بتن اکسپوز برای سقف | استفاده از بتن اکسپوز برای سقف | کاربردهای بتن اکسپوز در سقف | مزایا و معایب استفاده از بتن اکسپوز در سقف | بتن اکسپوز سقف خانه

کاربرد بتن اکسپوز برای سقف ساختمان ها و مزایای آن

شاید با آمدن نام بتن اکسپوز سقف گمان کنید که به دلیل سنگین بودن یا ویژگی های خاص این پوشش برای نماسازی و بالا بردن عمر ساختمان، نمی توان از آن برای سقف و شرایطی که امکان اجرای آنها به مراتب ریسک پذیر است، استفاده نمود. اما برای بتن اکسپوز ها، محدودیت تعریف شده نیست. شما می توانید به جز اجرای بتن اکسپوز برای دیوار یا نماسازی خارجی روی بنای اصلی ساختمان یا حتی کفِ راهرو ها، راه پله ها، جاده ها و غیره از این پوشش برای سقف در مدل های متنوع استفاده کنید.

اجرای بتن اکسپوز سقف مانند اجرای آن روی دیوار و سطوح مختلف پرسرعت است و مواد مورد استفاده در آن به شرایط سقف و شرایط پروژه بستگی دارد. آگاهی از عدم محدودیت اجرایی بتن اکسپوز در محیط ها و سطوح مختلف، باعث می شود تا به جای استفاده از پوشش های رایج و تکراری، به معماری داخلیِ نو دست یابیم. اگر به فکر استفاده از بتن اکسپوز برای سقف هستید، و سوالات متعددی در این باب دارید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

استفاده از بتن اکسپوز برای سقف

چگونگی استفاده از بتن در بخش های مختلف خانه

طرح ها و مدل های متنوعی که در اجرای بتن اکسپوز برای نماهای داخلی و خارجی به کار برده می شود، برای اجرا روی سقف هم کاربرد دارند. در این شیوه به دلیل معین بودن فضا می توان از نوع قالبی استفاده کرد. با این حال محدودیتی هم برای اجرای روش بالا رونده که ایجاد بتن اکسپوز به صورت پلکانی است، وجود ندارد و می توان با سرعت بیشتری به اجرا پرداخت. نمونه های بتن اکسپوز سقف محدود هستند و به همین دلیل، بسیاری از مشتریان گمان می کنند که اجرای بتن اکسپوز تنها به مواردی خاص خلاصه می شود، در صورتی که اینطور نیست. اصول کلی کار به این صورت است که یا آن را روی دیوار ها یا سطح زمین و یا روی سقف پیاده سازی کنند. در نمونه های قالبی می توان زیبایی و جذابیت این پوشش را دو چندان نیز کرد.

البته، بسته به نظر مشتریان می توان از بتن اکسپوز سقف پیش ساخته  یا به صورت بالا رونده در محل استفاده کرد. شرایط هر پروژه برای تعیین یکی از این دو حالت کارآمد است و روی هزینه و زمان تاثیر شگرفی نمی گذارد. با توجه به رشد و تغییرات قابل توجه در این زمینه، حتی وزن و موادی که برای ساخت بتن اکسپوز مورد استفاده قرار می گیرند به سرعت بخشیدن این نوع نماسازی سقفی کمک شایانی می کنند.

کاربردهای بتن اکسپوز در سقف

کاربردهای بتن اکسپوز در سقف

تغییر ظاهر سقف در خانه ها یا محل های اداری عموما بیشتر از سایر بخش های یک محیط اتفاق می افتند. همچنین، به طور کلی توجهی که به نماسازی دیوارها و کف یک ساختمان داده می شود، به سقف نمی شود. بسیاری از کسانی که از بتن اکسپوز برای نماسازی استفاده می کنند، می توانند برای ایجاد هارمونی و یکدستی کامل، از بتن اکسپوز سقف هم استفاده کنند. آن هم با رنگ مطابق و طرح مشابه پوشش های دیوار و کف. مدل های متنوع بتن پیش ساخته سقف کاربرد های آن را تعیین می کند.

بسیاری از افراد  تنها برای جنبه زیبایی با بتن اکسپوز های پیش ساخته اقدام به زیباتر کردن سقف می کنند و برای بسیاری دیگر، عدم تخریب یا پایدار تر ماندن سقف از نظر دوام، استحکام و عدم آسیب رسیدن به آن، ملاک است. به طور کلی کاربرد بتن سقف نیز به همین دو مورد خلاصه می شود. چون تاثیرگذاری عوامل مخرب محیطی به وضوح بیشتر در سقف یک بنا مشاهده می شود؛ اگر چه بیشتر نمای کف و دیوار ها در معرض دید باشند. توصیه کلی بر این است که اگر به فقط ارتقا عمر و دوام محیط و همچنین زیبا سازی با بتن هستید، بتن معماری سقف را فراموش نکنید.

مزایا و معایب استفاده از بتن اکسپوز سقف

مزایا و معایب استفاده از بتن اکسپوز برای سقف ساختمان

مزایای استفاده از بتن برای سقف مشابه اجرای بتن اکسپوز برای سایر بخش های ساختمان است؛ مانند اجرای آسان، بدون هزینه گزاف، ارتقا زیبایی داخلی و خارجی ساختمان، استفاده از مصالح در دسترس، سبک بودن و کاذب بودن، عدم فاسد شدن بتن ( به همین دلیل استفاده از بتن  در حال گسترش است) .

اما معایب بتن اکسپوز سقف چیست؟ تا حدی، دشواری اجرای بتن اکسپوز سقف ( نه فقط برای بتن اکسپوز و برای بسیاری از پوشش ها) به ایراد این روش دامن می زند. اما بازهم ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانید سبک بودن بتن اکسپوز، کار اجرای آن را آسان تر می کند. همچنین در برخی موارد که نیاز به اجرا در محل پروژه است، کار میتواند کمی زمانبر تر از روش پیش ساخته یا قالبی باشد. برای همین عموما توصیه بر این است که از روش دوم استفاده شود. اما به صورت کلی، معایب اجرا بتن اکسپوز سقف به مراتب کمتر از مزایای آن است و همین دلیل خوبی برای استفاده از آن در محیط های متنوع (به خصوص اداری) است؛ که باعث می شود عمر بنا بیشتر شود و عوامل مختلف روی آن اثر کمتری داشته باشند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *