Previous
Next

ما وقتی به یک شهر یا کشور دیگر سفر می‌کنیم قبل از هر چیزی دیدن المان های شهری و یا دیدن یک ساختمان با معماری یا سبک های معماری خاص نظرمان را به خودش جلب می‌کند. در واقع اغراق نیست اگر بگوییم که وجود یک اثر هنر معماری نشان دهنده قدمت و اصالت یک مکان است. در نتیجه بسیاری از شهرهای دنیا که به لحاظ معماری شهری زیبا هستند جزو مکان های پرطرفدار گردشگران نیز به حساب می‌آیند. برای همین بدون شک معماری یک از بزرگترین دستاوردهای بشر طی سالیان گذشته تا به امروز بوده است که توانسته به وسیله آن بسیاری از مفاهیم را انتقال دهد. از اهرام ثلاثه مصر گرفته تا بناهای ایرانی و اروپایی همه و همه با هدف نشان دادن فرهنگ و اصالت آن مکان ساخته و ماندگار شده اند.

تعریف معماری

معماری در واقع علمی دارای جنبه های مختلف از زیبایی شناختی، کارایی و ایستایی برای انواع ساختمان ها و هر نوع دیگری از یک بنای فیزیکی است. طبق این تعریف معمار، کسی است که طرح خوبی برای یک ساختمان با کاربری مشخص می‌دهد که در عین استحکام به لحاظ زیبایی نیز چشم نواز و قابل تعریف است. در واقع وقتی از معماری صحبت می‌کنیم منظور درک هنر و داشتن دانش طراحی ساختمان و بناهای فیزیکی است که باید برای آن قبل از هر چیزی مفهوم علم و جنبه های روان شناختی را نیز درک کرده باشیم.

جنبه های روان شناختی از این جهت مهم هستند که یک اثر معمارانه نه تنها بر چشم و زیبایی تاثیر دارد بلکه فراتر از آن، پشت هر اثر معمار روحی از هنر نهفته است که با دیدن آن بنا یا ساختمان، بیننده مسحور سازنده شده و او را مدام در ذهنش تشویق می‌کند. برای درک بهتر این مطلب کافیست نگاه دقیقتری به المان های شهری در محل زندگی خود بیاندازید و عمق اثر را ببینید. البته که باید توجه داشته باشید در این بناها علاوه بر معمار، مهندسان شهرسازی نیز دخیل هستند.

تعریف معماری

مفهوم معماری

مفهوم معماری از زمان های قدیم وجود داشته و وجود بناهای فاخر از دوران گذشته به نوعی سمبل فرهنگی یک ملت محسوب می‌شود. در واقع معماری فقط نوعی فعالیت یا رویداد از دست سازه ها و یا حتی صرفا هنر نیست، بلکه معماری برای تمام امور انسانی اساسی و بنیادی است که از همان آغاز تمدن انسان وجود داشته است. به طوریکه بدون آن امکان وجود تمدن و فرهنگ بعید به نظر می‌آید.دامنه معماری از بدوی ترین شکل سکونت در غارها تا پیچیده ترین ساختمان ها را در بر می‌گیرد.

به طور کلی باید گفت معماری مفهوم یک ساختمان و یا بنای فیزیکی است که با فضای زندگی انسان ارتباط دارد و شاید بتوان گفت یک مفهوم اجتماعی در دنیای ساختمان سازی است. برای درک بیشتر این موضوع باید گفت که انسان به عنوان یک موجود اجتماعی، برای حضور در جمع نیاز به ویژگی های خاصی دارد که یکی از آنها برقراری ارتباط چشمی بدون حتی یک کلمه حرف است. یک اثر خلاق معماری در واقع نقش ارتباط چشمی دو انسان با یکدیگر را دارد به گونه ای که تنها با چند دقیقه دیدن آن می‌توان درباره ویژگی های مختلف آن حرف زد طوریکه همه آن تعاریف درست و کامل باشند.

هنر معماری چیست؟

حتما این جمله را شنیده اید که معماری یک هنر است، باید گفت که این جمله یک حقیقت است چرا که وقتی صحبت از هنر مطرح می‌شود یعنی مهارت به تنهایی کافی نبوده و خلاقیت و ذات آدمی در شکل گیری یک اثر تاثیرگذار است. هنر معماری در کنار مهارت استفاده از طرح و نقشه و یا استفاده از خطوط سایه روشن و اشکال هندسی نیازمند روحی دارای خلاقیت است تا بتواند این مهارت ها را به خوبی کنار یکدیگر برای خلق یک اثر زیبای هنری در صنعت ساختمان به کار گیرد.

بنابراین می‌توان گفت در یک اثر خوب معماری دیدگاه های مختلفی وجود داشته و استفاده می‌شود ولی چیزی که مهم است، سلیقه انسان نیز در آن در نظر گرفته می‌شود. از طرفی تعریف معماری دارای دو بعد است، یکی مهارت ترکیب فضا و دانستن ریاضی و… و دیگر هنر که شامل خلاقیت برای طراحی و زیباکردن اثر برای تحریک حس زیبایی شناختی انسان و در عین حال رسیدن به آرامش است. در نتیجه شاید به همین علت است که هنر معماری در طول سال ها تحت تاثیر عوامل سیاسی و فرهنگی دائما دچار تغییر بوده است. عوض شدن حاکم یک کشور و یا وجود جنگ و شورش های مختلف در تصدیق این حرف کاملا تاثیر داشته اند. برای مثال سبک های هنری مثل ژانر سورئالیسم و ژانر دادا در نتیجه همین جنگ ها به وجود آمده اند.

هنر معماری - architecture

انواع سبک های معماری

 

مدرنیسم

با پایان جنگ جهانی و نیاز شدید به ترمیم خرابی های ناشی از جنگ و ساختمان ها سبک مدرنیسم به وجود آمد و طرفداران زیادی پیدا کرد. در نتیجه این سبک با بکارگیری تکنولوژی روز و حذف لوازم قدیمی خیلی زود در کل دنیا توسعه پیدا کرد. هنر معماری مدرنیسم اعتقاد زیادی به طراحی تمامی لوازم و وسایل ساختمان اعم از بنای کلی و دستگیره و آسانسور و… دارد و طرفداران این سبک، استفاده از وسایل و لوازم تزیینی را نوعی سنت گرایی دانسته و از آن دوری می‌کنند. موزه گونگهایم واقع در نیویورک یکی از بناهای سبک مدرنیسم است.

ارگانیک 

معماری ارگانیک در قرن نوزدهم توسط فرانک فرنس و لویی سالیوان شکل گرفت. طرفداران این سبک معماری در واقع فلاسفه رمانتیسم هستند که همه چیز را تجلی طبیعت می‌دانند. در نتیجه آنها ساختمان را به نوعی در راستای طبیعت طراحی می‌کنند که همه اجزای آن درکنار یکدیگر یک سیستم کل را تشکیل می‌دهد طوریکه هیچ از اجزا به صورت جدا از هم معنی نخواهند داشت. در همین راستا سالیوان در مورد مصالح ساختمانی گفته است: سنگ و مصالح در ساختمان ارگانیک زنده می‌شود. در این سبک معماری تزئینات نقش زیادی دارد و در واقع استفاده از لوازم تزیینی در حکم گل ها و درختان برای زیبا کردن طبیعت است. خانه آبشار (کوفمن) یکی از ساختمان ها ارگانیک است.

اسلامی 

معماری اسلامی به کاربرد مادی و معنوی بناها پرداخته است و در همین راستا انواع مختلفی از مکان های مذهبی با معماری اسلامی شناخته می‌شوند. در واقع نقش مذهب در شکل گیری ساختمان ها و به وجود آمدن این سبک بسیار پر رنگ است. به طور کلی بناهای دوره اسلامی در دو دسته بناهای مذهبی شامل مساجد، حسینیه ها، مدارس و مصلی ها و بناهای غیر مذهبی شامل پل ها، کاخ ها، حمام ها، کاروان سراها، بازارها و قلعه ها تقسیم بندی می‌شوند. استفاده از کاشی های دست ساز با رنگ و لعاب و نقوش هندسی از ویژگی های بارز این گونه بناها است که مسجد شیخ لطف الله یکی از بناهای فاخر معماری اسلامی به شمار می‌آید.

باروک 

شکل گیری این سبک در رم و ایتالیا آنهم در اوج شکوفایی هنر است. باروک به معنی مروارید نامنظم است و معماری باروک بر خلاف سبک کلاسیک که به اعتدال پایبند است، طرفدار اغراق در طراحی است. کلیسای ایل گزو نخستین اثر طراحی به سبک باروک است.

بیزانس

این سبک خاص در روم شرقی به وجود آمده است و کلیسای سان ویتاله در شهر راوانا معرف معماری بیزانس است که پلان آن هشت ضلعی بوده و گنبدی به عنوان سقف روی آن قرار دارد.

پست مدرن 

در تفکر پست مدرن تاکید بر وجه بومی یا محلی است و بر این اساس بناهایی نامتجانس و ناهمگن را می‌بینیم که اساس آن تفاوت ها و تضادها است. در این سبک هنر صرفا یک تجربه زیبا شناختی نیست بلکه، روش شناخت جهان است. خانه مادر ونچوری یکی از بناهای شاخص طراحی پست مدرن است.

رنسانس 

در دوره رنسانس تطبیق معماری با انسان و طبیعت، به وسیله دانش ریاضی مطرح شد طوریکه همه تناسب ها و اندازه گیری های فضای معماری تابع هارمونی کیهانی باشد. کلیسای فلورانس از جمله مکان های فاخر در این دوره محسوب می‌شود.

فولدینگ

این سبک، عمودگرایی، طبقه بندی و سلسله مراتب را رد کرده و بر عکس بر افق گرایی تاکید دارد. از نظر فولدینگ همه چیز هم سطح یکدیگر هستند. در این سبک به صورت نرم و انعطاف پذیر، پیچیدگی ها و تفاوت در هم ادغام می‌شوند و یک بنای کلی با مجموعه ای از تضادها شکل می‌گیرد.

گوتیک

معماری گوتیک یکی از سبک ها و دوره های تاریخی است که در واقع یک سبک مذهبی و همواره در خدمت کلیسا بوده است. کلیسای نوتردام پاریس مثال بارزی از این سبک است.

نئوکلاسیک

معماران نئوکلاسیک مانند پست مدرن توجه به گذشته دارند اما تفاوت عمده این دو سبک در این است که در معماری پست مدرن هویت انسان مطرح است و ساختمان های هر دوره در واقع تاریخ هویت انسان ها را نشان می‌دهند. در حالیکه در نئوکلاسیک، وجود اشکال منظم و تکرار در آن نشانی از الهامات طبیعی است که نباید این نظم را بر هم زد. مجموعه کنار رودخانه ریچموند از جمله بناهای نئوکلاسیک به شمار می‌آیند.

انواع سبک های معماری

هدف معماری

با توجه به تعریفی که از معماری مطرح کردیم، معماری به عنوان یک علم که جنبه های مختلفی از زندگی را در بر گرفته است چیزی فرا تر از یک بنا یا ساختمان است. یک معمار باید بتواند با خلق اثر خودش با روح مردم ارتباط برقرار کند و هدف معماری اشاعه فرهنگ زندگی اجتماعی در کنار توجه به زیبایی شناختی است.

مجموعه ی نوآوران اثر با داشتن متخصصان و مشاوران مجرب و متخصص در بخش های مختلف معماری همانند طراحی و دیزاین مکان های مختلف با کاربری های متفاوت و معماری داخلی و خارجی و … آماده ارائه خدمات متنوع می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نمونه کارهای

نمونه کارهای معماری
نمونه کارهای معماری - انجام پروژه های معماری و دکوراسیون در تهران
معماری و طراحی نمای ساختمان - معماری خارجی
پروژه های معماری ساختمان