Previous
Next

امروزه ایجاد پوشش سبز در بام ساختمان ها، با سرعت بالایی رو به رشد است، که با نام روف گاردن Roof Garden یا بام سبز شناخته می شود. از دلایل رونق این امر در شهرای بزرگ، مانند طراحی روف گاردن تهران علاوه بر ایجاد زیبایی بصری، می توان به عایق سازی طبیعی (حرارتی، رطوبتی و صوتی) ساختمان، استفاده از فضای مرده ی بام و خلق سطوح چشم نواز اشاره کرد. از طرفی ایجاد بام سبز منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می شود.

روف گاردن یا بام سبز چیست؟

روف گاردن یا همان بام سبز به فضای سبز ایجاد شده بر روی پشت بام گفته می شود که در آن بستری مصنوعی (در ارتفاع بالاتر از سطح زمین) برای کاشت گیاه ایجاد می گردد. با توجه به رشد شهرنشینی و ساخت برج ها و بناهای بلند، به مرور زمان دسترسی به فضاهای سبز و نیز فضاهای مناسب جهت محوطه سازی رو به کاهش گذاشته است. این امر باعث می شود که ساکنین این بناها، نیاز به چنین فضاهایی را بیش از پیش احساس کنند. یکی از فضاهایی که در تمامی ساختمان ها وجود داشته و ساکنین می تواندد استفاده مفیدی از آن بکنند، بام خانه است.

طراحی روف گاردن در تهران و فضاهای شهری

ممکن است انجام کار باغبانی در محیط شهرهای بزرگ مانند تهران که فاقد حیاط و فضای کافی هستند، مسئله دشواری به نظر برسد اما حتی محدودیت مکانی نیز نمی تواند عشق به باغبانی و ایجاد فضای سبز را از بین ببرد. ما طراحی و ایجاد روف گاردن در تهران و فضاهای شهری مشابه را به راه حلی جایگزین برای برطرف کردن این مشکل معرفی می کنیم. به این ترتیب فضای غیر قابل استفاده در بالای ساختمان به عنوان مکانی که می تواند به یک باغ سرسبز زیبا و دنج برای دورهمی های خانوادگی استفاده شود، تبدیل شود.

ایجاد پشت بام سبز

همانطور که احتمالاً تصور می کنید، ساخت روف گاردن خود به آسانی کاشت درختچه هایی در زمین یا بر روی بام نیست. قطعا با تحقیق، برنامه ریزی، اراده مناسب و کمک گرفتن از متخصصان و مشاوران این حوزه چنین پروژه ای می تواند سبک زندگی شما را به طور اساسی ارتقا دهد.

باغ بام زیبا

اگر تصمیم دارید پشت بام خود را به یک باغ بام زیبا تبدیل کنید، ما در این زمنیه در کنار شما هستیم. مطالب و عکس های زیر می تواند در تصمیم گیری در مورد طراحی کلی روف گاردن الهام بخش شما باشد.

کلیپ معرفی روف گاردن نوآوران اثر:

طراحی و اجرای روف گاردن

با ایجاد روف گاردن در تهران و شهر های بزرگ و تبدیل فضاهای بدون استفاده پشت بام به فضاهای سبز، می توان پوشش سبز را به محیط شهری بازگرداند و تا حدی در ایجاد بهبود آب و هوای منطقه نیز تاثیرگذار بود.

بام سبز

بام سبز می تواند در سطوح مختلف ایجاد شود. این امر گاهی با قرارگیری چند فلاورباکس (گلدان های گل در ابعاد مختلف) در فضا و گاهی با ایجاد یک فضای سبز و محوطه سازی در مقیاس بزرگ انجام می شود. همواره شرایطی وجود دارد که در انتخاب نوع و ابعاد بام سبز تاثیر به سزایی دارد. از آن میان می توان به سازه ساختمان، کاربری ساختمان، انداره بام، شرایط اقلیمی محیط  و نیاز ساکنین اشاره کرد.

طراحی بام سبز زیبا

از طرفی با پیشرفت شهر ها و گسترش شهر نشینی و از بین رفتن فضاهای سبز، احتیاج به درختان و فضای سبز در شهرای بزرگ بیش از پیش احساس می شود. طراحی و ایحاد روف گاردن  با شکل ها و طراحی های زیبا و اصولی این مشکل را تا حد زیادی حل می کند. پشت بام ها را زیباتر و فضای سبز را بیشتر می کند.

بام سبز در زمستان

جدا از اینکه روف گاردن و گیاهان باعث می شوند تا اکسیژن تولید شود و هوا پاکیزه گردد، بد نیست بدانید که روف گاردن در زمستان باعث می شود تا انرژی هدر نرود. در تابستان مانند یک سایه بان یا عایق عمل کند که باعث شود خانه خنک تر بماند. به مرور زمان روف گاردن تهران به یکی از موضوعات اصلی در طراحی نوین شهری تبدیل شده است.

طراحی بام سبز زیبا | طراحی و اجرای روف گاردن

چه گیاهانی برای استفاده در بام سبز مناسب هستند؟

از آنجایی که روف گاردن در بام ها پیاده سازی می شود، پس بخاطر وزن و سنگینی یکسری گیاهان، نمی شود هر گیاهی را در پشت بام ها استفاده کرد. فقط آن گیاهانی که سبک هستند و نیاز به خاک کمی دارند قابل استفاده اند. نکته ی دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که گیاهان در برابر سرما و گرما و بادو طوفان تا حدی مقاومت دارند، پس بهتراست موقع انتخاب گیاهان برای روف گاردن به این نکته ها هم توجه کنید.

گیاهانی که در صخره‌ها، کوه ها بقیه ی مکان‌ها رشد می‌کنند برای استفاده در بام بهترند. در روف گاردن هایی که سقف ساختمان، تحمل بار چندان زیادی ندارد گیاهانی مانند ساکولنت ها مناسب است. زیرا این گیاه به مواد مغذی کمی نیاز دارد. در نتیجه خاک و آب کمی هم لازم دارد.

سدوم ها هم برای روف گاردن مناسب هستند چرا که سازگاریشان بالا است، تکثیرشان راحت، تحمل خشکیشان بالا و برای لایه های کم عمق هم مناسب اند. خزه ها و گسنگ ها، پیازها و ژئوفیت ها گل گچدوست Maroccana Linaria گیاه گل كتانی كتاندار muralis Gypsophila گیاهان چند ساله ی علفی از دیگر گیاهانی هستند که برای روف گاردن کاربردی ترند.

در این زمینه بهتر است با یک کارشناس مشورت نمایید تا از مشکلات و عواقب بعدی آن در امان باشید. زیرا استفاده از گیاهان و درختچه ها بدون در نظر گرفتن موارد گفته شده از قبیل وزن، شرایط اقلیمی، آبیاری و … باعث هدر رفتن هزینه و دوباره کاری می شود.

چه گیاهانی برای استفاده در روف گاردن مناسب هستند

مزایای روف گاردن

همانطور که در بالا اشاره شد، امروزه بام سبز فقط  یک مکان لوکس در شهرهای بزرگ نیست. بلکه با آگاهی از فواید اقتصادی و اجتماعی آن به مرور به یک نیاز برای زندگی مدرن انسان امروز  و دوری یا  کاهش فضاهای سبزی که در گذشته بیشتر شاهد آن بودیم، تیدیل شده است. در ادامه به برخی مزایای روف گاردن یا بام سبز می پردازیم تا شما را با جنبه های مختلف آن بیشتر آشنا کنیم.

 • کاهش آلودگی، پاکسازی هوای اطراف با تولید اکسیژن بیشتر، ایجاد فضایی مطبوع ، خنک سازی و ایجاد رطوبت در فضا
 • کاهش جذب حرارت و کنترل دمای ساختمان در فصول گرم 
 • ایجاد محیطی مناسب و دنج جهت استفاده ساکنین، مطالعه، صرف غذا و دورهمی های خانوادگی و دوستانه،
 • ایجاد فضای سبز با کیفیت با کاشت گیاهان سبز و بهبود دید بصری در فضاهای شهری 
 • کاهش سروصدا به دلیل ایجاد عایق صوتی
 • استفاده و بهره برداری بهتر از آب باران، ایجاد فضایی مناسب جهت کشت محصولات کشاورزی و …
مزایای روف گاردن

فواید اقتصادی بام سبز

 • کاهش هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی
 • کاهش هزینه های انرژی و فاضلاب
 • کاهش ۱۰ الی ۵۰ درصدی هدر رفت و جاری شدن آب حاصل از بارندگی ها به داخل فاضلاب های شهری
 •  سبز سازی یک سقف، به دلیل نگهداری و محافظت از کف پشت بام در برابر اشعه خورشید، گرما و سرما طول عمر سقف ساختمان را ۲ الی ۳ برابر می کند.

فواید بام سبز برای صاحب خانه

 • افزایش طول عمر سقف ساختمان
 • کاهش هزینه ی سیستم تهویه
 • در فصل زمستان هزینه های سیستم گرمایش کاهش پیدا کرده، در نتیجه منجر به کاهش هدر رفت انرژی می شود
 • تبدیل کردن فضای بی استفاده به فضای سرسبز، مفید و قابل استفاده
 • ایجاد مکانی مناسب برای دورهمی و تفریح

فواید بام سبز برای جامعه

 • جلوگیری از سیلابی شدن آب باران
 • کاهش آلودگی صوتی و سر و صدا
 • ایجاد هوای پاک و کمک به کاهش الودگی با رشد و پروش گیاهان
 • کاهش مصرف انرژی های تجدید تاپذیر
 • ایجاد فضای چشم نواز و زیباتر نمودن محیط های شهری
 • کمک به پاکیزگی هوا در شهر های آلوده با ایجاد فضای سبز و درختچه های بیشتر

انواع مختلف روف گاردن و سیستم های مختلف پیاده سازی آن

روف گاردن Roof Garden ها بر اساس سیستم اجرایی، سازه ساختمان، تاسیسات مورد نیاز و نحوه کشت گیاه به سه دسته تقسیم می شود.

