بتن اکسپوز رنگی | کاربرد بتن اکسپوز رنگی | مشخصه مهم بتن اکسپوز رنگی | نکات مهم در مورد رنگ بتن اکسپوز| مزایای بتن اکسپوز رنگی

بتن اکسپوز رنگی چیست؟ چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد

بتن اکسپوز رنگی ، یک متریال ویژه و زیبا جهت ساخت نما است. اگر چه نمی توان آن را داخل انواع ساختمان ها (چه نمای بیرونی و چه نمای داخلی) یافت، اما کاربرد فراوان آن باعث شده است تا بسیاری از طراحان به استفاده از آن روی آورند. بتن اکسپوز در حالت عادی و فاقد رنگ طوسی مشابه بتن دارد. اما اگر رنگ های دیگر به آن اضافه شود می تواند با رنگبندی های خاص برای نماسازی داخلی و بیرونی به کار برود.

بتن اکسپوز به شکلی طراحی شده است که لازم نیست حتما روی آن مصالح دیگری به کار برود تا بازدهی و خروجی کار کاملاً جذاب و منحصر بفرد باشد. برای اجرای بتن اکسپوز رنگی و معمولی، عموما باید تمهیداتی انجام شود که اختلالی در اجرا به وجود نیامده و ظاهر آن تحت تاثیر قرار نگیرد.

روش‌های ساخت بتن اکسپوز رنگی چه می باشد؟

روش‌های ساخت بتن اکسپوز رنگی چه می باشد؟

روش های ساخت بتن اکسپوز رنگی در ساخت بتن اکسپوز به شیوه های عادی و رایج آن که قالبی و غیر قالبی هستند، خلاصه می شود. برای تولید بتن اکسپوز رنگی از مواد با کیفیت، سپس استفاده از آنها به میزان زیاد و کافی، و استفاده از قالب های سالم و جدید استفاده می شود. با کمک قالب ها می توان شکل های مختلفی را ایجاد کرد و در تولید نما از آنها بهره برداری نمود. در نتیجه، بی نهایت طرح گوناگون با کمک این مواد می توان ساخت که در نمای ساختمان ها تحولی شگرف پدید می آورد.

اما قالب، فقط یکی از روش های ساخت بتن اکسپوز رنگی است. روش بعدی مرحله ای یا بالا رونده نام دارد. برای نماسازی روی دیوار های بلند و پله ها که در یک مرحله نمی توان کل ساختمان یا محل مورد نظر را پوشش داد، استفاده می شود. با دقت به نام این شیوه به خوبی متوجه می شوید که به دلیل متغیر بودن اندازه محل اجزا، ارتفاع و اولویت هایی که باید در نظر گرفته شود، با همدیگر متفاوت هستند. بنابراین به کار گیری دقت بالا در اجرا و ساخت در این مورد هم صدق می کند.

کاربرد بتن اکسپوز رنگی چیست؟

بتن اکسپوز به مبحث معماری نوین مربوط است. زمانی که دیگر متریال ها برای نماسازی کاربرد چندانی ندارند، می توان با بتن اکسپوز رنگی هم جلوه و روحی تازه به محیط بخشید و هم با اجرای متفاوت برای ایجاد ظاهری نو، تلاش کرد. بتن اکسپوز باعث می شود تا مقاومت ماده زیرین بالا رفته و عوامل خارجی روی آن کمتر اثر گذار باشند. اگرچه اجرای بتن اکسپوز به دلیل سبک بودن (به خاطر موادی که در ساخت آن به کار میرود)، آسان است اما باید با دقت و توجه و تخصص ویژه انجام شود.

بتن معماری رنگی را می توان روی دیوار های داخلی یک خانه یا یک محیط اداری اجرا کرد. همچنین می توان آن را در نمای خارجی ساختمان، پله ها، سطوحی که یکدست نیستند و دارای پیچیدگی هستند اجرا کرد. همچنین روی دیوار های بلندی که قصد داریم به جز نماسازی آنها را از عوامل مخرب دور نگه داریم، می توان این پوشش را اجرا نمود. به جز این موارد عمده می توان از آن دور استخر ها یا جاده ها و مسیر هایی که دائما تردد در آنها صورت می گیرد استفاده کرد. همچنین در پیاده رو ها هم از بتن اکسپوز استفاده می شود. مشاهده این پوشش در استخر های عمومی یا باغ ها و جاده ها به طور کلی بیشتر است.

کاربرد بتن اکسپوز رنگی چیست

مشخصه مهم در خصوص بتن رنگی

بتن  رنگی مزایا و معایب متعددی دارد اما مزایای بیشتر و مضاعف آن باعث شده است تا بسیاری از نماسازی های امروزی به لطف این پوشش صورت بگیرد. در صورتی که بتن اکسپوز رنگی را برای نماسازی و ارتقا مقاومت سطح زیرین در نظر بگیرید، می توانید مطمئن باشید که هم پوشش و هم سطح زیر آن در برابر آب باران و رطوبت و دما تا چندین سال متوالی مقاوم عمل خواهد کرد.

اجرای بتن اکسپوز خیلی زمان بر نیست و در مدت کوتاهی می توانید آن را به اجرا در بیاورید. لازم به ذکر است که اجرای بتن اکسپوز محدودیت مکانی یا جغرافیایی ندارد و همانطور که ذکر شد می توانید در هر کجا از آن استفاده نمایید. کسانی که عموما به فکر نماسازی یا پوشش به واسطه سنگ هستند، خبر ندارند که بتن اکسپوز می تواند بسیار سبک تر و با سرعت بیشتری کارشان را راه بیندازد.

نکات مهم در مورد رنگ های استفاده شده در بتن

مهم ترین نکته ای که در مورد بتن اکسپوز و رنگ آن وجود دارد این است که بدانید رنگ داخل این پوشش عموما یا رنگ طبیعی است یا رنگ مصنوعی! رنگ های مصنوعی درجه خلوص بالاتری دارند و باعث می شود تا در مقابل باران و آب مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. در صورتی که این مسئله در مورد رنگ های طبیعی کمتر صدق می کند. پس برای پوشش آن روی سطوح نمای خارجی ساختمان ها از رنگ های طبیعی استفاده شود.

به جز این، از رنگ های مایع نیز برای تولید بتن اکسپوز رنگی استفاده می شود. این رنگ ها عموما رزین های اکریلیک هستند که عموما نسبت به پودر های رنگی مقاومت کمتری دارند. به همین جهت از آنها در سطح این پوشش ها استفاده می شود.

مزایای بتن اکسپوز رنگی چه می باشد

مزایای بتن اکسپوز رنگی چه می باشد؟

بتن اکسپوز رنگی دارای تنوع رنگی است. بنابراین می توان از چند رنگ متنوع بر اساس هارمونی رنگی استفاده نمود. از این رو، هنگامی که از رنگ بتن اکسپوز برای نمای خارجی یا نمای داخلی ساختمان ها استفاده شود، تنوع قابل توجهی به وجود می آید. بتن اکسپوز های با کیفیت را می توان بسته به ابعاد پروژه مورد استفاده قرار داد؛ چرا که هیچ محدودیتی از این نظر وجود ندارد.

در صورتی که زمان محدودی هم برای اجرای پروژه دارید، باز هم می توانید به کمک بتن اکسپوز رنگی نتیجه کار را بسیار سریع و در کوتاهترین زمان ممکن به انتها برسانید. مقایسه بتن اکسپوز با سایر مصالح و پوشش های رایج، نشان دهنده راحت بودن آن در اجرا، قابل انعطاف بودن، مقاومت بیشتر، بازدهی بالاتر و تنوع قابل توجه است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *