نحوه ی تمیز کردن مبلمان فضای باز

نحوه ی تمیز کردن انواع مبلمان و مبلمان فضای باز

تمیز کردن مبلمان

امروزه حضور مبل ها در ساختمان و حتی بیرون ساختمان از اهمیت والایی برخوردار هستند. مبلمان یک محیط نشان دهنده ی سبک طراحی آن می باشد، به همین دلیل است که غالب مردم هنگام خرید مبلمان وسواس زیادی به خرج می دهند. مبلمان یک منزل از نظر حس دعوت کنندگی نقش بسیار مهمی دارد. از آنجاییکه مبلمان محل آسودگی و ریلکس کردن افراد است، نظافت و پاکی آن بسیار اهمیت دارد. چرا که افراد هنگامی که بر روی مبل می نشینند، بدن و لباسشان تماس زیادی با مبل پیدا می کند. آلودگی مبلمان می تواند حس ناآرامی و تعذب به آنها بدهد، به همین جهت تمیز کردن مبلمان از حساسیت خاصی برخوردار است.

مبلمان ها با توجه به جنس پارچه و متریال و همچنین طراحی که دارند، تمیز کردن مخصوص به خود را  دارند. به عنوان مثال تمیز کردن ذرات ریز خوراکی که در درز و شکاف مبل ریخته اند، یا لکه هایی که بر پارچه ی زبر مبل جا خوش می کنند! عواملی نظیر این موارد پروسه ی تمیز کردن مبلمان را سخت به نظر می رساند، اما به رعایت نکاتی که در ادامه بیان می شود، به راحتی می تواند مبلمان خود را تنظیف کنید.

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

تمیز کردن مبل

برای انجام عمل تنظیف اینگونه مبلمان ابتدا بایستی سطوح و درز های آن را به خوبی جارو بزنیم. با تعویض سر جارو برقی، ذرات ریزی که در بین شکاف کوسن ها و دسته ی مبل قرار گرفته اند را بزدایید. کوسن ها و قطعاتی که قابلیت جدا شدن از مبل را دارند، در بیاورید و در فضای باز بتکانید. در مرحله بعد، قسمت هایی که جارو نتوانسته آن را تمیز کند را، با استفاده از برس تمیز کنید. دقت کنید که رشته های برس به گونه ای باشد که بر بافت پارچه آسیب نرساند.
حال نوبت به پرز زدایی و رفع موهایی که بر مبل چسبیده اند رسیده، برای این کار معمولا غلطک هایی تعبیه شده که با حرکت آن بر روی مبل می توان موها و پرز ها را مرتفع کرد. اگر به این ابزار دسترسی ندارید، می توانید برسی که در مرحله ی قبل استفاده کردید را نم زده روی قسمت های مورد نظر بکشید. در نهایت هم می توانید از مایع های مخصوص مبلمان استفاده کنید. بدین صورت که مایع را با مقدار مورد نیازی آب مخلوط کرده و با اسفنج ملایمی به مبلمان می کشیم. آخرین مرحله هم دستمال کشی قسمت های غیر پارچه ای مبل می باشد.

تمیز کردن مبلمان فضای باز

به علت مشایعت با فضای باز و ریزگرد های معلق در فضا، اهمیت تمیز کردن مبلمان فضای باز بیشتر از فضای داخلی است. با توجه به نوع مبلمان فضای باز، شیوه ی تمیز کردن آن هم متفاوت و خاص آن مدل است.

تتمیز کردن مبلمان فضای باز

مبلمان حصیری

این مدل مبل با توجه به بافت حصیری که دارد، تمیز کردن آن بایستی با ظرافت و احتیاط همراه باشد تا مبادا آسیبی به آن برسد. برای تمیز کردن مبلمان حصیری ابتدا باید با جارو، گرد و غبار جا گرفته در بین بافت حصیر ها را پاک کرد. البته در صورت دسترسی به پمپ باد، فشار باد نتیجه ی بهتری خواهد داشت. معمولا با محلول کف و صابون و استفاده از اسفنج حصیر ها تمیز خواهند شد، اما اگر در لابه لای بافت ها رسوب وجود داشت؛ علاوه بر اضافه کردن سرکه بر محلول بایستی از فرچه یا برس استفاده کنید.

مبلمان پلاستیک باغی

این مبلمان، از راحت ترین انواع مبلمان فضای باز در حیطه تمیز کردن است. مبلمان پلاستیک نه بافت پیچیده ای دارد که رسوب در بین بافت های آن آزار دهنده باشند و نه از جنس آهن است که زدودن زنگ خوردگی آن دشوار باشد. این نوع مبل ها معمولا یا از پلیمر هستند و یا از فایبر گلاس، به همین منظور سطح صافی دارند. برای تمیز کردن این مبلمان استفاده از شوینده ها به همراه دستمال مناسب، اکتفا می کند. اما اگر در قسمت های مختلف آن جرم یا سیاهی وجود داشته باشد، اضافه کردن مقداری اسید سیتریک چاره ساز خواهد بود.

مبلمان آهنی

با توجه به اینکه جنس این نوع از مبلمان از فرفوژه می باشد و سطح براقی دارد، تمیز کردن آن آسان است. استفاده از شوینده ها به همراه دستمال نسبتا سخت، این نوع مبلمان را به خوبی تمیز می کند. معمولا در پایه های این نمونه از مبل ها، زنگ خوردگی مشاهده می شود که در این مواقع اضافه کردن سرکه یا نوشابه به محلول تمیز کننده می تواند کارساز باشد. البته بهتر است زمانی که محلول را به محل مورد نظر آغشته کردیم، مدتی محلول روی سطح بماند تا اثربخشی آن بیشتر شود.

مبلمان آلومینیومی

تمیز کردن مبلمان آلومینیومی نیاز به دقت زیادی دارد، زیرا انتخاب دستمال یا فرچه نامناسب موجب مخدوش شدن مبلمان می شود. بهتر است برای تمیز کردن این نمونه از مبلمان به مواد شوینده ی معمولی و دستمال نرم بسنده کنیم .
نکته ی مشترک در تمامی مبلمان های فضای باز، بالشت ها و نشیمن های از جنس چرم است. برای تنظیف این قطعه از مبلمان فضای باز، استفاده از محلول رقیق شده ی جوش شیرین بهترین پیشنهاد است. استفاده از پاک کننده های اسیدی در تنظیف بالشت ها و کوسن های مبلمان فضای باز توصیه نمی شود. بهتر است تا حد ممکن روکش بالشت و کوسن را خارج کرده و با ماشین لباسشویی شستشو داده شود، اگر هم امکان خارج کردن نباشد، محلول آب و صابون به همراه جوش شیرین بهترین گزینه است.

چگونه مبلمان فضای باز خود را تمیز نماییم
این مقاله را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *