جایگاه استفاده از کف پوش بتن اکسپوز در معماری و دکوراسیون

مزایای استفاده از کف پوش بتن اکسپوز در معماری و دکوراسیون

کف پوش بتن اکسپوز به علت برخورداری از دوام و استحکام زیاد، نگاه بسیاری از طراحان و معماران حوزه ساخت و ساز را به خود مجذوب ساخته است. کفپوش بتن نما از سطح بسیار صاف و صیقلی و جذاب برخوردار است. این بتن ها در ابعاد و سایزهای مختلف و متناسب با سلیقه و نیاز مشتری تولید می شوند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که زیبایی و جذابیت بصری و چشمگیر بتن های اکسپوز، قابلیت نصب و پیاده سازی این محصولات را در فضاها و بخش های مختلف ساختمان امکان پذیر ساخته است.

استفاده در واحدهای مسکونی، سازه های اداری و تجاری برخی از موارد کاربرد کف پوش بتن اکسپوز می باشد. گفتنی است که برای ایجاد نمای مدرن در دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان، بتن های اکسپوز از بهترین گزینه ها به شمار می روند. فارغ از جنبه زیباسازی و جذابیت بخشی، کفپوش های اکسپوز از معدود کفپوش های باکیفیت و در عین حال مقاوم و مستحکم تلقی می گردند. بر همین اساس، رفت و آمدهای پیاپی و قرار گرفتن اجسام دارای وزن زیاد و سنگین بر روی این نوع از بتن ها، هیچگونه آسیبی را متوجه شکل ظاهری و کیفیت کف پوش بتن اکسپوز نمی سازد. ناگفته نماند که از جمله روش های کاربردی و مقرون به صرفه برای تداعی و القای دکوراسیونی به سبک مدرن، استفاده از کف پوش بتن اکسپوز تلقی می گردد.

جایگاه استفاده از بتن اکسپوز در معماری نوین

جایگاه بتن اکسپوز در معماری نوین

به طور کلی، یکی از رمز و رازهای یونیک ساختن و مدرن سازی سبک و سیاق دکوراسیون و نمای خارجی و بیرونی یک سازه، به طراحی و اجرای کف پوش بتن اکسپوز اختصاص پیدا می کند. ماهیت اصلی بتن های اکسپوز یا بتن های نما، طیف رنگی سرد و در عین حال یکپارچه می باشد. متریال خاص به کار رفته در این نوع از بتن ها، به انضمام شکل ظاهری و رنگ منحصر به فرد، بستر مناسب برای خلق دکوراسیونی مدرن و مینیمال را به نحو مطلوب فراهم می آورد.

از زاویه دید معماران و طراحان دکوراسیون، کف پوش بتن اکسپوز و بتن نما، از عناصر کلیدی برای زیبا بخشی و ایجاد تغییر و تحول در نمای ساختمان به شمار می آیند. تلفیق و ترکیب این عناصر با عناصر گرم، ضمن خلق تضاد و کنتراست، در شمای ظاهری سازه به خوبی جلوه نمایی می کند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که به کارگیری و استفاده صحیح و اصولی از عناصر زیبایی، حیات و روحی تازه را به فضای معماری داخلی می بخشد. بر این اساس، کف پوش بتن اکسپوز به عنوان یکی از این عناصر، حس زنده شدن و جذابیت را در گوشه و کنار نما متجلی می سازد.

کاربرد های کف پوش بتن اکسپوز

کاربرد های کف پوش بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یکی از گزینه های کاربردی برای طراحی دکوراسیون نوآورانه و خلاقانه و جدید قلمداد می گردد. بر همین اساس، ردپای این نمونه از مصالح ساختمانی در بسیاری از سبک های جدید معماری به صورت ملموس و محسوس به چشم می خورد.

سبک اینداستریال: متریال استفاده شده در این نوع سبک از دکوراسیون داخلی، غالبا متریال و مصالح خام بدون پرداخت مانند آجر، کف پوش بتن اکسپوز، آهن و آلومینیوم می باشد. این مصالح و عناصر به صورت مستقیم در ساختار و نمای دکوراسیون به کار می روند. اگرچه عناصر استفاده شده در این نوع سبک جنبه تزئینی نداشته، اما بسیار کاربردی و کارآمد می باشند. همچنین، طیف رنگی به کار رفته در سبک صنعتی خنثی و سرد به نظر می رسد. سبک اینداستریال از قرن بیستم به تدریج جای خود را در عرصه معماری داخلی به عنوان یک مکتب باز نمود. این سبک در ابتدا کارگاه های صنعتی انگلستان را در بر می گرفت. در این سبک از به کار بردن تزئینات به صورت جدی خودداری می شود.

کف پوش بتن اکسپوز برای محوطه سازی و استفاده در فضای بیرونی باغ یا ویلا و روف گاردن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. طراحی متمایز و جلوه منحصر به فرد این نمونه از مصالح ساختمانی، از عمده ترین موارد کاربرد این محصول قلمداد می گردد.

برجسته ترین و شاخص ترین نقاط قوت کف پوش بتن اکسپوز عبارت است از:

  • دوام بالا در برابر عوامل محیطی
  • استحکام مطلوب در برابر فشار و ضربه
  • مقاومت فوق العاده در برابر فرسودگی و سایش
  • سازگاری با محیط زیست
  • عملکرد به عنوان عایق صوتی و حرارتی
  • استحکام عالی در برابر سرما و یخ زدگی
  • مقاومت بهینه در برابر حرارت و حریق
  • صرفه اقتصادی
  • قابلیت تولید در اندازه های سفارشی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *