Previous
Next

دیوار سبز یا گرین وال چیست؟

دیوار سبز Green Wall طی سالیان اخیر به عنوان یکی از تازه ‌ترین روند های رو به رشد در حیطه ساختمان سازی مطرح شده است. توسعه شهرنشینی در سال های اخیر، منجر به توجه بیشتر به استفاده از فضای سبز در مرکز شهرها شده است. ایجاد فضای سبز در ساختمان ها، علاوه بر جلوه ی بصری، با هدف اکولوژی و تغییرات آب و هوایی در محیط زیست صورت می گیرد. دیوارها و نمای سبز در کنار روف گاردن، علاوه بر حیاط و تراس، یکی از راه هایی است که برای افزایش مساحت فضای سبز شهرها اندیشیده شده است.

دیوار سبز، می تواند دیواری از خود سازه ی ساختمان باشد و یا توسط سازه ای مجزا، خودایستا و مستقل از سازه ساختمان ساخته و نصب شود. یا حتی ترکیبی از این دو نیز می تواند استفاده شود. نوع دوم از دیوار های سبز  می تواند بر حسب شرایط و نیاز، در محیط داخل و یا خارج از ساختمان کار شود. همچنین روش هایی وجود دارد که می توان از دیوارهای سبز برای فضاسازی محوطه داخلی و یا نماسازی بهره برد. در بام های سبز نیز می توان از دیوار سبز استفاده کرد که علاوه بر مزایای زیست محیطی، زیبایی دوچندان به محیط می دهد.

تقاوت دیوار سبز و نمای سبز ساختمان

برخی سهواً گرین وال و نمای سبز ساختمان را یکسان قلمداد می‌کنند. در حالی که این دو کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. نمای سبز ساختمان که از آن با عنوان تکیه گاه ساختاری نیز یاد می شود، معمولاً با بالارونده پوشانیده می‌شود و این بالارونده‌ها ریشه در زمین دارند. در مقابل، دیوارهای سبز بستری آماده رشد و نمو برای گیاهان روی سطح یا ساختار خود دیوار ها هستند. علاوه بر این، نمای سبز بیرونی ساختمان معمولاً طی مدت طولانی تکمیل می‌شود، چرا که بالارونده نیازمند مدت زمان طولانی‌تری است تا یک دیوار را به طور کامل پوشش می‌دهد. ولکن، دیوارهای سبز ممکن است از قبل آماده باشد.

دیوار سبز امروزی پیرو سیستمی هوشمند و فعال می‌باشد. با آنکه ظاهری مشابه دیوار سبز سنتی دارد، تا حدود زیادی با آن تفاوت نیز دارد. از تفاوت‌های بارز گرین وال امروزی استفاده از سیستم هوشمند در آن است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی و تکنولوژی باعث گردیده تا این دیوار ها در خدمت اهداف بزرگ‌تری باشد. بدین رویه، می‌توان ویژگی‌های گرین وال هوشمند را برنامه ریزی و خودکار نمود و یا در مراحل بالاتر، به اثربخشی آن افزود.

در کنار همه ی این ویژگی ها، دیوارهای سبز می توانند در فرم های مختلفی طراحی شوند و روی سقف ها و دیوارهای صاف و شیبدار استفاده شوند. تنوع در طراحی و انتخاب انواع گونه های گیاهی، از سایر مزیت های این گونه دیوارهاست. همچنین آبیاری قطره ای دیوار سبز و چرخش آب در سیستم و امکان استفاده ی مجدد از آب، منجر به کاهش هزینه های آبیاری می شود.

مراحل اجرای دیوار سبز مدولار نوآوران اثر

مزایای دیوار سبز

ازفواید دیوارسبز، می توان به بهبود کیفیت هوا، از طریق برودت حاصل از بخار آب روی برگ ها در فصل تابستان و کمک به خنکی اطراف بنا اشاره کرد. همچنین در کاهش آلودگی هوا و آلاینده ها، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش دمای محیط پیرامون و تعدیل گرمای شهری، و کاهش آلودگی صوتی نقش تعیین کننده ای دارد.

شاخص ترین ویژگی رشد گیاهان روی سطح خارجی دیوار، ایجاد سایه در فصل تابستان است. پوشش انبوه گیاهی روی جداره ی ساختمان، باعث ایجاد حائلی بین تابش مستقیم نور خورشید و بدنه ی اصلی نما می شود و انتقال حرارت کاهش می یابد. دیوار سبز با ایجاد عایق حرارتی، باعث ذخیره انرژی گرمایش و سرمایش در زمستان و تابستان و در نهایت کاهش هزینه های مصرف انرژی می شود. از طرف دیگر، با افزایش سطح فضای سبز، حفاظت از سازه بنا و کاهش هزینه های نگهداری و در نتیجه افزایش ارزش بنا، مزیت های اقتصادی نیز به فواید زیست محیطی آن اضافه می گردد.

به صورت خلاصه مزایای گرین وال موارد زیر است:
  • علاوه بر فواید بصری و بیوفیلیک، گیاهان دیوار سبز باعث گردش و تصفیه هوا شده و رطوبت محیط را در حد تعادل حفظ نمایند.
  • توجه به زندگی بشر امروز؛ چرا که ذات بشر تمایل دارد در طبیعت باقی بماند و رو آوردن عناصر طبیعی در فضاهای درون شهری باعث می‌گردد انسان شاداب‌تر و هوشیارتر شود. این موضوع تحت عنوان “بیوفیلیا” نیز شناخته شده است.
  • مطالعات نشان می دهد ارتباطی میان طبیعت و کاهش اضطراب و خستگی روانی وجود دارد. این بدان معناست که نوعی واکنش خودکار باعث می‌گردد تا بدن هنگام مشاهده عناصر طبیعی از تاثیرات مخرب ناشی از اضطراب و استرس بکاهد.
  • خرده طبیعت جا گرفته در قطعات پیمانه‌ای دیوارهای سبز در میان عناصر سفت و سخت آجری و بتونی شهری نقش موثری در افزایش زیبایی های بصری دارد.
  • گیاهان دیوار سبز و نماهای سبز بیرونی سازه‌ها قادرند از دمای کلی ساختمان به خصوص در مواقع تابش مستقیم نور خورشید بکاهند. و در عین حال، قادرند از فرار حرارت مطبوع ساختمان در طول زمستان بکاهند.
  • مقرون به صرفه بودن، کاهش انرژی مصرفی و سر و صدای شهری نیز از مزیای دیگر گرین وال می باشد.
دیوار سبز | گیرین وال | green wall | مزایای دیوار سبز | آبیاری گیاهان دیوار سبز

سیستم آبیاری گیاهان در گرین وال

آبیاری گیاهان عمدتاً از سیستم آبیاری چرخشی استفاده می کنند. در چنین سیستمی منبع آب مخزن آبیاری است که به دو صورت کنترل از راه دور و مستقیم، زیر دیوار قرار می‌گیرد. مخزن آبیاری به طور دستی و منظم پُر می‌شود تا آب کافی و مورد نیاز گیاهان را تامین نماید، آب از سوی مخزن پمپ شده و به یک نسبت مابین گیاهان توزیع می‌شود. گرانش آب اضافی را به سمت پایین کشیده و زهکشی، آب مازاد را در پایین دیوار جمع نموده و مجدداً وارد مخزن آبیاری می‌کند، این آب بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین سیستم آبیاری قطره‌ای در بسیاری از موارد به کار می رود.

انواع دیوارها یا نمای سبز

  • نمای سبز سنتی: این گونه نماها که بی واسطه به دیوار متصل می گردند، شامل گیاهان بالارونده ای است که مستقیما و بدون حائل در طول دیوار بالا می روند. این روش علاوه بر آسیب زدن به مصالح، هزینه نگهداری بالایی نیز دارند.
  •  نمای سبز دوپوسته: این پوسته با هدف ایجاد یک پوشش سبز، مستقل از دیوار و با یک سازه نگه دارنده شکل می گیرد. در زیر به انواع مختلف آن می پردازیم.
دیوار سبز | گیرین وال | green wall | مزایای دیوار سبز | آبیاری گیاهان دیوار سبز

سیستم کابلی (اکتیو یا فعال)

سیستم کابلی متشکل از یک سری اسکوپ از جنس فولاد ضد زنگ است که قابلیت عبور کابل ها و کشش و انقباض آن ها از میان یکدیگر را جهت شکل گیری شبکه مورد نظر فراهم آورده و به عنوان تکیه گاه و حامل گیاه نیز می باشد. اسکوپ ها به کمک پیچی که از میان سوراخ مرکزی آن است، به سطح دیوار نصب می شوند. نحوه قرارگیری و فاصله بین اسکوپ ها، مطابق با طرح خاص انتخابی و به ویژه نوع گیاه خواهد بود. کابل های روکش دار با ضریب حرارتی بالا، این سیستم را تکمیل می کند. از دیگر اجزاء این سیستم، اتصالات مهار کننده و تجهیزات مکمل است.

گیاهان رونده درون فلاور باکس های مخصوص، بر روی این شبکه ی کابل کشی شده رشد کرده و به مرور زمان به صورت کامل دیوار را پوشش می دهند. زمان رشد گیاه در این روش اهمیت بالایی دارد و شاید بتوان گفت زمان بر بودن رشد گیاهان و محدود بودن تنوع گیاهانی که رشد سریع تری دارند، از معایب این سیستم است. از مزایای دیوار سبز کابلی، قابلیت اجرا در فضاهای بزرگ، بالا بودن سرعت اجرای طرح، هزینه های پایین تعمیر و نگهداری، وزن سبک، امکان آبیاری آسان، مصرف کم آب و امکان هرس گیاهان و ایجاد طرح جدید است.

سیستم مدولار

در این روش از پنل های پیش ساخته، برای کاشت گیاه استفاده می شود که به صورت مدولار، روی دیوار مورد نظر نصب می شود. برای نصب پانل ها ( فلاورباکس ها) از داربست های فلزی بسیار سبکی از جنس گالوانیزه استفاده می شود که یا بر روی دیوار قرار می گیرند یا دارای سازه ای مستقل هستند. در داخل پانل ها لایه های فیلتر و زهکش قرار می گیرد. در این سیستم می توان از گیاهان همیشه سبز و پرتراکم استفاده کرد که این نوع پوشش می تواند روی تمام فلاور باکس ها را بگیرد و هیچ قسمتی در معرض دید نباشد.

سیستم مدولار، مناسب کلیه فضاها اعم از تراس، لابی، پست بام و … و اندازه های بزرگ یا به صورت مینیاتوری و ابعاد کوچک است. از معایب این روش مصرف بالای آب، وزن بالا به دلیل تعدد فضای کاشت و وزن خاک، و نیاز به نور زیاد برای این نوع از گیاهان است. از طرفی سبز بودن دیوار در روز اول کاشت، قابلیت اجرا در فضای کوچک، تنوع گونه های گیاهی بومی از مزایای اجرای دیوار سبز به روش مدولار است.

سازه شبکه ای

سازه بسیار سبکی است که حائلی از شبکه های فولادی برای گیاهان بالارونده ایجاد نموده که به دیوار یا به سازه ی ساختمان متصل می شود. این سازه شبیه به سیستم کابلی بوده و اغلب برای گیاهانی استفاده می شود که رشد کندتری دارند، اما از سیستم کابلی انعطاف پذیرتر بوده و قابلیت طراحی متنوع تری دارد.

سیستم  نمد پلیمری

در این روش گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کشت می‌گردند. این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب می‌باشد که به شکل مشخصی تا خورده بر روی قاب زیرین قرار می‌گیرد؛ به نحوی که محفظه برای کشت عمودی به صورت ردیفی با جیب رو به بالا ایجاد گردد. گیاهان در این محفظه‌ها کشت می شوند. این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌ ها جدیدتر بوده و دارای مزایای بیشتری نسبت به روش‌های قدیمی می‌باشد که از بین آن ها می‌توان به سبکی سازه دیوارسبز، امکان تعویض و تغییر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی تر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان مختلف و… اشاره کرد.

سیستم هیدروپونیک هوشمند

این روش به عنوان یکی دیگر از روش های مدرن و به روز اجرای دیوار سبز است که می تواند برای محیط های خارجی، داخلی و پشت بام استفاده گردد. مزیت اصلی این روش اجرا نسبت به سایر روش ها، عدم نیاز آن به خاک و گلدان است. به این معنی که املاح ، ویتامین ها و مواد معدنی از طریق آب به ریشه گیاه که در بستری خنثی قرار می گیرد رسانده می شود. از همین رو در این سیستم خاک حذف می شود و تغذیه بصورت یکنواخت انجام می پذیرد. خود سیستم بطور اتوماتیک خودش را کنترل می کند و فقط هر چند ماه یک بار نیاز به پرکردن مخزن املاح و ویتامین هایی که گیاهان برای تغذیه لازم دارند است.

رشد ریشه در یک ساختار متشکل از پوسته نمدی چند لایه اتفاق می افتد. از مزایای این سیستم می توان به این نکته اشاره کرد که باتوجه به این که پوسته هیدرووپونیک کاملاً سطحی یکپارچه ایجاد می کند، محدودیت انتخاب گل وگیاه با ریشه محدود را نداریم، زیرا ریشه گیاه می تواند در سرتاسر پوسته رشد کند و محدود به محیط گلدانی کوچک نمی شود. این نوع از دیوارها دارای انعطاف پذیری بالا و قابل اجرا بر روی انواع مختلف دیوارها بوده و حداقل وارسی و پیگیری را نیاز دارد. مقاومت مکانیکی بالای پوسته و مقاوم بودن در برابر خوردگی و پوسیدگی از دیگر ویژگی های سیستم هیدروپونیک هوشمند است.

با طراحی و اجرای دیوار سبز نوآوران اثر زیبایی و کیفیت را باهم تجربه کنید.
این مقاله را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نمونه کارهای

دیوار سبز | گیرین وال | green wall | مزایای دیوار سبز | آبیاری گیاهان دیوار سبز
طراحی و اجرای دیوار سبز با نوآوران اثر
دیوار سبز | گیرین وال | green wall | مزایای دیوار سبز | آبیاری گیاهان دیوار سبز
دیوار سبز | گیرین وال | green wall | مزایای دیوار سبز | آبیاری گیاهان دیوار سبز