Previous
Next

معماری داخلی  هنر سازماندهی فضای مطلوب برای زندگی

به طور خلاصه معماری (Architecture) فن سازماندهی فضا می باشد. معماری داخلی می گوید چگونه فضا را با استفاده از انواع مصالح و روش های مختلف، به نحوی خلاق سازماندهی کنیم. به گفته لامونت مور (Lamont Moore) معماری هنر محصور کردن فضا جهت استفاده بشر است. معماری یعنی تبدیل ذهنیت به کالبد عینی در قالب فرم، محتوا و عملکرد. آثار معماری سمبل فرهنگ یک ملت به شمار می روند و در ردیف آثار هنری قرار می گیرند. در اغلب موارد، تمدن های تاریخی را با آثار معماری به جا مانده از آن ها می شناسیم.

عواملی که بر معماری تاثیر می گذارند یا از آن ها تاثیر می پذیرند

محیط، یا کلیه عوامل طبیعی و یا ساخته و پرداخته انسان، که اثر معماری در جوار آن یا در میان آن ساخته می شود، هم بر آن تاثیر دارد هم تاثیر می پذیرد. مردم، نیاز ها، خواست ها، عادات، اعتقادات، باور ها و شیوه های زندگی آن ها در معماری بسیار اهمیت دارد و یک اثر معماری در پاسخ به آسایش مردم و نیازهای ایشان کارا است. امکانات، شامل کالبدی یا غیر کالبدی است که سبب تحقق یک اثر معماری می شود. اندازه ها و استاندارد ها، از یک طرف نیاز های کالبدی آدمی باید در معماری پاسخ گفته شوند، از طرف دیگر از تاثیر آن ها بر روان آدمی نباید غافل بود.
نظم فضایی، علاوه بر تنظیم کردن روابط اجزاء در دو بعد، آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، روابط اجزای معماری در فضا و نظم آن ها است . از اهم وظایف معماری، پدید آوردن سازمان و نظامی است که پیوند فضاهای عمومی و خصوصی، فضاهای باز و بسته، حجم های پر و خالی و غیره را با در نظر گرفتن مشخصاتی که ذکر شد، میسر دارد.

معماری داخلی

معماری داخلی، یک سبک یا روش طراحی است که به ساخت درون ساختمان می پردازد. فرآیندی است که در آن، بخش های داخلی ساختمان ها با توجه به همه جنبه های انسانی و استفاده از فضاها، طراحی می گردد. در واقع طراحی داخلی ساختمان ها با توجه به الزامات معماری است. در حالی که معماران سعی در طراحی و ساخت یک مجموعه دارند، که مرتبط با مسائل سازه ای و نقشه است، معماران داخلی هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان را طبق معیارهای انسانی دنبال می کنند.

معماری داخلی آن جا ضرورت پیدا می کند که انسان بیش از هشتاد درصد از اوقات زندگی خود را در فضای بسته می گذراند. آن فضای بسته چه محل زندگی باشد چه محل کار و تجارت و چه مکان های عمومی، با طراحی داخلی جان می گیرد و احیاء می شود. با وجود روزمرگی های به وجود آمده در اکثر افراد و خانواده ها، ایجاد خلاقیت و تنوع در محل حضور افراد، ساخت فضایی که این روزمرگی را از بین ببرد و باعث سرزندگی شود، بیش از پیش ضرورت پیدا می کند.

تعریف معماری داخلی - انواع سبک های معماری داخلی

انواع سبک ها در معماری داخلی

در طراحی داخلی، سبک های مختلفی وجود دارد که هرکدام بسته به نوع محل، کاربری، سلیقه کارفرما و غیره مورد استفاده ی خود را دارد. از جمله این سبک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سبک مدرن
  • کلاسیک
  • مینیمال
  • رومی
  • روکوکو
  • آرت دکو

وظایف طراح در دکوراسیون داخلی

کار یک طراح داخلی، تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی است، در راستای خلق فضایی که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبش باشد. دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است. این رشته، هم مانند معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن در ارتباط است و هم مانند طراحی داخلی، بر فضای داخلی تمرکز دارد.

طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مولفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی، تزئینی و مبلمان را در بر می گیرد که هریک به نوبه ی خود تاثیر شگرفی در احساسی که از آن فضا دریافت می شود، دارد. هماهنگی تمامی این عناصر به طوری که هارمونی ایجاد کند، از اهداف والای دکوراسیون داخلی است. چرا که در غیر این صورت، نه تنها فضای درون ساختمان ها که باید محل آرامش باشد، نیست بلکه به محیطی تبدیل می شود که برای فرار از آن باید به محیط بیرون پناه برد. چیزی که امروزه به راحتی میتوان مشاهده کرد.

افراد ناوارد زیادی که با دانش کم، به عنوان دکوراتور داخلی وجود دارند و بدون در نظر گرفتن فرم، بافت، ترکیب رنگ و … دست به کار می شوند. با سپردن طراحی خود به دست متخصصینی که از اصول طراحی تجسمی آگاهی دارند و از سواد بصری کافی نیز برخوردار هستند، می توان با فراغ بال نشست و منتظر نتیجه حرفه ای کار بود.

اجزاء دکوراسیون داخلی

در طراحی فضای درونی هر مکانی اعم از مسکونی، اداری، تجاری، فضای نمایشگاهی، درمانی، آموزشی و … به دو بخش پوشش اصلی و لوازم دکوراسیون باید توجه کرد. پوشش اصلی، شامل قسمت های کف، سقف، دیوارها و درب ها می باشد که زمینه اصلی دکوراسیون را در بر می گیرد.

لوازم دکوراسیون شامل کاغذ دیواری، کمد، کابینت، مبلمان، فرش، تابلو، پرده و سایر قسمت هایی که به عنوان دکور محسوب می شوند. در مقایسه این دو بخش، پوشش اصلی اهمیت بیشتری دارد زیرا که به عنوان پس زمینه ی دکوراسیون عمل کرده و روی آن ها تاثیر چشمگیری می گذارد. دیوارها و درب ها، رنگ و مکان آن ها، در تغییر وسعت دید و نور فضا بسیار موثر است.

وظایف طراح در دکوراسیون داخلی

معماری و معماری داخلی در مجموعه ی نوآوران اثر

با وجود تمامی تعاریفی که برای معماری، طراحی و دکوراسیون داخلی وجود دارد، حسی که از یک محیط دریافت می شود، اولویت دارد و این که مطابق با سناریوی زندگی افراد ساکن در آن باشد. از یک طراح خوب انتظار می رود فضا را بی نهایت مطلوب کند، ضعف های موجود را کاملا برطرف سازد و حس خوب را منتقل کند. هرروز بخش عمده ای از زمان خود را در محیط کاری هستیم که این محیط نیازمند تغییرات در جهت بالا بردن جوانب زیبایی و کارایی فضاها، با توجه به صنف و تخصص شما می باشد. ضمن آنکه علاوه بر این موارد، القای حس خوب به مراجعین شما را در پی خواهد داشت.

همچنین محل زندگی که محفلی است برای گذران اوقات خانواده و یا دورهمی ها و جمع های خانوادگی و دوستانه، می تواند پناهی باشد از هیاهوی بیرون. بنابراین، باید برای محل زندگی و کار خود اهمیت قائل شوید و فضای پیرامون خود را به سادگی مطابق سلیقه خود عوض کنید.

چه مواردی را در طراحی و معماری باید در نظر گرفت

در ابتدا سلیقه ی خود را از بین سبک های معماری پیدا کنید و از بین نمونه های فراوان موجود، به بهترین انتخاب برسید. با کمک گرفتن از یک طراح، می توانید به انتخاب دقیق تری برسید. زیرا که یک مشاور با در نظر گرفتن پلان، نور محیط، میزان تغییر مورد نظر و بودجه، می تواند پیشنهادات شگفت انگیزی برای محیط شما داشته باشد. چه در هنگام بازسازی و چه در هنگام ساخت، مباحث فنی و تاسیساتی اهمیت بالایی دارد. کابینت ها می توانند تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری منزل داشته باشند و از نهایت هارمونی برخوردار باشند. نور محیط باید به بهترین شکل ممکن قسمت های مختلف را پوشش دهد و در شب بالاترین بازدهی را ضمن کم مصرف بودن داشته باشد.

در مجموعه اثر، سعی شده است تا با در نظر گرفتن تمامی این موارد و تکنولوژی و طراحی های نوین روز دنیا، بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهد.

نمونه کارهای

معماری و معماری داخلی در مجموعه ی نوآوران اثر
نمونه کارهای معماری داخلی - طراحی داخلی
نمونه کارهای معماری داخلی - طراحی داخلی - دکوراسیون داخلی