 1. سیستم گسترده

 2. سیستم متمرکز

 3. سیستم مدولار

انواع مختلف روف گاردن و سیستم های مختلف پیاده سازی آن

سیستم گسترده

در سیستم گسترده، اجرا با ضخامت کم و در ارتفاع حداقل انجام می شود. به طور معمول تنوع گیاهی حداقل ( یک یا دو نوع گیاه ) بوده و محیط کاشت گیاه کم عمق می باشد. بار وزن در این سیستم کم بوده و قابلیت اجرا در بام شیبدار را نیز دارد. در این سیستم عمق کاشت گیاهان بین ۴۰ تا ۱۰۰ میلیمتر می باشد. این مدل سیستم مناسب ساختمان هایی است که دارای بام های بزرگی هستند، می باشد.

سیستم متمرکز

در اجرای بام سبز با سیستم متمرکز، اجرا در مقطع عمیق صورت می گیرد. بستر نسبتا عمیقی برای کاشت گیاهان در نظر گرفته می شود، انواع مختلفی از گیاهان، درختان بزرگ و نیز آب نماها در بام طراحی و استفاده می گردد. این موضوع، نیاز به تمهیدات تقویت سازه ای و نیز تاسیسات مورد نیاز را الزام می دارد.

سیستم مدولار

طراحی سیستم مدولار بام سبز، بستر کاشت گیاهان به صورت یکپارچه نبوده و گیاهان در فلاورباکس های مجزا در ابعاد مختلف کاشته می شوند. با توجه به نیاز ساختمان در کنار یکدیگر ساماندهی می گردند. تفاوت این سیستم با سیستم های قبلی در سرعت و تنوع در طراحی و اجرا، امنیت، مقرون به صرفگی، قابل استفاده بودن در انواع بام ها با شرایط اقلیمی مختتلف در مراحل طراحی و اجرای بام سبز می باشد.

مراحل طراحی و اجرای Roof Garden

ایجاد روف گاردن در دو مرحله صورت می گیرد، در مرحله اول کلیه فعالیت های عمرانی، عملیات زیرسازی و زهکشی انجام  می شود. در مرحله دوم محوطه سازی صورت می گیرد، که در آن تمام المان ها و مبلمان های متناسب با طرح، از جمله فلاورباکس، آب نما، آلاچبق، مبلمان باغی و… در فضا پیاده سازی می شوند.

طراحی و اجرای بام سبز

نکته ی قابل توجه این است که طراحی و اجرای بام سبز باید توسط کارشناسان حرفه ای و متخصص انجام شود، تا بتوانند با طراحی متناسب با فضا و انتخاب متریال های مناسب و به کارگیری گیاهان زیبا و متناسب با اقلیم، محیطی زیبا و مطلوب را در پشت بام خانه ایجاد کنند تا از هدر رفتن هزینه و مشکلات جلوگیری نماید.

نمونه پروژه روف گاردن مجموعه نوآوران اثر

نظرات مشتریان در خصوص پروژه روف گاردن نوآوران اثر

خاک مناسب روف گاردن | مصالح مناسب برای روف گاردن

خاک مناسب روف گاردن

به دلیل محدودیت های موجود در خاک از جمله وزن مخصوص کم و توانایی جذب آب زیاد، انتخاب خاک باید با دقت زیادی انجام گیرد، خاک در بام سبز باید دارای مواد غذایی لازم باشد تا بتواند با گذشت زمان نیاز غذایی گیاهان را مرتفع کند. اگرچه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را برطرف کرد ولی به دلیل سختی تعویض خاک در بام سبز بهتر است در ابتدای کار خاک را با دقت بیشتر و انتخاب مناسب تری انجام داده و انتخاب نمایید.

مصالح مناسب برای روف گاردن

عامل وزن مهمترین عامل در انتخاب متریال مناسب برای روف گاردن است و باعث می شود تغییرات در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آنها به وجود آید. بهتر است در طراحی بام ساختمان بار وزن در یک نقطه متمرکز نشود تا به لحاظ فنی مشکلی پیش نیاید، در صورتی که بار وزن در قسمتی از پشت بام متمرکز شود لازم است که به لحاظ فنی تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

زهکشی بستر گیاه در روف گاردن

سیستم زهکشی در اجرای روف گاردن به دو دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است، اول اینکه سیستم زهکشی برای حفظ سلامت ریشه گیاه لازم بوده و دوم آنکه سیستم زهکشی باعث می شود کلیه آبهای اضافی در پشت بام جمع آوری شده و از طریق لوله های خروجی از سطح پشت بام خارج شود. معمولا به دلیل اینکه لوله های مخصوص برای دفع آب مازاد در ساختمان تعبیه نمی گردد، باید آب مازاد را از طریق لوله های آب باران از سطح پشت بام خارج کرد.

عملیات فیلترینگ در روف گاردن چیست؟ - مصالح مناسب برای روف گاردن
عملیات فیلترینگ در بام سبز چیست؟

عملیاتی را که در آن از نفوذ املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری شود فیلترینگ می نامند. که غالبا توسط لایه هایی از الیاف انجام می گردد و در صورتی که فیلترینگ انجام نشود بافت خاک تغییر کرده و به مرور زمان سبب مسدود شدن مسیرهای سیستم زهکشی خواهد شد. به همین دلیل اجرای این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

نفش و اهمیت انتخاب گیاهان در بام سبز

هدف اصلی در اجرای بام سبز ایجاد یک فضای سبز است. تمام هزینه هایی که در اجرای بام سبز صورت می گیرد برای رسیدن به این مهم است. در انتخاب گیاه برای بام سبز لازم است گیاه با خصوصیاتی انتخاب شود که دارای ماندگاری بیشتری در آن فضا باشد. ترجیحا توصیه می شود گیاهان همیشه سبز انتخاب شود تا بتوان در تمام فصول سال فضای سبز پشت بام را حفظ نمود .

میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در برابر گرما و نور مستقیم خورشید، میزان دوام و پایداری در برابر وزش بادهای شدید و… از جمله خصوصیاتی است که حتما باید در هنگام خرید گیاه به آن توجه کرد.

با توجه به مسئله کمبود آب در کشور و بالا بودن هزینه های نگهداری و مواردی از این قبیل، آبیاری با سیستم اتوماتیک برای گیاهان بهتر است. این سیستم قابلیت تنظیم برای تمام فصول سال را دارد. سیستم آبیاری قطره ای با توجه به نوع و تراکم گیاه و همچنین در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی در زمان های مختلف تنظیم شده و آبیاری با توجه به برنامه ارائه شده به دستگاه به صورت منظم انجام می شود.

اهمیت مبلمان و تجهیزات در روف گاردن و بام سبز
اهمیت مبلمان و تجهیزات در بام سبز

انتخاب مبلمان و تجهیزات درروف گاردن با توجه به طرح، کاربرد فضا و نیاز ساکنین شناسایی می گردد. متداول ترین مبلمان و تجهیزات مورد استفاده در بام سبز، استفاده از انواع فلاورباکس ها، آلاچیق و پرگولا، مبلمان باغی، آبنما، باربیکیو، بتن اکسپوز و چراغ های نوری و… می باشد.

معایب بام سبز

از مهمترین مسائلی که در این رابطه می توان عنوان کرد، بار مرده ی زیاد ناشی از وزن خاک و مصالح است به همین دلیل روش متمرکز در ساختمان های موجود قابل اجرا نیست. اما با اجرای تمهیدات خاصی این عیب قابل رفع می باشد. در ساختمان های جدید، می توان در زمان طراحی و ساخت، وزن وارده را در نظر گرفت و به تقویت سازه پرداخت.  در بسیاری از بام های موجود قابلیت داشتن بام سبز به روش گسترده و مدولار را دارند.

همچنین با انتخاب نا آگاهانه گیاهان و درختانی که ریشه عمیق دارند، ممکن است به سیستم عایق آب سقف ضرر برسد. از آن جا که این گونه تعمیرات با سختی همراه است مشکلاتی ایجاد می شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید در انتخاب پوشش گیاهی مناسب دقت و با کارشناسان این زمینه مشورت شود.

یکی دیگر از معایب روف گاردن، هزینه اجرای اولیه آن نسبت به سقف های معمولی می باشد. که البته در درازمدت و با کاهش هزینه های انرژی و نگهداری بام، این هزینه ها جبران شده و با توجه به مزایای آن، به صرفه هم می باشد.

با اجرای روف گاردن و بام سبز نوآوران اثر زیبایی در عین کیفیت را به بام خود هدیه دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نمونه پروژه های

نمونه کارهای روف گاردن - نمونه پروژه های روف گاردن در تهران - roof garden
نمونه کارهای روف گاردن - نمونه پروژه های روف گاردن در تهران
طراحی و اجرای روف گاردن با نوآوران اثر
نمونه کارهای روف گاردن - نمونه پروژه های روف گاردن در تهران - roof garden