طراحی و محوطه سازی باغ | محوطه سازی باغ

آشنایی با کلیت طراحی و محوطه سازی باغ ها

محوطه سازی باغ به زیباتر کردن آن مربوط است چون به طور عمومی هر چیزی علاوه بر حالت طبیعی زیبای خود، نیاز به توجه و رسیدگی بر اساس یک سری معیار ها دارد تا به یک جامعیت و کلیت مشخص برسیم. باغ ها هم مانند دیگر مکان های پر استفاده در زندگی ما از این زیباتر کردن و انسجام بخشیدن، دور نیستند. شما می توانید طراحی و محوطه سازی باغ تان را به یک مجموعه متخصص بسپارید تا نتایج دلخواه را بدست آورید. به عنوان نمونه، اگر از طراحی و محوطه سازی باغ هایی که در اینترنت می بینید و دوست دارید شما هم بسته به مساحت و ابعاد باغ تان، به چنین مدیومی برسید لذت می برید، می توانید در واقعیت به آن برسید. اما چطور؟

محوطه سازی چیست | طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی در تعریف کلی به معنای این است که چطور اجزای موجود در یک محوطه را کنار هم بچینیم تا به لحاظ زیبایی زیباشناسی خوشایند باشد. محوطه سازی فقط منحصر به خانه های ویلایی، باغ یا ویلاها نیست و ما در زمینه محوطه سازی مکان های عمومی و شهری هم از اصول کلیدی محوطه سازی بهره می بریم تا به یک زیبایی و کلیت منسجم برسیم. گروه نوآوران اثر نیز در این زمینه فعالیت می کنند تا براساس ویژگی ها و ساختار های موجود در یک مکان خاص مثل باغ، فضاسازی و زیبایی شناسی تخصصی را به آن اعمال کنند و نتیجه تبدیل یک باغ یا ویلا یا یک مکان عمومی معمولی به یک مکان زیبا و چشم نواز است.

طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی

دیزاین های مربوط به طراحی و محوطه سازی  با هم تفاوت های فاحشی دارند. چون اولا همه باغ ها وسعت و بزرگی مشابه یکدیگر را ندارند. در ضمن برخی از باغ ها دارای فواره، فضای سبز بزرگتر، سیستم آبیاری، درخت های میوه متنوع و غیره هستند در حالی که باغ های دیگر می توانند بسیار کوچک باشند و تنها یک فضای سبز کوچک به همراه چند درخت میوه یا استخر داشته باشند. همه این موارد، الزامات طراحی و محوطه سازی باغ را متنوع می کند اما در کل، بحث همان است.

در طراحی می توان اعمال زیادی را انجام داد. از جمله آنها می توان به کاشت گل، ساختن سازه های مربوط به باغ، قرار دادن میز، مبلمان  فضای باز، نصب سیستم آبیاری، استخر، طراحی زمین گلف و دیگر زمین های بازی (برای باغ های بسیار بزرگ) و غیره، اشاره کرد. برای همه این موارد باید به یک شرکت یا مجموعه معتبر اعتماد کرد تا هم هزینه هایتان کاهش پیدا کند و هم به نتیجه مطلوبی که می خواهید برسید.

نکات مهم در طراحی و محوطه سازی باغ

نکات مهم در طراحی و محوطه سازی انواع باغ

برای طراحی و محوطه سازی باغ موارد زیادی وجود دارد که باید به آنها دقت کنید. مثلا:

  •  فضای باغ تان را در نظر بگیرید: البته این فضا به عوامل خارجی هم مربوط می شود. در حقیقت، شما برای طراحی و محوطه سازی باغ تان باید درباره آب و هوای آن منطقه تحقیق کرده باشید، توپوگرافی آنجا و نوع خاک را برای رشد و توسعه گیاهان دیگر در نظر بگیرید.
  • اینکه چطور می خواهید از فضای باغ تان استفاده کنید هم مهم است. این به شما کمک می کند تا ذهنیت بهتری از این به دست بیاورید که می خواهید در نهایت طراحی  باغ تان چطور باشد. به یاد داشته باشید که استفاده استراتژیک از فضای مورد نظرتان به معنای این است که می توانید چندین فضا سازی داشته باشید که همه آنها در یک کلیت و در چارچوب فضای باغ تان قرار دارند.
  • تم دلخواه تان چیست؟ بله، این کار هم مثل ترتیب دادن یک مهمانی با یک تم است. شما می توانید مخصوص و مورد نظر خود را به طراحان بدهید و براساس آن یک باغ با المان های دارای هارمونی دریافت کنید. اختصاص یک تم کمک می کند تا متریال های انتخابی و گیاهان مورد نظرتان هم در یک رده یا رِنج  باشند.

محوطه سازی باغ میوه

در بخشی از این مطلب اشاره کردیم که برخی باغ ها بزرگ هستند و دارای چندین درخت میوه می باشند. باید برای طراحی و محوطه سازی باغ تان که دارای این ویژگی مهم است هم فکری بکنید. اما هدف اصلی از این کار چیست؟

اینکه، باروری خاک را بالاتر ببریم و برداشت میوه بهتری داشته باشیم. سپس بتوانیم آنها در حداکثر نظم ممکن سازماندهی کنیم و هیچ فضای خفه یا پرت و بلا استفاده ای نداشته باشیم. در نتیجه از هر طرفی که به این باغ نگاه کنید در آن نظم چشمگیری خواهید دید و می توانید بر اساس خاصیت آب و هوایی و شرایط خاک از آن میوه برداشت کنید.

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

تلاش کلیه گروه نوآوران اثر این است که کلیه امور مربوط به طراحی و محوطه سازی انواع باغ را طبق یک ریز هزینه مشخص و غیر اضافه پیش برود. پس تفاوتی نمی کند که یک باغ بزرگ داشته باشید یا یک باغ کوچک، براساس معیار ها و اولویت هایی که قبل از شروع طراحی در نظر گرفته می شوند، شما می توانید یک باغ دارای انسجام و با رعایت کلیه اصول زیبایی شناسی و فضاسازی درست داشته باشید.

در نتیجه وقتی باغ طراحی شده خود را با دیگر باغ هایی که تصویرشان را در اینترنت و فضاهای مختلف می بینید، تفاوت چشمگیری مشاهده نخواهید کرد. اگر برای طراحی و محوطه سازی تصمیم گرفته اید، می توانید به گروه نوآوران اثر اعتماد کنید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *