی و اجرا وجود ندارد.

پس از اجرای فعالیت های عمرانی و آماده سازی بستر کار، کاشت و پیاده سازی فضای سبز با توجه به انتخاب هوشمندانه متخصصان انجام می شود و در انتها ، خدمات نگهداری فضای سبز با توجه به شرایط آب و هوایی در تمام فصول سال توسط کارشناسان صورت می گیرد .

دیوار سبز

توسعه شهرنشینی در سال های اخیر، منجر به توجه بیشتر به استفاده از فضای سبز در مرکز شهرها شده است. ایجاد فضای سبز در ساختمان ها، علاوه بر جلوه ی بصری، با هدف اکولوژی و تغییرات آب و هوایی در محیط زیست صورت می گیرد. دیوارها و نمای سبز در کنار روف گاردن، علاوه بر حیاط و تراس، یکی از راه هایی است که برای افزایش مساحت فضای سبز شهرها اندیشیده شده است.

دیوار سبز، دیواری است که یا به عنوان بخشی از ساختمان، به آن متصل است که به طور کامل یا قسمتی از آن، از گیاه پوشیده شده است و یا توسط سازه ای مجزا، خودایستا و مستقل از سازه ساختمان است. این نوع از دیوارهای سبز می تواند بر حسب شرایط ممکن، در محیط داخل و یا خارج از ساختمان کار شود.

همچنین روش هایی وجود دارد که می توان از دیوارهای سبز برای فضاسازی محوطه داخلی و یا نماسازی بهره برد. در بام های سبز نیز می توان از دیوار سبز استفاده کرد که علاوه بر مزایای زیست محیطی، زیبایی دوچندان به محیط می دهد.

مزایای دیوار سبز

ازفواید دیوارسبز، می توان به بهبود کیفیت هوا، از طریق برودت حاصل از بخار آب روی برگ ها در فصل تابستان و کمک به خنکی اطراف بنا اشاره کرد، همچنین در کاهش آلودگی هوا و آلاینده ها، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش دمای محیط پیرامون و تعدیل گرمای شهری، و کاهش آلودگی صوتی نقش تعیین کننده ای دارد، شاخص ترین ویژگی رشد گیاهان روی سطح خارجی دیوار، ایجاد سایه در فصل تابستان است.

پوشش انبوه گیاهی روی جداره ی ساختمان، باعث ایجاد حائلی بین تابش مستقیم نور خورشید و بدنه ی اصلی نما می شود و انتقال حرارت کاهش می یابد. دیوار سبز با ایجاد عایق حرارتی، باعث ذخیره انرژی گرمایش و سرمایش در زمستان و تابستان و در نهایت کاهش هزینه های مصرف انرژی می شود. از طرف دیگر، با افزایش سطح فضای سبز، حفاظت از سازه بنا و کاهش هزینه های نگهداری و در نتیجه افزایش ارزش بنا، مزیت های اقتصادی نیز به فواید زیست محیطی آن اضافه می گردد.

همچنین آبیاری قطره ای دیوار سبز و چرخش آب در سیستم و امکان استفاده ی مجدد از آب، منجر به کاهش هزینه های آبیاری می شود.

در کنار همه ی این ویژگی ها، دیوارهای سبز می توانند در فرم های مختلفی طراحی شوند و روی سقف ها و دیوارهای صاف و شیبدار استفاده شوند. تنوع در طراحی و انتخاب انواع گونه های گیاهی، از سایر مزیت های این گونه دیوارهاست.

انواع دیوارها یا نمای سبز

نمای سبز سنتی: این گونه نماها که بی واسطه به دیوار متصل می گردند، شامل گیاهان بالارونده ای است که مستقیما و بدون حائل در طول دیوار بالا می روند.

این روش علاوه بر آسیب زدن به مصالح، هزینه نگهداری بالایی نیز دارند.

نمای سبز دوپوسته: این پوسته با هدف ایجاد یک پوشش سبز، مستقل از دیوار و با یک سازه نگه دارنده شکل می گیرد. در زیر به انواع مختلف آن می پردازیم.

سیستم کابلی (اکتیو یا فعال): سیستم کابلی متشکل از یک سری اسکوپ از جنس فولاد ضد زنگ است که قابلیت عبور کابل ها و کشش و انقباض آن ها از میان یکدیگر را جهت شکل گیری شبکه مورد نظر فراهم آورده و به عنوان تکیه گاه و حامل گیاه نیز می باشد. اسکوپ ها به کمک پیچی که از میان سوراخ مرکزی آن است، به سطح دیوار نصب می شوند. نحوه قرارگیری و فاصله بین اسکوپ ها، مطابق با طرح خاص انتخابی و به ویژه نوع گیاه خواهد بود.

کابل های روکش دار با ضریب حرارتی بالا، این سیستم را تکمیل می کند. از دیگر اجزاء این سیستم، اتصالات مهار کننده و تجهیزات مکمل است. گیاهان رونده درون فلاور باکس های مخصوص، بر روی این شبکه ی کابل کشی شده رشد کرده و به مرور زمان به صورت کامل دیوار را پوشش می دهند. زمان رشد گیاه در این روش اهمیت بالایی دارد و شاید بتوان گفت زمان بر بودن رشد گیاهان و محدود بودن تنوع گیاهانی که رشد سریع تری دارند، از معایب این سیستم است.

از مزایای دیوار سبز کابلی، قابلیت اجرا در فضاهای بزرگ، بالا بودن سرعت اجرای طرح، هزینه های پایین تعمیر و نگهداری، وزن سبک، امکان آبیاری آسان، مصرف کم آب و امکان هرس گیاهان و ایجاد طرح جدید است.
سیستم مدولار: در این روش از پنل های پیش ساخته، برای کاشت گیاه استفاده می شود که به صورت مدولار، روی دیوار مورد نظر نصب می شود. برای نصب پانل ها ( فلاورباکس ها) از داربست های فلزی بسیار سبکی از جنس گالوانیزه استفاده می شود که یا بر روی دیوار قرار می گیرند یا دارای سازه ای مستقل هستند.

در داخل پانل ها لایه های فیلتر و زهکش قرار می گیرد، در این سیستم می توان از گیاهان همیشه سبز و پرتراکم استفاده کرد که این نوع پوشش می تواند روی تمام فلاور باکس ها را بگیرد و هیچ قسمتی در معرض دید نباشد، سیستم مدولار، مناسب کلیه فضاها اعم از تراس، لابی، پست بام و ... و اندازه های بزرگ یا به صورت مینیاتوری و ابعاد کوچک است، از معایب این روش مصرف بالای آب، وزن بالا به دلیل تعدد فضای کاشت و وزن خاک، و نیاز به نور زیاد برای این نوع از گیاهان است.

از طرفی سبز بودن دیوار در روز اول کاشت، قابلیت اجرا در فضای کوچک، تنوع گونه های گیاهی بومی از مزایای اجرای دیوار سبز به روش مدولار است.

محوطه سازی
محوطه سازی

سازه شبکه ای: سازه بسیار سبکی است که حائلی از شبکه های فولادی برای گیاهان بالارونده ایجاد نموده که به دیوار یا به سازه ی ساختمان متصل می شود. این سازه شبیه به سیستم کابلی بوده و اغلب برای گیاهانی استفاده می شود که رشد کندتری دارند، اما از سیستم کابلی انعطاف پذیرتر بوده و قابلیت طراحی متنوع تری دارد.

سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری: در این روش گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کشت می‌گردند. این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب می‌باشد که به شکل مشخصی تا خورده بر روی قاب زیرین قرار می‌گیرد؛ به نحوی که محفظه برای کشت عمودی به صورت ردیفی با جیب رو به بالا ایجاد گردد.

گیاهان در این محفظه‌ها کشت می شوند. این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌ ها جدیدتر بوده و دارای مزایای بیشتری نسبت به روش‌های قدیمی می‌باشد که از بین آن ها می‌توان به سبکی سازه دیوارسبز، امکان تعویض و تغییر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی تر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان مختلف و… اشاره کرد.

سیستم هیدروپونیک هوشمند: این روش به عنوان یکی دیگر از روش های مدرن و به روز اجرای دیوار سبز است که می تواند برای محیط های خارجی، داخلی و پشت بام استفاده گردد. مزیت اصلی این روش اجرا نسبت به سایر روش ها، عدم نیاز آن به خاک و گلدان است.

به این معنی که املاح، ویتامین ها و مواد معدنی از طریق آب به ریشه گیاه که در بستری خنثی قرار می گیرد رسانده می شود، از همین رو در این سیستم خاک حذف می شود و تغذیه بصورت یکنواخت انجام می پذیرد، خود سیستم بطور اتوماتیک خودش را کنترل می کند و فقط هر چند ماه یک بار نیاز به پرکردن مخزن املاح و ویتامین هایی که گیاهان برای تغذیه لازم دارند است. رشد ریشه در یک ساختار متشکل از پوسته نمدی چند لایه اتفاق می افتد.

از مزایای این سیستم می توان به این نکته اشاره کرد که باتوجه به این که پوسته هیدرووپونیک کاملاً سطحی یکپارچه ایجاد می کند، محدودیت انتخاب گل وگیاه با ریشه محدود را نداریم، زیرا ریشه گیاه می تواند در سرتاسر پوسته رشد کند و محدود به محیط گلدانی کوچک نمی شود، این نوع از دیوارها دارای انعطاف پذیری بالا و قابل اجرا بر روی انواع مختلف دیوارها بوده و حداقل وارسی و پیگیری را نیاز دارد، مقاومت مکانیکی بالای پوسته و مقاوم بودن در برابر خوردگی و پوسیدگی از دیگر ویژگی های سیستم هیدروپونیک هوشمند است.

محوطه سازی
محوطه سازی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *