Previous
Next

چوب ترمو یا فرآيند ترموود چیست؟

به طور مختصر می توان گفت چوب ترمو یا فرآیند ترموود ، چوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می­کنند تا ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد حرارت می­ دهند. بخار علاوه بر نقش حفاظتی، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب تاثیر می­ گذارد. در نتیجه ی این روش تیمار حرارتی یا همان ترموود محصولی به نام چوب ترمو که بسیار سازگار با محیط زیست نیز می باشد حاصل می گردد.

در فرآیند ترموود رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می­ گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می ­یابد. هم چنین در تیمار حرارتی چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می­ گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل می رسد.

مراحل فرآيند ترموود

در پروسه ترموود اصلاح حرارتي، چوب با حرارت۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتی گراد همراه با بخار آب و گردش هوا تا رسيدن مغز چوب به حرارت مورد نظر در كوره باقي مي ماند.

فاز ۱:  افزايش دما و خشک کردن در دمای بالا

در این فرآيند دماي چوب با استفاده از گرما و بخار آب با سرعت به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد رسانده مي­ شود. سپس رفته رفته دما را تا۱۳۰ درجه سانتی گراد افزايش داده و از بخار آب براي جلوگيري از ترك برداشتن چوب در طول فرآيند بهره گيري مي­ شود. همچنين بخار آب مانع فعل و انفعالات شيميايي درون چوب مي­ گردد. رطوبت داخل چوبدر اين مرحله به حدود صفر می ­رسد.

فاز ۲: تغييرات حرارتی

در اين مرحله دماي چوب تا حدود ۱۸۰الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد افزايش می ­یابد. ميزان افزايش بستگي به نوع رده بندی ترمو داشته و بعد از رسيدن به دماي مورد نظر چند ساعت در اين دما نگه داشته مي­ شود. بخار آب در اين مرحله مانع از آتش گرفتن چوب مي­ گردد.

فاز ۳: رطوبت دهی

در اين مرحله با روش باران استوايي و پاشيدن آب بر روي چوب­ها دماي آنها را كاهش داده و سبب رسيدن چوب به رطوبت مورد نظر و حصول به ويژگي تعادل رطوبتي مي گردد، كه نتيجه آن داشتن چوبي با رطوبتي معادل %۶-۴ مي ­باشد.

در فرآيند ترمو همچنين به جهت استفاده از حرارت بالا همي سلولزها (زنجيره هاي قندي) شكسته و تجزيه مي­ گردند، بنابراين محصول نهايي (چوب فراوری شده) كاملاً طبيعي و عاري از مواد شيميايي است. همچنین به علت خروج مواد غذایی از چوب، تمایل حشرات چوب خوار به این نوع چوب­ ها به شدت کاهش می ­یابد.

رده بندی استاندارد تیمار ترمووود

دو رده بندی استاندارد برای چوب ترمو موجود است

ترمو – اس (Thermo-S )

S مخفف ­کلمه Stability به معنای ثبات می باشد. در فرآیند ترمووود ثبات ابعاد به عنوان کلیدی ­ترین خاصیّت محصولات درکاربردهای نهایی است.

ترمو – دی ( Thermo-D )

Dمخفف کلمه Durability به معنای دوام می باشد. درفرآیند ترمووود دوام طبیعی به عنوان کلیدی­ترین خاصیّت محصولات در کاربردهای نهایی است.

برخی از ویژگی های چوب ترمو

  • دوام بالا و ثبات ابعاد: پس از تيمار حرارتي (فرآیند ترمو)، درصد رطوبت چوب به %۶-۴ كاهش يافته و چوب داراي ويژگي به نام ( تعادل رطوبتي ) مي گردد كه در نتيجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف در آن به شكل قابل توجهي كاهش مي ­يابد كه اين امر تأثير خاصي در ثبات ابعاد، كاهش ترك خوردگي و افزايش قابل ملاحظه خواص عايق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) ايجاد مي نمايد.
  • مقاوم در برابر پوسيدگي و حمله حشرات: به دليل شكستن و تجزيه همي سلولزها ( زنجيره قندي ) در چوب ترمو شده باكيفيت عالي، اين محصولات منبع مغذي براي حشرات و قارچ هاي مولد پوسيدگي چوب نخواهند بود.
  • فاقد صمغ، خلوص و يكنواختی: هنگامي كه الوارهاي چوبي تحت عمل آوري ترمو قرارمي گيرند، رزين ومواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف مي گردند، باكتري ها كشته مي شوند و سبب توليد ماده اي خالص و استريل براي كاربردهاي مختلف بيروني و داخلي مي گردند. با ايجاد رنگي يكنواخت در سراسر الوار چوب زيبايي خاصي به آن نیز مي بخشد.
چوب ترمو | thermowood | ترموود | استفاده از ترموود در محصولات فضای باز | استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان

استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان

با پیشرفت تکنولوژی ، تاثیر مدرنیته در وجوه مختلف زندگی به شکل روز افزونی نمایان می گردد. تمایل به طراحی و بکارگیری المانهای مدرن را در محیط زندگی بیشتر شده است . بارزترین نمود این امر در طراحی و دکوراسیون داخلی و نمای چوبی ساختمان ها مشاهده می گردد که از فضای سنتی و کلاسیک فاصله گرفته است . یکی از لازمه های طراحی مدرن بکارگیری متریالهای مدرن می باشد.

در سال های اخیر استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان (نمای چوبی ساختمان) مورد توجه خاص قرار گرفته است . بکارگیری چوب در فضای خارجی و نمای چوبی ساختمان به دلایل مختلفی مانند زیبایی نمای چوب ، طبیعی بودن ، ماندگاری و انعطاف در طراحی و اجرا آن را برای طراحان و معماران بسیار جذاب کرده است. به دلیل آن که چوب یک ماده زنده می باشد برای استفاده آن در فضای باز بایستی با روشهایی مانند اشباع کردن ، فراوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت آن را در برابر تنشهای محیطی مانند سرما ، گرما ، رطوبت و… مقاوم ساخت.

نمای چوبی و چوب ترمو برای فضای باز

ترمو چوب (ترمووود) جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد. از ویژگی چوب ترمو می توان به خالص و طبیعی بودن ، ثبات ابعاد ، سبکی و ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. استانداردهای بالای ترمووود امکان بکارگیری آن را در فضای باز ، محیط های مرطوب مانند کنار استخر ، نمای چوبی ساختمان و در ساخت و تولید مبلمان فضای باز ایجاد می کند.

کیفیت چوب ترمو به عوامل مختلفی مانند مواد اولیه ، میزان حرارت و انجام عملیات ترمو استاندارد بستگی مستقیم دارد.از این رو چوب فنلاندی به دلیل آب و هوای مخصوص کشورفنلاند دارای کیفیت بسیار بالایی برای تولید چوب ترمو می باشد.

چوب فنلاندی دارای درجه کیفیت های گوناگون است . چوبهای رشد یافته در شمال فنلاند دارای کیفیت بالاتری نسبت به چوبهای جنوب این کشور می باشد. چوبهای شمال فنلاند به دلیل آنکه تراکم بیشتری نسبت به چوبهای جنوب فنلاند دارند، ترمووود تولید شده از این چوبها دارای کیفیت بالاتری برای استفاده در نمای چوبی ساختمان و فضای باز می باشد.

چوب ترمو | thermowood | ترموود | استفاده از ترموود در محصولات فضای باز | استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان

استفاده از چوب های ترمو (ترمووود) در نمای چوبی ساختمان به دلیل سبکی می تواند نقش مهمی در امر سبک سازی ساختمان ایفا کند. نکته دیگری که در بکارگیری چوب های ترمو بسیار حائز اهمیت است اجرای صحیح و استاندارد آن می باشد چرا که حتی با کیفیت ترین چوب ترمو (ترمووود) در اثر اجرای غیر استاندارد در فضای باز و نمای چوبی ساختمان دچار مشکل خواهد شد . استانداردهایی که بایستی به آن توجه کرد شامل روش برش چوب ، روش پیچ کردن ، فاصله پیچها ، استفاده از چوب زیر سازی ، فاصله اولین پیچ از سر الوار و جنس پیچ مورد استفاده می باشد.

جدول کاربردی پروفیل ها
این مطلب را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نمونه کارهای

چوب ترمو | thermowood | ترموود | استفاده از ترموود در محصولات فضای باز | استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان
استفاده از چوب ترمو درنمای ساختمان
چوب ترمو | thermowood | ترموود | استفاده از ترموود در محصولات فضای باز | استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان
استفاده از چوب ترمو در کافه ها و رستوران ها
چوب ترمو | thermowood | ترموود | استفاده از ترموود در محصولات فضای باز | استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان
استفاده از چوب ترمو در ساخت مبلمان فضای باز