آشنایی با روف گاردن

آشنایی با روف گاردن

آشنایی با روف گاردن

روف گاردن (Roof garden)، تکنولوژی مدرن طراحی بام می باشد و به باغچه ای می گویند که بر روی بام طراحی می شود و در کنار ایجاد زیبایی، مزایای دیگری نیز برای محیط زیست فراهم خواهد کرد. یکی از مهم ترین مزایای روف گاردن یا باغ در بام، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می کند و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان فراهم کند.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

نحوه طراحی و اجرای روف گاردن

به هر نوع از فضای سبز که بر بام ساختمان ها ایجاد شود، روف گاردن یا باغ بام می گویند. عناصر با اهمیت در اجرای روف گاردن شامل پرگولا، آلاچیق، گل و گیاهان و آبنما و می باشد. به دلیل عدم وجود حیاط و فضای سبز در بیشتر آپارتمان ها،  طراحی آن می تواند برای ساکنان آپارتمان بسیار جذاب باشد.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

۱)برای آغاز طراحی و اجرای روف گاردن می بایست مساحت پشت بام اندازه گیری شود و فضایی برای ساخت باغچه ها در نظر گرفته شود.

۲)پیش از انتخاب نوع گیاه برای کاشت، باید به مقاومت گیاه در برابر شرایط جوی و اندازه ی ریشه های آن توجه کرد.درخت کاج، به دلیل سبز بودن در اغلب سال، انتخاب مناسبی جهت کاشت در روف گاردن در هر محیط جوی است.

۳)جهت ایجاد زیبایی بیشتر در باغ، تغییر کف بام با سنگ های مختلف اقدام مناسبی است. وجود آبنماها و صدای آب روان می تواند موجب ایجاد آرامش در فضای روف گاردن خواهند شد.

۴)در مرحله ی بعد طراحی، نوبت به طراحی پرگولا یا یک آلاچیق زیبا می رسد. پرگولا یا آلاچیق موجب ایجاد فضایی می شود که ساکنان آن در هر ساعت از روز و در هر شرایط آب و هوایی می توانند در باغ بام از نور شدید خورشید یا حتی بارندگی در امان باشند. سپس می توانید مبلمان مورد نظر خود در روف گاردن قرار دهید.

۵)در صورتی عدم وجود بام مناسب برای طراحی در ساختمان، می توان از طراحی تراس سبز نیز بهره برد و با کاشت گیاهان و همچنین طراحی دیوار سبز، محیطی زیبا و دلنشین ایجاد کرد.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

۶)طراحی سیستم آبیاری باغ بام، یکی از اصلی ترین نکاتی است که موجب می شود زیبایی روف گاردن شما دائمی باشد. امروزه وجود سیستم های آبیاری اتوماتیک، در زمان های مشخصی به آبیاری درختان و گیاهان موجود در باغ شما می پردازند.

عملیات ایزولاسیون روف گاردن

از مهم ترین موارد در طراحی روف گاردن ، اجرای مناسب ایزولاسیون است، توسط ایزولاسیون امکان ایجاد مرزی وجود دارد که می تواند مانع عبور آب به زیر باغ بام شود. با توجه به ابعاد روف گاردن می توان موادی مناسب برای عملیات ایزولاسیون تعیین کرد.

شیوه ی زهکشی در روف گاردن

علاوه بر اهمیت ایزولاسیون مناسب، عملیات زهکشی نیز در اجرای روف گاردن بسیار با اهمیت است.زیرا موجب حفظ تندرستی ریشه گیاهان شده و در نحوه ی هدایت آب اضافه به لوله های خروجی از باغ بام نیز تاثیر گذار است. در صورت عدم نصب لوله ی مخصوص دفع آب مازاد، استفاده از لوله های مخصوص به آب باران نیز امکان پذیر است. حتی بهره گیری از مصالح خاص و روش های مختلف، برای زهکشی متمرکز به شیوه ی گسترده نیز می تواند انجام گیرد. این روش توسط لایه های مخصوص زهکش روف گاردن اجرا خواهد شد.

اجرای  فیلترینگ

در فیلترینگ،  از ورود املاح خاک به لایه های زیرین روف گاردن ممانعت به عمل می آید. اجرای این عملیات به وسیله ی لایه ای از الیاف انجام می شود. در صورت عدم اجرای عملیات فیلتریک در روف گاردن، تغییر در بافت خاک مشاهده می شود و مسیر های زهکشی آن مسدود می شوند. بنابراین اجرای فیلترینگ دارای اهمیت بسیاری می باشد.

طراحی پرگولا و یا آلاچیق

به دلیل محدودیت هایی که در اتصال پرگولا یا آلاچیق به ساختمان وجود دارد و به دلیل بالا بودن نیروی بادی که به باغ بام وارد می شود، ساخت پرگولا یا آلاچیق هایی که مخصوص روف گاردن باشند اهمیت زیادی دارد و امکان استفاده از آلاچیق هایی که بر روی زمین نصب می شوند، وجود ندارد.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

نورپردازی در طراحی روف گاردن

نورپردازی عنصری بسیار مهم در طراحی روف گاردن است که می تواند موجب جلوه ی بیشتر زیبایی نقاط مختلف آن شود. با نورپردازی صحیح می توان بر ورودی و خروجی این فضا تاکید کرد. همچنین می توان در اطراف فضای نشستن و مبلمان، لامپ های ریسه ای قرار داد تا فضای نشستن متفاوت تر و صمیمانه تر شود. نورپردازی باغ بام باید به نحوی باشد که استفاده از آن در شب نیز ممکن باشد.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

مزایای روف گاردن

 • ایجاد تاثیر مثبت بر آب و هوا و کاهش میزان آلودگی
 • ایجاد عایق صوتی در برابر آلودگی صوتی
 • کاهش میزان گرما در فصول گرم و سرما در فصول سرد سال
 • تصفیه گرد و غبار موجود در هوا
 • افزایش عمر ساختمان
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • ایجاد زیبایی و آرامش بصری
 • ایجاد تنوع در طراحی
 • افزایش اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن موجود در هوا
 • ایجاد فضایی زیبا و مطبوع برای ساکنان به دلیل وجود روف گاردن
آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

تفاوت روف گاردن و بام سبز

در بسیاری از موارد از اصطلاح بام سبز برای روف گاردن یا باغ بام استفاده می شود اما این دو مورد دارای تفاوت هایی هستند. بام سبز به بامی می گویند که در آن از امکاناتی برای حفظ محیط زیست استفاده می شود. به طور مثال در بام سبز از عناصری مانند سلول خورشیدی سیستم جمع آوری بارش ،توربین بادی و… استفاده می شود. در راستای تبدیل روف گاردن به بام سبز، افزودن تاسیساتی دیگر به آن الزامی است تا توسط آن، از انرژی های تجدید پذیر و آب های بارندگی استفاده شود.

بتن اکسپوز پیش ساخته چگونه است؟

بتن اکسپوز پیش ساخته چگونه است؟

بتن اکسپوز پیش ساخته چگونه است؟

بتن اکسپوز سطح نهایی کار است وچیزی روی آن قرار نمی گیرد، معنی خود کلمه بتن اکسپوز یعنی در معرض نمایش و قابل دید قرار گرفتن است، روی کار پوشش یا مصالح دیگری اجرا نمیشود، از این رو  برای اینکه اختلالات اجرایی در این زمینه اتفاق نیوفتد تا باعث ظاهری بد در این بتن نشود باید شرایط را به خوبی فراهم کرد.

بتن اکسپوز
بتن اکسپوز

بتن اکسپوز در موارد کف ساختمان ها و محوطه های بیرونی و پل ها وزیر گذر گاه ها وهم در دیوار های داخلی ساختمان  ها و نمای بیرونی ساختمان ها  کاربرد بسیار دارد، از مزیت بتن اکسپوز این است که شما می توانید از همان رنگ طبیعی که رنگ سرد است برای ساختمان خود به کار برد، از دیگر مزایای آن که در ابعاد مختلف و اندازه های پروژه قابل اجراست، از طول عمر بالا وسرعت اجرای بالایی  برخوردار است، قابلیت نصب آسان با ملات های چسباننده وامکان اجرا در تمامی فصول سال  را داراست.

ویژگی اصلی  بتن اکسپوز به دلیل صاف وصیقلی بودن سطح آن معمار می تواند برنامه های مختلفی  از جمله رنگ آمیزی وطراحی دکوراسیون را روی آن اجرا کند.

استفاده از این روش نه تنها از لحظ زیبایی وایجاد احساس سرد در طراحی دکوراسیون کمک می کند، بلکه از نظر هزینه ی کاربر روی نما ساختمان را پایین آورده وطراحی دیگر نیازی نیست.

بتن اکسپوز پیش ساخته چگونه است؟

ممکن است که با توجه به محل استفاده از بتن اکسپوز نوع ماسه سنگ ها ویا تعداد آنها تغییر پیدا کند ودر قالب های مختلفی قابل اجرا باشد .

بتنی که در نمای بیرون ساختمان قرار بگیرد باید از نظر مقاوم بودن در برابر شرایط محیطی کنترل شود واز نفوذ آب یه لایه های زیرین سازه پیشگیری کند ودر آخر نمای مناسبی باشد در نمای داخلی باید بتواند نمای صیقلی وصاف را اجرا کند.

دو مدل بتن اکسپوز وجود دارد، بتن اکسپوز پیش ساخته  در کار خانه های تولید بتن ساخته می شود، اندازه ها وقالب ها  از قبل مشخص شده است، به طور معمول شرکت ها با توجه به بیشترین در خواست مشتری ها وتجربه های خودشان از قالب هایی که بیشترین استفاده رو دارند تولید کرده وهمه ی مراحل آماده سازی، بتن ریزی، جداسازی قالب و در آخر بتن اکسپوز را در همان محل آماده می کنند.

کارخانه ها چون با استاندارد ه

بتن اکسپوز
بتن اکسپوز

ای مختلفی آشنا هستند می توان گفت که بتن های خوبی را تولید خواهند کرد.

روش ساخت بتن اکسپوز

بتن اکسپوز هم مثل بتن معمولی از آب وسنگدانه و سیمان درست می شود فقط در زمان تولید از مواد پر کننده ومواد فوق روان کننده به آن اضافه می شود، هیچگونه حفره ی هوا در آن دیده نمیشود، به دلیل جلوگیری از اتلاف بتن از لحاظ اقتصاد وبودجه تاثیر مهمی دارد، سطح صاف دارد وبرای رنگ آمیزی مناسب است.

در زمانی که از بتن اکسپوز پیش ساخته استفاده می شود باید به نکاتی توجه کرد:

روش های نصب با توجه به اندازه وحجم  بلوک باشد، برای چسباندن سطح از بهترین روش انتخاب شود، از بلوک هایی که ترک دارند وشکستگی در آن ایجاد شده مصرف نشود.

آموزش و نگه داری و آبیاری روف گاردن

آموزش و نگه داری و آبیاری روف گاردن

آموزش و نگه داری و آبیاری روف گاردن

آبیاری در روف گاردن شبیه به آبیاری فضای سبزاست، هرچند در بعضی از روف گاردن ها متفاوت می باشد، نوعی آبیاری که فرایند ذخیره سازی آب باران در لایه های زه کشی است، مقدار کمی در بستر کاشت باز می گردد و مابقی آن به صورت مازاد تخلیه می شود.

نیاز آبیاری روف گاردن بستگی به نوع گیاهان واقلیم منطقه  مشخص می کند. سامانه ی آبیاری هم متنوع می باشد و بستگی به:

 • نوع طراحی روف گاردن
 • اقلیم شهر
 • انواع سازه ساختمان
 • بودجه واعتبار
 • تمایل داشتن مالکان ساختمان
 • عایق کاری روف گاردن

وجود گیاهان، لایه زهکشی وبستر کاشت به عنوان نوعی از  عایق حرارتی عمل می کنند، نیاز به عایق کاری اضافی نیست، با تحقیقات انجام شده نشان می دهد که  روف گاردن های عایق کاری نشده  نیاز به تاسیسات گرمایش وسرمایش را کاهش می دهند.

عایق رطوبتی  به روش های مختلفی است که روش سنتی آن همان قیرگونی نام دارد .به راحتی در هر شهری یافت می شود . ایزوگام روش جدید تر قیرگونی است که امروزه بسیار رایج می باشد. با حرارت دادن به رول های ایزوگام ،آنها را به سطح مورد نظر می چسبانند.نصب آن با سرعت بالایی انجام میشود وآلودگی برای محیط ندارد.مانع از هدر رفتن انرژی داخل ساختمان میشود.

دو روش آبیاری در روف گاردن و دیوار سبز

 1. آبیاری دستی
 2. آبیاری قطره ایی

انتخاب نوع آبیاری مهم نیست ولی زمان خاصی را برای آبیاری باید در نظر گرفت، هیچگاه در وسط روز گیاهان را آبیاری نکنید  زیرا باعث پژکرده شدن آنها می شوید، از ۳ساعت بعداز طلوع خورشید تا ۳ساعت قبل از غروب خورشید زمان مناسبی برای آبیاری نیست، بهنرین زمان آبیاری در مکان های خشک عصر است، قبل از تبخیر شدن فرصت جذب رطوبت بیشتری برای گیاهان وجود  دارد.

از مزایای آبیاری قطره ای آسان ترین راه آب دادن به گیاهان است، این سیتم بخاطر کاربرد موثر آب مزایای اقتصادی منحصر به فرد است.

از معایب این سیستم هزینه ی بالای اقتصادی آن است ودیگر گرفتگی قطره  چکان های در صورت شور بودن آب می باشد.

نگهداری فضای سبز :

گیاهانی که کاشته می شود باید توسط یک کارشناس گیاهان زینتی وبا توجه به شرایط منطقه انتخاب شود،تا تحمل گرما وسرمای آن منطقه را داشته باشند.

رشد علفهای هرز چالش دیگر روف گاردن هاست، هرچند که رشد علفهای هرز نسبت به باغهای زمینی در روف گاردن ها کمتر است، ولی باز هم باید زمین را از علفهای هرز پاک کرد.

علاوه برآن خاکی را که در آن گیاه کاشته می شود بسیار مهم است ، باید این نکات را رعایت کرد.

بعضی افراد برای کاهش هزینه ها از کارشناسان کمک نمی گیرند وخودشان اقدام به انجام این کار می کنند.در بیشتر مواقع گیاهان رشد خوبی ندارند وبعداز مدتی خشک می شوند.

بافت خاک وقابلیت نفوذ در خاک :

 • از نظر قابلیت نفوذ آب در خاک سیستم آبیاری تحت فشار نسبت به آبیاری سطحی دامنه ی وسیع تری دارد.
 • سنگ وسنگریزه در خاک، میزان سنگریزه در خاک بسته به نوع نباتات شامل گیاهان زراعی وباغی باهم فرق دارند، با تعیین شیوه ی آبیاری  از جمله روش آبیاری قطره ای وبارانی می توان از این اراضی استفاده نمود.
 • شوری،آهک وگچ: تناسب زمین ها از نظر شوری، آهک وگچ برای گیاهان باغی برای سیستم آبیاری تحت فشار نیاز به بررسی دارد.
دیوار سبز

مروری بر معرفی، مزایا و سیستم آبیاری دیوار سبز

مروری بر معرفی، مزایا و سیستم آبیاری دیوار سبز

مقدمه: دیوار سبز (با نام انگلیسی: Green Wall) طی سالیان اخیر به عنوان تازه‌ترین روند رو به رشد در حیطه ساختمان سازی مطرح گردیده است، از گرین وال با سایر اسامی از قبیل دیوار گیاهی، دیوار زنده، دیوار زیستی، باغ عمودی و… یاد می‌شود، با این حال که به ارمغان آوردن و یا گنجاندن طبیعت در قالب خرده سازه‌های شهری چشمگیر به نظر می‌رسد، ولیکن، از سایر جهات اهداف و مزایای مشخصی نیز دارد.

ما در این مقاله قصد داریم به موضوعات ذیل بپردازیم:

 • معرفی دیوار سبز
 • مزایای دیوار سبز
 • سیستم آبیاری دیوار سبز
 • استفاده از دیوار سبز در روف گاردن

معرفی دیوار سبز (گرین وال)

دیوار سبز
دیوار سبز

دیوارهای سبز، نوعی سازه‌ عمودی به شمار رفته که عمدتاً با انواع مختلفی از پوشش‌های گیاهی پوشانیده شده و یا به عبارت دیگر، گیاهان طبیعی به آن متصل شده است. بدیهی است که گیاهان طبیعی و زنده در اینچنین سازه‌ها به بستری با شرایط متوسط جهت رشد و نمو نیاز دارند و این فضا به طور معمول شامل معدود المان‌های ابتدایی از قبیل خاک، سنگ و آب می‌باشد.

از آنجا که دیوارهای سبز محیط پرورش دهنده گیاهان زنده به شمار رفته‌اند، از سیستم آبیاری داخلی نیز بهره می‌برند.

برخی سهواً دیوار سبز و نمای سبز ساختمان را یکسان قلمداد می‌کنند. در حالی که این دو کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. نمای سبز ساختمان که از آن با عنوان تکیه گاه ساختاری نیز یاد شده، معمولاً با بالارونده پوشانیده می‌شود و این بالارونده‌ها ریشه در زمین دارند. در مقابل، دیوارهای سبز بستری آماده رشد و نمو گیاهان روی سطح یا ساختار هستند.

علاوه بر نکات فوق، نمای سبز بیرونی ساختمان معمولاً طی مدت طولانی تکمیل می‌شود. چرا که بالارونده پیروی مدت زمان طولانی‌تر یک دیوار را به طور کامل پوشش می‌دهد. ولکن، دیوار سبز ممکن است از قبل آماده باشد.

گرین وال امروزی پیروی سیستم هوشمند و فعال می‌باشد و با آنکه ظاهری مشابه دیوار سبز سنتی دارد، تا حدود زیادی با آن تفاوت دارد. از تفاوت‌های بارز گرین وال به سیستم هوشمند آن بازمی‌گردد. استفاده از فناوری هوش مصنوعی و تکنولوژی باعث گردیده تا گرین وال در خدمت اهداف بزرگ‌تری باشد. بدین رویه، می‌توان ویژگی‌های گرین وال هوشمند را برنامه ریزی و خودکار نمود و یا در مراحل بالاتر، به اثربخشی آن افزود.

مزایای دیوار سبز

دیوار سبز
دیوار سبز

علاوه بر فواید بصری و بیوفیلیک، دیوارهای سبز به لطف ترکیب گردش هوا، شرایط مناسب جهت رشد و نمو گیاهان و همچنین، تکنولوژی قادرند هوا را تصفیه نموده و رطوبت محیط را در حد تعادل حفظ نمایند.

نخستین تاثیر و مزیت دیوارهای سبز متوجه زندگی بشر است. چرا که ذات بشر تمایل دارد در طبیعت باقی بماند و رو آوردن عناصر طبیعی در فضاهای درون شهری باعث می‌گردد انسان شاداب‌تر و هوشیارتر شود. این موضوع تحت عنوان “بیوفیلیا” نیز شناخته شده است.

همچنین، مطالعات ارتباطی میان طبیعت و کاهش اضطراب و خستگی روانی پیدا کرده است. این بدان معناست که نوعی واکنش خودکار باعث می‌گردد تا بدن هنگام مشاهده عناصر طبیعی مانند دیوار سبز از تاثیرات مخرب ناشی از اضطراب و استرس بکاهد.

دومین مزیت دیوارهای سبز جزء مزایای بصری به شمار می‌رود. خرده طبیعت جا گرفته در قطعات پیمانه‌ای دیوارهای سبز در میان عناصر سفت و سخت آجری و بتونی شهری نقش موثری دارد.

سومین مزیت دیوار سبز مقرون به صرفه بودن آن است. دیوارها و نماهای سبز بیرونی سازه‌ها قادرند از دمای کلی ساختمان به خصوص در مواقع تابش مستقیم نور خورشید بکاهند. و در عین حال، قادرند از فرار حرارت مطبوع ساختمان در طول زمستان کاهش دهند. این موضوع درباره انرژی مصرفی و سر و صدای شهری نیز صادق است.

سیستم آبیاری دیوار سبز

آبیاری دیوار سبز
آبیاری دیوار سبز

دیوارهای سبز عمدتاً از سیستم آبیاری چرخشی بهره می‌برند. در چنین سیستمی منبع آب مخزن آبیاری است که به دو صورت کنترل از راه دور و یا به طور مستقیم، زیر دیوار سبز قرار می‌گیرد.

مخزن آبیاری به طور دستی و منظم پُر می‌شود تا آب کافی و مورد نیاز گیاهان طبیعی دیوار سبز را تامین نماید. آب از سوی مخزن پمپ شده و به یک نسبت مابین گیاهان توزیع می‌شود.

گرانش، آب اضافی را به سمت پایین می‌کشد و زهکشی، آب مازاد را در پایین دیوار جمع نموده و مجدداً وارد مخزن آبیاری می‌کند. این آب بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، سیستم آبیاری قطره‌ای نیز در بسیاری از دیوارهای سبز حال حاضر دخیل می‌باشد.

استفاده از دیوار سبز در روف گاردن

دیوار سبز در روف گاردن
دیوار سبز در روف گاردن

روف گاردن، یکی از سازه‌های ارگانیک و طبیعی روز شمرده شده که معمولاً در فضای پشت بام و یا حتی محوطه حیاط نیز اجرا می‌شود. این فضای سبز اصلی‌ترین فضای ارگانیک شهری شناخته شده و دیوار سبز قادر است به عنوان مکمل در آن اجرا شود.

در حالی که برخی افراد تمایل دارند از بالارونده به عنوان نمای سبز بیرونی سازه بهره ببرند، ولکن تاثیرات مخرب آن باعث گردیده تا بسیاری از طراحان و معماران اجرا و نصب دیوار سبز را در قالب جایگزین توصیه و پیشنهاد نمایند.

چرا که بالارونده‌ها به دلیل نوع پوشش گیاهی مکنده بوده و ممکن است بعدها به ساختار دیوارهای سست سازه‌ها آسیب بزنند. این در حالی است که پروسه تخریب سازه پس از مدت طولانی به دلیل رشد بالارونده‌ها دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از طراحان و معماران ترجیح می‌دهند از دیوار سبز به عنوان سازه ایمن و سالم استفاده نمایند.

بدیهی است که امتیازات و محاسن قابل تامل دیوارهای سبز هوشمند به خوبی با روف گاردن هماهنگ می‌باشد. و می‌توان از گرین وال‌ها در راستای سبک معماری سبز و در جهت فضاهای ارگانیک مشابه نظیر بام سبز استفاده و بهره برداری نمود.

مزایای بتن اکسپوز

آشنایی با برخی از مزایا و کاربردهای بتن اکسپوز

توضیحاتی در مورد بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یکی از صاف ترین و صیقلی ترین نمونه از بتن های موجود در بازار به شمار می رود. از این رو هنگامی که شکل ظاهری بتن اهمیت بسیار زیادی داشته باشد، از بتن expose استفاده می شود. بتن پیش ساخته را معمولا به شکل پنل پیش ساخته می توان تهیه کرده و از آنها استفاده کرد. پنل پیش ساخته بتن اکسپوز می تواند ابعاد و اندازه های مختلفی بر اساس نیاز و سلیقه مصرف کننده داشته باشد. بدین ترتیب محدودیت خاصی از نظر ابعاد برای تولید کنندگان پنل پیش ساخته بتن اکسپوز وجود ندارد.

بتن اکسپوز را شرکت های سازنده معمولا در کارگاه های مجهز تولید کرده و شرایط ایده آل را برای تولید بتن فراهم می کنند. به همین خاطر می باشد که معمولا کیفیتی که این نوع از بتن ها دارند، بسیار مناسب تر از بتن معمولی می باشد. با توجه به کیفیت ظاهری و مقاومت بسیار خوب بتن expose، معمولا در سال های اخیر استفاده از بتن اکسپوز در معماری با استقبال بسیار مناسبی روبرو بوده است. در این مطلب مطالب بسیار مفیدی در رابطه با بتن اکسپوز برای افزایش اطلاعات بازدید کنندگان آورده شده است.

مزایای بتن اکسپوز
مزایای بتن اکسپوز

 آشنایی با ساختار بتن اکسپوز

شاید با شنیدن نام بتن اکسپوز بسیاری از مخاطبان گمان کنند که این نوع بتن دارای ساختار بسیار متفاوتی با سایر بتن ها بوده و این وجه تمایز باعث شده تا کیفیت آن تا حد قابل ملاحظه ای افزایش یابد. اما چیزی که می توان در رابطه با ساختار بتن اکسپوز بیان کرد این است که این نوع بتن از لحاظ ساختار دارای تفاوت خاصی با سایر بتن ها نمی باشد.
یکی از مواد موجود در ساختار بتن اکسپوز، سیمان می باشد. سیمان مصرفی برای این نوع بتن می تواند از نوع پرتلند و یا غیر پرتلند باشد. خمیر سیمان را می توان از اصلی ترین ترکیبات ساختار بتن اکسپوز دانست. زیرا باعث می شود تا چسبندگی بتن بسیار بیشتر شده و در استحکام بتن تاثیر بسزایی دارد. سنگدانه های ریز، آب، چسب های مخصوص بتن از جمله گوگردی، قیری، گچی، آهکی، پلیمری و… از دیگر مواردی به شمار می روند که در تولید بتن اکسپوز از آنها استفاده می شود. این ترکیبات اگر در شرایط ایده آل با هم مخلوط نشوند، کیفیت لازم را نمی توان از آنها انتظار داشت، به همینت خاطر شرکت های سازنده معمولا شرایط بسیار مناسبی برای تولید بتن فراهم می کنند.

مزایای بتن اکسپوز
مزایای بتن اکسپوز

مزایای استفاده از بتن اکسپوز در معماری

یکی از مزایای استفاده از بتن اکسپوز در معماری، تنوع در ابعاد و اندازه ها می باشد. امکان تولید پانل پیش ساخته بتن اکسپوز بر اساس ابعاد و اندازه های پروژه های مختلف باعث شده تا هیچ گونه محدودیتی در هنگام ساخت سازه ها وجود نداشته باشد. زیرا شرکت های سازنده می توانند سفارشات را ثبت کرده و بر اساس ابعاد و اندازه هایی که مشتری نیاز داشته، پانل پیش ساخته تولید و به مشتری تحویل بدهند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از بتن اکسپوز در معماری بالا بودن سرعت نصب آنها می باشد. افزایش سرعت اجرا در ساختمان سازی باعث می شود تا هزینه های ساخت و ساز تا حدودی کاهش یابند. این موضوع می تواند در پروژه های بسیار بزرگ اهمیت بسیار بیشتری پیدا بکند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از بتن اکسپوز در معماری، دوام بسیار خوب و طول عمر بالای آن می باشد. دوام بالای مصالح و طول عمر بالای آنها باعث می شود تا در آینده نیازی به صرف هزینه های زیاد برای تعمیر و نگهداری وجود نداشته باشد. بدین ترتیب بهتر است در قسمت های مختلف از ساختمان، پانل پیش ساخته بتن اکسپوز مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع بتن، مقاومت بسیار مناسب در برابر رطوبت و تنش های شدید دمایی می باشد. این موضوع باعث شده تا بتوان از بتن expose در محیط های باز نیز به راحتی و بدون هیچ گونه دغدغه ای استفاده کرد. بدین ترتیب موارد استفاده از این نوع بتن بسیار گسترده می باشند.

سبک بودن وزن این نوع بتن نیز می تواند از دیگر مزایای آن به شمار برود. زیرا استفاده از مصالح سبک تر باعث می شود تا وزن کلی سازه کمتر شود. این موضوع در ساختمان های بسیار بزرگ دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و معمولا مهندسین سازه به وزن مصالح مورد استفاده اهمیت بسیار زیادی می دهند.

مزایای بتن اکسپوز
مزایای بتن اکسپوز

کاربرد بتن اکسپوز

داشتن سطح صاف و صیقلی باعث شده تا بتوان از بتن expose در نمای داخلی و خارجی ساختمان های مختلف استفاده کرد. صاف و صیقلی بودن سطح این بتن باعث شده تا نیاز به مصالح بسیار کمتری در ساختمان سازی باشد. بدین ترتیب معمولا در سال های اخیر در شهر های مختلف کشور استفاده از بتن expose چه به صورت پانل پیش ساخته و چه به صورت اجرا در محل با استفاده از قالب بندی بسیار بیشتر شده است.

بتن اکسپوز معمولا به نحوی ساخته می شود که هیچ گونه تخلخل یا حفره ای نداشته باشد. بدین ترتیب به هیچ عنوان رطوبت را جذب نمی کند. این امر باعث شده تا در ساخت استخر و حوض های بزرگ نیز بتوان از این نوع بتن استفاده کرد.

با توجه به کیفیت و زیبایی بتن اکسپوز و همچنین قیمت تمام شده مقرون به صرفه، معمولا در پروژه های بزرگ جهت کفپوش پیاده روها نیز از آن می توان استفاده کرد. علاوه بر پیاده رو می توان برای محوطه سازی در پارک ها و یا باغ ها نیز از بتن اکسپوز با ابعاد مختلف استفاده کرد.

مزایای بتن اکسپوز
مزایای بتن اکسپوز
مبلمان فضای باز نوآوران اثر

آرامشی بی نظیر با مبلمان فضای باز ساخته شده از چوب ترمو

آرامشی بی نظیر با مبلمان فضای باز ساخته شده از چوب ترمو

طراحان و افراد خلاق جهان همواره با طرح های جذابی مانند مبلمان فضای باز که ارائه می دهند باعث ایجاد شیوه ی جدیدی از طراحی دکوراسیون محیط های داخلی و خارجی منازل می شوند.

مبلمان فضای باز

تفکر اولیه استفاده از فضای دلنشین خانه و ترکیب آن با محیط جذاب حیاط خانه ها باعث شد تا استفاده از مبلمان فضای باز رواج پیدا کند.

مبلمان فضای باز نوآوران اثر
مبلمان فضای باز نوآوران اثر

در واقع مبلمان فضای باز  یا همان مبلمان باغی یک نوع از مبلمان است که با توجه به اینکه برای مصرف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد باید در طراحی و همچنین مواد به کار رفته در آن دقت بالایی به خرج داده شود.

مبلمان ها در گذشته فقط در بخشی از خانه و برای استفاده و پذیرایی از مهمان قرار می گرفتند اما امروزه با توجه به خلاقیت هایی که در دکوراسیون محیطی به وجود آمده است شاهد استفاده از مدل های مختلف مبلمان در محیط های متفاوت هستیم که می تواند در زیبایی و آرامش آن محیط تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

مهم ترین ویژگی استفاده از مبلمان در فضای باز کسب آرامش و ترکیب آن با صدا و فضای طبیعی محیط است.

زمانی که مبلمان در محیط بیرونی قرار داده می شود تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گرفته و همین امر باعث اهمیت بسیار بالای نحوه ی ساخت مبلمان فضای باز می شود.

شرکت های بسیار زیادی در زمینه ی تولید انواع مبلمان امروزه سعی کرده اند با ارائه ی طرح های مختلف در تولید انواع مبلمان ویلایی، مبلمان رستورانی، مبلمان باغی و فعالیت می کنند.

موردی که در ساخت و تولید انواع مبلمان بسیار حیاتی و مهم می باشد، کیفیت بالای ساخت مواد آن ها به خصوص موادی است که بتوانند دوام و پایداری آن ها در محیط های مختلف را تامین نمایند.

استفاده از مواد مناسب در ساخت مبلمان فضای باز

یکی از مهم ترین موارد در استفاده از مبلمان های باغی و فضای آزاد این است که مبلمان مورد نظر از موادی ساخته شده باشد که بتواند در برابر تغییرات آب و هوایی محیط بیرونی منزل مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

به همین دلیل این مبلمان ها را از جنس فولاد یا آلومینیوم می سازند تا بتواند در محیط بیرونی دوام و ماندگاری بسیار بالایی داشته باشد.

مبلمان فضای باز نوآوران اثر
مبلمان فضای باز نوآوران اثر

مبلمان فضای باز

ما سعی کرده ایم با تولید مبلمان ترمووود گام بزرگی برای مشتریان عزیز برداریم تا بتوانند علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که استفاده از چوب ترمو در مبلمان به محیط می دهد از دوام و ماندگاری بالایی آن نیز مطمئن باشند.

در کنار این موضوع استفاده از چوب ترمو در مبلمان ترمووود یا همان مبلمان فضای باز با استفاده از چوب می تواند در ایجاد طرح های بسیار زیبا نیز موثر باشد.

زمانی که برای خرید یک مبلمان ویلایی، مبلمان رستورانی و یا مبلمان فضای باز اقدام می نمایید حتما ابتدا اطلاعات مفیدی از عوامل تاثیرگذار خارجی در محیط به دست آورده و سپس با توجه به این عوامل به دنبال خرید محصولی باشید که از مواد اولیه ی مناسب ساخته شده باشد.

به همین دلیل است که طرح های جذاب و زیبایی مبلمان ترمووود ساخته شده توسط این شرکت توانسته است جایگاه مناسبی در میان مشتریان به دست آورد و با استقبال شدید آن ها مواجه شده است.

خلاصه محتوا در چند خط : تفکر اولیه استفاده از فضای دلنشین خانه و ترکیب آن با محیط جذاب حیاط خانه ها باعث شد تا استفاده از مبلمان فضای باز رواج پیدا کند. در واقع مبلمان فضای باز  یا همان مبلمان باغی یک نوع از مبلمان است که با توجه به اینکه برای مصرف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد باید در طراحی و همچنین مواد به کار رفته در آن دقت بالایی به خرج داده شود.

نمایشگاه گل و گیاه

حضور در نمایشگاه گل و گیاه و محوطه سازی بوستان گفتگو ۱۳۹۷

حضور در نمایشگاه گل و گیاه و محوطه سازی بوستان گفتگو ۱۳۹۷

پیشنهاد میکنیم اگر به فکر راه اندازی روف گاردن ، تراس سبز ، محوطه سازی و... هستید تماشای گل و گیاه را در نمایشگاه های نوآوران اثر از دست ندهید.

کلمات کلیدی سئو سایت : اخبار روف گاردن,پایه چراغ های چوبی,خدمات تراس سبز,کاج,