امروزه ایجاد پوشش سبز در بام ساختمان ها، با سرعت بالایی رو به رشد است که با نام روف گاردن یا بام سبز معروف شده است، از دلایل رونق این امر، علاوه بر ایجاد زیبایی بصری، می توان به عایق سازی طبیعی (حرارتی، رطوبتی و صوتی) ساختمان، استفاده از فضای مرده ی بام و خلق سطوح چشم نواز اشاره کرد، از طرفی، ساخت روف گاردن، منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می شود.

در مورد روف گاردن بیشتر بدانیم:

روف گاردن  یا همان بام سبز به فضای سبز ایجاد شده بر روی پشت بام گفته می شود که در آن بستری مصنوعی برای کاشت گیاه ایجاد می گردد، بستری در ارتفاع بالاتر از سطح زمین .

با توجه به رشد شهرنشینی و ساخت برج ها و بناهای بلند، به مرور زمان دسترسی به فضاهای سبز و نیز فضاهای مناسب جهت محوطه سازی رو به کاهش است و این امر باعث می شود که ساکنین این بناها، نیاز به چنین فضاهایی را بیش از پیش احساس کنند.

روف گاردن
روف گاردن

 

با ایجاد بام سبز و تبدیل فضاهای بدون استفاده پشت بام به فضاهای سبز، می توان پوشش سبز را به محیط شهری نیز بازگرداند و تا حدی در ایجاد بهبود آب و هوای منطقه تاثیرگذار بود.

بام سبز می تواند در سطوح مختلف ایجاد شود، گاهی با قرارگیری چند فلاورباکس سبز در فضا و گاهی با ایجاد یک فضای سبز و محوطه سازی در مقیاس بزرگ . همواره شرایطی وجود دارد که در انتخاب نوع بام سبز تاثیر به سزایی دارد ،از آن میان می توان به سازه ساختمان، کاربری ساختمان، شرایط اقلیمی و نیاز ساکنین اشاره کرد .

کلیپ معرفی روف گاردن نوآوران اثر:

 

با پیشرفت شهر ها و گسترش شهر نشینی و از بین رفتن فضاهای سبز، احتیاج به درختان و فضای سبز خیلی بیشترشده روف گاردن با شکل ها و طراحی های زیبا و اصولی این مشکل را تا حد زیادی حل می کند و پشت بام هارا زیباتر می کند، در این مقاله ما به شما می گوییم که چه گیاهانی برای روف گاردن مناسب ترند؟

قبل ازاینکه بگوییم کدام گیاهان برای روف گاردن مفید ترند، جدا ازاینکه روف گاردن و گیاهان باعث می شوند  تا اکسیژن تولید شود و هوا پاکیزه گردد،  بد نیست بدانید که روف گاردن در زمستان  باعث می شود  تا انرژی هدر نرود و در تابستان مانند یک سایه بان  یاعایق  عمل کند  وباعث شود  خانه  خنک تر بماند .

از آنجایی که روف گاردن در بام ها پیاده سازی می شود، پس  بخاطر وزن و سنگینی یکسری گیاهان، نمی شود هر گیاهی را در روف گاردن استفاده کرد. فقط آن گیاهانی که سبک هستند و نیاز به خاک کمی دارند قابل استفاده اند، و نکته ی دیگری  که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که گیاهان در برابر سرما و گرما و بادو طوفان تا یک حدی مقاومت دارند، پس بهتراست موقع انتخاب گیاهان برای روف گاردن به این نکته ها هم توجه کنید.

گیاهانی که  در صخره‌ها، کوه ها بقیه ی مکان‌ها رشد می‌کنند برای روف گاردن بهترند. در روف گاردن هایی که سقف  ساختمان ،  تحمل بار چندان زیادی ندارد  گیاهانی  مانند ساکولنت ها مناسب است.

چرا که این گیاه به مواد مغذی کمی نیاز دارد، پس خاک کمی هم برایش کافیست و همینطور آب کمی هم لازم دارد.

 سدوم ها هم برای روف گاردن مناسب هستند چرا که  سازگاریشان بالاست، تکثیرشان راحت است، تحمل خشکیشان بالاست و برای لایه های کم عمق هم مناسب است.

روف گاردن
روف گاردن

خزه ها و گسنگ ها، پیازها و ژئوفیت ها گل گچدوست Maroccana Linaria گیاه گل كتانی كتاندار muralis Gypsophila گیاهان چند ساله ی علفی از دیگر گیاهانی هستند که برای روف گاردن کاربردی ترند.

مزایای روف گاردن

کاهش آلودگی، پاکسازی هوای اطراف خود و ایجاد فضایی مطبوع با خنک سازی و ایجاد رطوبت، کاهش جذب حرارت و کنترل دمای ساختمان، ایجاد فضایی مناسب و دنج جهت استفاده ساکنین، ایجاد فضای سبز شهری با کاشت گیاهان سبز و بهبود دید بصری و منظر شهری، کاهش سروصدا به دلیل ایجاد عایق صوتی، استفاده و بهره برداری از آب باران، ایجاد فضایی مناسب جهت کشت محصولات کشاورزی و ... ازجمله مزایای بام سبز یا همان روف گاردن می باشد.

مزایای اقتصادی روف گاردن

کاهش هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی، کاهش هزینه های انرژی و فاضلاب، کاهش ۱۰ الی ۵۰ درصدی هدر رفتن و راه افتادن آب حاصل از بارندگی ها، همچنین سبز سازی یک سقف، به دلیل نگهداری و محافظت از کف پشت بام در برابر اشعه خورشید، طول عمر سقف ساختمان را ۲ الی ۳ برابر می کند.

روف گاردن
روف گاردن

فواید روف گاردن برای صاحب خانه:

*زیاد شدن طول عمر سقف ساختمان

*پایین اوردن هزینه ی سیستم تهویه

*در فصل زمستان هزینه های سیستم گرمایش کاهش پیدا کردهوانرژی کمتر به هدر میرود.

*تبدیل کردن فضای بی استفاده به فضای سرسبزوزیبا

*ایجاد مکان دورهمی وتفریح

فواید روف گاردن برای جامعه:

*جلوگیری از سیلاب واب باران

*سروصدا را کاهش میدهد.

*ایجاد هوای پاک وکاهش الودگی

*تقاضای انرژی را پایین می اورد

*زیباتر کردن فضای ساختمان ها

*ایجاد فضای سبز بیشتر

انواع روف گاردن

روف گاردن بر اساس سیستم اجرایی، سازه ساختمان، تاسیسات مورد نیاز و نحوه کشت گیاه یه چهار دسته تقسیم می شود:

سیستم گسترده

سیستم متمرکز

سیستم مدولار

روف گاردن
روف گاردن

سیستم گسترده :

در سیستم گسترده، اجرا با ضخامت کم و در ارتفاع حداقل انجام می شود و به طور معمول تنوع گیاهی حداقل ( یک یا دو نوع گیاه ) بوده و محیط کاشت گیاه کم عمق می باشد، بار وزن در این سیستم کم بوده و قابلیت اجرا در بام شیبدار را نیز دارد.

در این سیستم عمق کاشت گیاهان بین ۴۰تا۱۰۰میلیمتر میباشد، این مدل سیستم مناسب ساختمان هایی است که دارای بام های بزرگی میباشند.

سیستم متمرکز :

در اجرای بام سبز با سیستم متمرکز، اجرا در مقطع عمیق صورت می گیرد و بستر نسبتا عمیقی برای کاشت گیاهان در نظر گرفته می شود،  انواع مختلفی از گیاهان، درختان بزرگ و نیز آب نماها در بام اجرا می گردد و این موضوع، نیاز به تمهیدات تقویت سازه ای و نیز تاسیسات مورد نیاز را الزام می دارد.

سیستم مدولار :

در این نوع از بام سبز، بستر کاشت گیاهان به صورت یکپارچه نبوده و گیاهان در فلاورباکس های مجزا کاشته می شوند و با توجه به نیاز ساختمان در کنار یکدیگر ساماندهی می گردند، تفاوت این سیستم با سیستم های قبلی در سرعت اجرا، امنیت و تنوع می باشد.

طراحی و اجرای روف گاردن

ایجاد روف گاردن در دو مرحله صورت می گیرد، در مرحله اول کلیه فعالیت های عمرانی، عملیات زیرسازی و زهکشی انجام می شود و در مرحله دوم محوطه سازی صورت می گیرد که در این مرحله تمام المان ها و مبلمان های متناسب با طرح، از جمله فلاورباکس، آب نما، آلاچبق، مبلمان باغی و... در فضا پیاده سازی می شوند.

طراحی و اجرای بام سبز باید توسط کارشناسان حرفه ای و متخصص انجام شود تا بتوانند با طراحی متناسب با فضا و انتخاب متریال های مناسب و به کارگیری گیاهان زیبا و متناسب با اقلیم، محیطی زیبا و مطلوب را در پشت بام خانه ایجاد کنند.

روف گاردن
روف گاردن

اجزاء روف گاردن

خاک مناسب روف گاردن:

به دلیل محدودیت های موجود در خاک از جمله وزن مخصوص کم و توانایی جذب آب زیاد، انتخاب خاک باید با دقت زیادی انجام گیرد، خاک در بام سبز باید دارای مواد غذایی لازم باشد تا بتواند با گذشت زمان نیاز غذایی گیاهان را مرتفع کند.

اگرچه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را برطرف کرد ولی به دلیل سختی تعویض خاک در بام سبز بهتر است در ابتدای کار خاک را با دقت بیشتر و انتخاب مناسب تری انجام داده و انتخاب نمایید.

مصالح مناسب برای روف گاردن :

عامل وزن مهمترین عامل در انتخاب متریال مناسب برای روف گاردن است و باعث می شود تغییرات در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آنها به وجود آید.

بهتر است در طراحی بام ساختمان بار وزن در یک نقطه متمرکز نشود تا به لحاظ فنی مشکلی پیش نیاید، در صورتی که بار وزن در قسمتی از پشت بام متمرکز شود لازم است که به لحاظ فنی تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

زهکشی بستر گیاه در روف گاردن :

سیستم زهکشی در اجرای روف گاردن به دو دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است، اول اینکه سیستم زهکشی برای حفظ سلامت ریشه گیاه لازم بوده و دوم آنکه سیستم زهکشی باعث می شود کلیه آبهای اضافی در پشت بام جمع آوری شده و از طریق لوله های خروجی از سطح پشت بام خارج شود.

معمولا به دلیل اینکه لوله های مخصوص برای دفع آب مازاد در ساختمان تعبیه نمی گردد، باید آب مازاد را از طریق لوله های آب باران از سطح پشت بام خارج کرد.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

فیلترینگ در روف گاردن :

عملیاتی را که در آن از نفوذ املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری شود فیلترینگ می نامند که غالبا توسط لایه هایی از الیاف انجام می گردد و در صورتی که فیلترینگ انجام نشود بافت خاک تغییر کرده و به مرور زمان سبب مسدود شدن مسیرهای سیستم زهکشی می شود، به همین دلیل اجرای این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است .

گیاه در روف گاردن :

هدف اصلی در اجرای بام سبز ایجاد یک فضای سبز است و تمام هزینه هایی که در اجرای بام سبز صورت می گیرد برای رسیدن به این هدف است . در انتخاب گیاه برای بام سبز لازم است گیاه با خصوصیاتی انتخاب شود که دارای ماندگاری بیشتری در آن فضا باشد و ترجیحا گیاهان همیشه سبز انتخاب شود تا بتوان در تمام فصول سال فضای سبز پشت بام را حفظ کرد .

میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در برابر گرما و نور مستقیم خورشید، میزان دوام و پایداری در برابر وزش بادهای شدید و... از جمله خصوصیاتی است که حتما باید در هنگام خرید گیاه به آن توجه کرد .

با توجه به مسئله کمبود آب در کشور و بالا بودن هزینه های نگهداری و مواردی از این قبیل، آبیاری با سیستم اتوماتیک برای گیاهان امکان پذیر می باشد و این سیستم قابلیت تنظیم برای تمام فصول سال را دارد.

سیستم آبیاری قطره ای با توجه به نوع و تراکم گیاه و همچنین در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی در زمان های مختلف تنظیم شده و آبیاری با توجه به برنامه ارائه شده به دستگاه به صورت منظم انجام می شود.

آشنایی با روف گاردن
آشنایی با روف گاردن

مبلمان و تجهیزات در روف گاردن : طراحی بام سبز

انتخاب مبلمان و تجهیزات در بام سبز با توجه به طرح، کاربرد فضا و نیاز ساکنین شناسایی می گردد. متداول ترین مبلمان و تجهیزات مورد استفاده در بام سبز، استفاده از انواع فلاورباکس ها، آلاچیق و پرگولا، مبلمان باغی، آبنما، باربیکیو، بتن اکسپوز و چراغ های نوری و... می باشد.

معایب روف گاردن:

از مهمترین مسائلی که در این رابطه می توان عنوان کرد، بار مرده ی زیاد ناشی از وزن خاک و مصالح است به همین دلیل روش متمرکز در ساختمان های موجود قابل اجرا نیست، اما با اجرای تمهیدات خاصی این عیب قابل رفع می باشد، در ساختمان های جدید، می توان در زمان طراحی و ساخت، وزن وارده را در نظر گرفت و به تقویت سازه پرداخت در بسیاری از بام های موجود قابلیت داشتن بام سبز به روش گسترده و مدولار را دارند.

همچنین با انتخاب نا آگاهانه گیاهان و درختانی که ریشه عمیق دارند، ممکن است به سیستم عایق آب سقف ضرر برسد و از آن جا که این گونه تعمیرات با سختی همراه است، مشکلاتی ایجاد می شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید در انتخاب پوشش گیاهی مناسب دقت و با کارشناسان این زمینه مشورت شود.

یکی دیگر از معایب روف گاردن، هزینه اجرای اولیه آن نسبت به سقف های معمولی می باشد. که البته در درازمدت و با کاهش هزینه های انرژی و نگهداری بام، این هزینه ها جبران شده و با توجه به مزایای آن، به صرفه هم می باشد.

با روف گاردن یا بام سبز نوآوران اثر زیبایی را به بام خود هدیه کنید. با نوآوران اثر همراه باشید.

6 Comments

 • شاهین واقفی

  سلام خسته نباشید برای ساخت روف گاردن از چه خاکی باید استفاده کنم؟ میخوام یه خاک خوب باشه که جواب بده، ممنونم

  • noavaranasar

   سلام دوست عزیز سلامت باشید، برای ایجاد روف گاردن به خاک مناسب نیاز داریم، انتخاب خاک یکی از مهم ترین موارد است که باید به آن دقت کرد، برای کار و آماده سازی با کارشناسان مشورت لازم است و خوشحالیم که به ما اعتماد کردید، این نوع خاک از محدودیت هایی برخوردار است، نوع خاکی که انتخاب می کنید باید جذب بیشتری داشته باشد وهمچنین وزن مخصوص و کمتری را داشته باشد.
   بر اساس نیاز غذایی فضای سبز در روف گاردن باید کود مناسب را انتخاب کنید، چون در روف گاردن تعویض خاک مشکلاتی را دارد حتماً در همان ابتدا خاک روف گاردن را طوری انتخاب کنید که شامل مواد مغذی باشد، در طی زمان دانه بندی گیاهان را بهتر می نماید، بلکه باید نیاز به مواد غذایی را برآورده نماید.

 • پرنیا آوشی

  سلام شرمنده من حوصله خواندن این مطلب را ندارم لطف کنید در نهایتا ۴ پاراگراف بفرمایید روف گاردن چه چیزیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  • noavaranasar

   عرض ادب دوست عزیز سعی داشتیم مقاله جامعی از روف گاردن تقدیم هموطنان عزیزمان کنیم اما سعی میکنم در کوتاه ترین زمان جوابگو شما دوست عزیزم باشم:
   روف گاردن یا همان بام سبز، فضا و پوشش سبزی است که در بام ساختمان ها بیشتر در کشورهای اروپایی و آمریکا رشد بسیاری داشته به دلیل مبحث زیباشناسی معماری و عواملی چون عایق سازی حرارتی و رطوبتی و صوتی در ساختمان است، استفاده از چنین فضایی جهت ایجاد محیطی دلپذیر و خلق سطوح چشم نواز می باشد.
   روف گاردن پیشنهاد مناسبی برای کاهش آلودگی هوا می باشد که امروزه معضل بزرگی در شهر های بزرگ است.
   فیلتر کردن آلاینده های هوا و گازها از طریق گیاهان در روف گاردن و فرایند فتوسنتز و همچنین با کاهش توزیع گرد وغبار در هوا منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در مناطق شهری می شود و در پایان باعث کاهش آلودگی هوا می شود.
   وجود بام سبز بر روی فضای مرده ی ساختمان که استفاده ی بهینه ای از آن نمی شد منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می شود.
   بام سبز یا روف گاردن یکی از سیستم هایی که هم زیست و سازگار با فرایند اکوسیستم می باشد، این بام سبز سقفی از یک ساختمان است که قسمتی از آن را با خاک و گیاهان پوشیده شده است و به واسطه ی رشد بر روی یک غشای ضد آب قرار گرفته است و گیاهان رشد می کنند.
   این بامها شامل لایه های اضافی همچون ریشه، زه کشی وسیستم های آبیاری می باشد. امیدوارم این توضیحات برای شما مناسب بوده باشد.

 • امیر قربانی

  من روف گاردن میخوام بزنم اما نمیدونم برای روف گاردن چه گیاهانی مناسب است ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • noavaranasar

   سلام کاربر گرامی
   هدف اصلی روف گاردن به وجود آوردن فضای سبز است، گیاهانی که در روف گاردن می باشد بر روی زمین کاشته می شود ولی در انتخاب آن دقت کنید که چه خصوصیاتی دارد و ماندگاری بیشتری داشته باشد، در کل تحقیق کنید و از گیاهانی استفاده کنید که دارای ماندگاری بالایی هستند.

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *