انواع فلاور باکس و کاربرد آن در محوطه سازی و زیبا سازی

انواع فلاور باکس و کاربرد آن در محوطه سازی و زیبا سازی

فلاور باکس چیست؟

فلاور باکس ها باکس  گل یا جعبه ی گل از جمله عناصر زیبایی هستند که برای استفاده در یک دکوراسیون زیبا و متفاوت مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. وجود این باکس ها می تواند آرایش جذاب و منظمی به گیاهان و گل های طبیعی و مصنوعی در محیط های داخلی منزل و محیط های بیرونی نظیر بالکن، حیاط منازل، محوطه خیابان، پارک ها رستوران ها و …  بدهد. تفاوت در ابعاد و جنس هر یک از این باکس ها  سبب طراحی و تولید انواع فلاور باکس ها می شود. جعبه گل ها کاربرد زیادی در دکوراسیون و معماری دارند.

فلاور باکس چیست؟

معرفی انواع فلاور باکس

  • برای تهیه و انتخاب انواع جعبه گل نیاز به تخصص، دقت و خلاقیت دارید. اگر چه بیشتر این باکس ها در نوع چوبی طراحی و تولید می شوند اما نمونه های پلاستیکی، شیشه ای، سنگی و … نیز در بین آن ها دیده می شود.
  • فلاور باکس پنجره یکی از انواع این باکس ها است. محل قرارگیری این باکس های گل معمولا لبه پنجره یا بالکن است. این ایده تزیینی یا معماری نه چندان مدرن در بسیاری از کشورهای جهان سابقه ای بسیار طولانی داشته و به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در واقع افرادی که به دنبال ظاهر زیبایی برای منزل مسکونی خود هستند، از این ایده استقبال می نمایند. با استفاده ازجعبه  گل های زیبا در لبه ی پنجره و بالکن، نمای بیرونی خانه ی خود را بسیار زیبا و تاثیر گذار خواهید کرد.
  • فلاور باکس دیواری از انواع دیگر و پرکاربرد  فلاور باکس است. این جعبه های زیبا  برای دکوراسیون داخلی، محیط های باز، محوطه ی رستوران و پارک ها و …  مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این باکس های زیبا ترتیب خوبی برای قرارگیری گل ها بر روی دیوار یا سطوح آویزی هستند.
    فلاور باکس دیواری حس نوستالژیک خوبی را در فضای منزل به وجود می آورد. از این رو افراد بیشتری از این باکس در محیط منزل استقبال می کنند. رنگ سبز رنگ گیاهان به محیط منزل آرامش و گرمی خاصی می بخشد.
  • فلاور باکس هایی که روی سطح قرار می گیرند از انواع دیگر باکس های گل هستند که برای فضای باز مناسب ترند. به همین دلیل  آن ها را بیشتر در معابر شهری و پارک ها دیده ایم. جنس این باکس ها معمولا سیمانی، چوبی، و سنگی هستند. این جعبه ها سنگین هستند و به سختی جا به جا می گردند. شهرداری برای زیبایی معابر و مکان های عمومی همچون پارک ها، فضای سبز، میادین و … از این نوع  باکس استفاده می کند.
معرفی انواع فلاور باکس

اهمیت فلاور باکس در محوطه سازی

امروزه باکس های گل در ابعاد و جنس های متنوعی طراحی و تولید می شوند. بنابراین با توجه به نیاز خود می توانیم گزینه ی مناسب را انتخاب کنیم. برای مثال فلاور باکس های برای زیبایی باغچه و محوطه حیاط منزل مورد استفاده قرار می گیرد. باکس های چوبی با طبیعت پیوند عجیبی دارند. اگر از چوب های فراوری شده نظیر ترموود ساخته شوند بسیار مقاوم نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی می باشند. به صورت کلی فلاور باکس ها در محوطه سازی طبیعی نقش مهمی ایفا می کند.
انتخاب فلاور باکس پلکانی نیز گزینه  دیگری  برای به وجود آوردن یک دکوراسیون خلاقانه می باشد. در چنین شرایطی می توانید گلدان ها را به شکل پلکانی در باکس ها قرار دهید. این کار زیبایی محیط را دو چندان خواهد کرد. 

برای محیط های آپارتمانی استفاده از انواع باکس گل های های ایستاده توصیه می شود. این گلدان ها فضای بسیار کمی اشغال می کنند. از این رو برای دکوراسیون محیط های آپارتمانی و کوچک مورد توجه می باشند. امروزه استندهای فلاور باکس نیز طرح های مختلفی دارند. در واقع شما می توانید بر حسب میزان فضا و تعداد گلدان های خود از استند خاصی استفاده کنید. در این شرایط استندها می توانند با مجموعه ای از گل های زیبا پر و تزیین شوند.

گیاهان مناسب برای باکس گل

برای انتخاب گل هایی که درون فلاور باکس ها قرار می دهیم اگرچه محدودیت خاصی وجود ندارد اما باید به جایی که می خواهیم باکس را قرار دهیم نیز دقت کنیم، زیرا برای محیط های خارجی باید از انواع گیاهان مقاوم تری استفاده کنیم تا با شرایط آب و هوایی سازگاری داشته باشند. گل های رونده برای کاشت در انواع فلاور باکس پیشنهاد می گردند. این گل ها می توانند در نوع نسترن رونده، پیچ تلگرافی یا ونیکا، پیچک و … باشند. گل شمعدانی نیز از گزینه های فوق العاده برای کاشت در فلاور باکس می باشد.  همان طور که مشخص است گل های تزیینی بیش از گیاهان سبز در انواع فلاور باکس دیده می شوند.

گیاهان مناسب برای باکس گل

کاربرد باکس های گل در منازل

اگر چه کاربردهای باکس گل در دکوراسیون منزل خلاصه نمی شود، بلکه در ساماندهی محیط، محوطه سازی، ایجاد فضای سبز در فضاهای کوچک و بزرگ نیز کاربرد دارد. حتی  گاهی این باکس ها گل های مصنوعی را هم در خود جای می دهند. حضور انواع فلاور باکس می تواند مجموعه ای از گلدان های پراکنده محیط منزل شما را گردآوری نماید و به آن زیبایی و جلوه ی خوبی ببخشد. این موضوع یک فضای مهیج و خاص در بخشی از اتاق پذیرایی ایجاد خواهد کرد. استفاده از انواع جعبه ی گل در محیط منزل امروزه جزئی از  دکوراسیون و معماری داخلی به حساب می آید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *