Previous
Next

دانش طراحی و ساماندهی محوطه، برای دست یابی به اهداف مختلف را محوطه سازی یا همان لند اسکیپ می گویند. طراحی محوطه سازی در حقیقت به فضاسازی در محیط های باز مانند محوطه سازی باغ، ویلا، پارک ها و معابر شهری می پردازد و هدف اصلی آن حفظ برقراری ارتباط انسان با طبیعت می باشد.

امروزه یکی از بزرگترین معضلات شهری، پدیده وارونگی و آلودگی هوا می باشد که یکی از راه های مقابله با آن ایجاد فضاهای سبز شهری و محوطه سازی است. ایجاد فضاهای سبز در محیط شهری باعث جذب آلودگی هوا و انتشار اکسیژن در هوا شده و به لحاظ بصری کمک شایانی به منظر شهری می کند.

منظور از کف سازی در طراحی و محوطه سازی چیست؟

با توجه به اینکه سطوح موجود در محوطه، بخش اعظمی از آن را در بر گرفته، تعریف جنس و طرح کف ، تاثیرگذارترین بخش در دید بصری می باشد. علاوه بر آن، انتخاب جنس مناسب کف از این جهت اهمیت دارد که باید جوابگوی استحکام مورد نیاز سرما و یخبندان و یا گرما و رطوبت باشد.

تایل های بزرگ سنگی، سطوح بتنی، استفاده از چمن طبیعی یا مصنوعی در سطح وسیع، سکوهای چوبی و کف های سیمانی ، بخشی از گزینه های موجود در طراحی کف، باتوجه به نوع کاربری آن است، علاوه بر جنس کف، اختلاف سطح در کف سازی باغ و محوطه، تنوع و پویایی بیشتری به محیط می دهد. همچنین با تغییر متریال یک قسمت، می توان به سادگی تعریف فضا را عوض کرد و گرمی مورد نیاز آن را ایجاد کرد.

کف سازی در طراحی و محوطه سازی

مسیرها در طراحی محوطه سازی

یک مسیر عریض سنگ فرش شده، یک راه باریک بتنی ترکیب شده با چمن و منتهی به یک برکه یا حوض فواره دار، یک معبر چوبی که بین گیاهان و بوته های بلند قرار گرفته، یک راهروی مارپیچ سنگریزه دار، هریک با حسی متفاوت، می تواند انسان را به مقصدی برساند، انتخاب هوشمندانه عرض، طول و جنس هر مسیر، علاوه بر سلیقه ی کارفرما، به هوش و ذکاوت طراح محوطه نیز بستگی دارد.

عناصر مهم در طراحی محوطه سازی

گیاهان (عناصر زنده)

بی شک در دنیای پرمشغله ی امروز پوشش سبز و چمن می تواند رنگ و بوی تازه ای به زندگی دهد و انسان را به وجد و نشاط بیاورد. در محوطه سازی، ایجاد فضای سبز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا علاوه بر اینکه بخش بزرگی از محوطه سازی را در بر می گیرد، تنها عنصر زنده در این بخش نیز محسوب می شود.

درختان و گل های تزئینی (زینتی) مقاوم در تمام فصول سال، یک باغ یا ایوان را کاملا منحصر به فرد می کند. در بخش های مختلف در محوطه سازی، عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند که هریک از آن ها نیاز متفاوتی برای زیرسازی دارند. استفاده از خاک مناسب مهمترین بخش در حفاظت و نگهداری از فضای سبز می باشد. سبک بودن و جذب رطوبت از اولویت های انتخاب خاک مناسب است.

عناصر مهم در طراحی محوطه سازی| landscaping

در انتخاب گیاهان برای محوطه سازی به چه نکاتی توجه کنیم؟

ناآگاهی از تنوع و ویژگی های گیاهان وسپردن به دست کارشناسان نا وارد نتیجه را در بلند مدت نمایان می سازد. در یکی دو سال اول که گیاهان هنوز به اندازه اصلی خود نرسیده اند، همه چیز زیبا به نظر می رسد. اما پس از چند سال با رشد گیاهان، زیبایی محیط از بین می رود و نیاز به دوباره کاری و تجدید نظر در آن بوجود می آید. این در حالی است که با انتخاب اصولی گیاهان و رعایت مسائل فنی در ابتدا با گذشت زمان بر زیبایی فضای سبز افزوده خواهد شد و از هزینه های بی مورد اجتناب می شود. امری که در این زمینه از اهمیت بسیاری برخوردار است ، استفاده از گیاهانی است که نیازهای محیطیشان با شرایط محیطی سازگار باشد.

به عنوان نمونه کاشت نهال اکالیپتوس در مناطق معتدل سرد و سرد سیر که حداقل چند روز از سال دارای دمای زیر صفر هستند امری اشتباه است. همچنین کاشت گیاهان به ویژه بوته های گلدار در سایه باعث عدم گلدهی گیاه و از بین رفتن آن می گردد. کاشت بوته های رز در سایه از مصادیق این امر محسوب می گردد. آنچه یک محیط را زیبا و از نظر زیست محیطی ارزشمند می سازد تنوع گیاهی آن می باشد. همچنین مسئله حائز اهمیت، استفاده از گیاهان در مکان مناسب در محوطه است. بسیاری تصور می کنند که بدون در نظر گرفتن شرایط خاص هر گیاه، هر بوته یا نهالی را می توان در هر محیطی کاشت.

حساسیت و رفتار یک گیاه نسبت به نور خورشید، حجم، شکل و ارتفاع نهایی گیاه معیار اصلی جانمایی برای کاشت می باشد. کاشت درختان دارای تاج گسترده نظیر درخت بید و درختان مثمر در کنار دیوارها، پس از مدتی باعث عدم رشد ناموزون درخت شده و در نهایت شکل نامناسبی را در محوطه به وجود می آورد. بدین منظور کاشت گونه های بدون تاج پوشش گسترده مانند، انواع درخت سرو، تویا (از دسته سوزنی برگان) و تبریزی (از دسته پهن برگان) در کنار دیوارها یا باغچه های کنار معابر توصیه می گردد.

عناصر مهم در طراحی محوطه سازی - landscaping

آب

استفاده از آب به عنوان یکی از چهار عنصر طبیعت در محوطه سازی بسیار حائز اهمیت می باشد. به خصوص که از دیرباز، آب عنصر جدایی ناپذیر باغ سازی ایرانی بوده است. آب را می توان به شکل های مختلفی در محوطه سازی به کار برد. یکی از رایج ترین استفاده های آب، ساخت یک آب نما است که با مصالح مختلفی انجام می پذیرد. ساخت استخر نیز در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده است. برکه، فواره، مسیر های خطی با آب از سایر اشکال کاربردی آب می باشد. تنها مسئله ای که در رابطه با آب می توان خاطرنشان کرد، آب بندی، تصفیه و نگهداری از المان های آبی است.

مصالح

شناخت و انتخاب صحیح مصالح در محوطه سازی یا لند اسکیپ از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا علاوه بر حس زیبایی شناسی مصالح به کار رفته، باید تغییرات احتمالی آن ها را در برابر شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه در نظر گرفت و با توجه به محدودیت های موجود، اقدام به انتخاب مصالح نمود.
در مرحله اول، آسایش و آرامش القا شده توسط مصالح در یک مکان ، مدنظر است. در مرحله ی دوم ، زیبایی که مصالح برای افراد به ارمغان می آورد، اهمیت دارد. در مرحله بعدی، استحکام مصالح از نظر شرایط اقلیمی ( به خصوص در محوطه بیرونی بنا) می باشد.

در گذشته تنوع در تعداد مصالح بسیار کمتر بوده، ولی امروزه با توجه به افزایش گوناگونی متریال ها و سهولت در اجرای آن ها، می توان از خلوص مصالح و یا از ترکیب آن ها با یکدیگر بهره جست. برخی از مصالح کاملا تخصصی بوده و فقط در محوطه سازی استفاده می شوند و مورد کاربرد دیگری ندارند. شناخت این مصالح می تواند در بالا بردن سطح کیفی کار بسیار موثر باشد. زهکش ها و ایزوله گر ها از جمله این موارد هستند. پس از احداث محوطه سازی در بخش نگه داری، در نظر گرفتن سیستم آبیاری مکانیزه از موارد مهم اجرایی می باشد.

نورپردازی

علاوه بر اینکه از نور برای دید در شب باید بهره جست، نورپردازی تخصصی، از جمله مواردی است که در جذابیت بصری محیط تاثیر بسزایی دارد. نورپردازی مسیر، المان ها و تجهیزات، گیاهان، نور دیواره ها، استخر و آب نما، هریک اصول جداگانه ای دارد که علاوه بر تامین نورکافی، باید عدم خیرگی و مزاحمت نور برای چشم افراد، مصرف بهینه انرژی الکتریکی و امنیت را نیز در نظر گرفت. امنیت در محوطه، با روشنایی لازم برای تشخیص موانع، سراشیبی، پله ها و اختلاف سطوح امکان پذیر است. در نورپردازی بیرونی، باید به عواملی نظیر شدت نور، درجه پخش نور، و روش نصب توجه کرد.

طراحی و محوطه سازی | اجرای محوطه سازی | محوطه سازی نوآوران اثر | عناصر مهم در محوطه سازی | landscaping

المان ها و تجهیزات در طراحی محوطه سازی

محوطه سازی و طراحی منظر برای دستیابی به آرامش انسان در طبیعت، متشکل از عناصر و المان های گوناگونی است و چیدمان این المان ها در کنار یکدیگر به علم و تخصص کافی نیاز دارد با توجه به نیاز پروژه و خواست کارفرما المان های متفاوتی در محوطه ساز استفاده می شود که در آن میان می توان به عناصری چون آلاچیق، پرگولا، آبنما، استفاده از چوب های ترمو در نما و متریال، برکه، استخر، نهر، کف سازی، نورپردازی و … اشاره کرد.

خدمات طراحی و محوطه سازی

محوطه سازی و طراحی فضای سبز توسط تیم متخصص و کارشناسی انجام می شود . طرح پیشنهادی به صورت پلان و تصاویر سه بعدی به کارفرما ارائه می گردد که در آن تمام جانمایی ها و دسترسی ها مشخص می شود، ساخت و تولید تمام جزئیات طرح با همراهی افراد کاملا متخصص در کارگاه تولید و در سایت پیاده سازی می شود . با توجه به دانش معماری، علم به تکنولوژی روز و شناخت کامل و صحیح از کلیه مصالح مورد نیاز، ساخت تمام المانها ( آلاچیق، آبنما، استخر و … ) با توجه به سلیقه کارفرما و نیاز پروژه امکان پذیر بوده و هیچ محدودیتی در طراحی و اجرا وجود ندارد.

پس از اجرای فعالیت های عمرانی و آماده سازی بستر کار، کاشت و پیاده سازی فضای سبز با توجه به انتخاب هوشمندانه متخصصان انجام می شود و در انتها ، خدمات نگهداری فضای سبز با توجه به شرایط آب و هوایی در تمام فصول سال توسط کارشناسان صورت می گیرد .

این مطلب را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نمونه کارهای

خدمات طراحی و محوطه سازی | landscaping
خدمات طراحی و محوطه سازی - landscaping
طراحی و اجرای محوطه سازی با نوآوران اثر
خدمات طراحی و محوطه سازی - landscaping