تراس سبز چیست؟

تراس سبز

زیبایی خانه با تراس سبز

با گسترش روند شهر نشینی و کمتر شدن فضای خانه ها برای زندگی، روز به روز شاهد کمتر شدن فضای سبز موجود در منازل هستیم. این در حالی است که زندگی آپارتمانی نیز گسترش پیدا کرده و در نتیجه خلاقیت برای ایجاد فضای سبز در خانه بیش از قبل خود را نشان می‌دهد. تراس فضای معمولا بلافاصله در اکثر منازل و آپارتمان ها است که با کمی حوصله و البته خلاقیت می‌توانید آنرا به محل سبز خانه با به عبارت بهتر تراس سبز برای آرامش و استراحت تبدیل کنید.

تراس سبز چیست؟

تراس سبز، Green garden یا Terrace garden فضایی از خانه هاست که عموما بلا‌استفاده بوده و در بین خانواده های ایرانی و افراد آپارتمان نشین، این فضا اکثرا به عنوان محلی برای پهن کردن لباس یا گذاشتن کولر و … استفاده می‌شود که البته نمای بیرونی خوبی به ساختمان نمی بخشد و بعضا زیبایی محیط را برهم می زند.

امروزه با توجه به کم شدن فضای سبز در زندگی شهری، بسیاری از مردم از فضای بالکن یا تراس خانه به عنوان محلی برای دورهمی کوچک به صرف چای استفاده می‌کنند. در واقع تراس سبز، استفاده از تراس برای شبیه سازی یک حیاط کوچک است که در آن انواع مختلفی از گل ها، گیاهان و فلاورباکس را می‌توان استفاده کرد. همچنین یک میز و صندلی نیز متناسب با فضای باقیمانده برای نشستن نیز قرار داده می شود. در نهایت بالکن به محیطی سبز برای نشیمن و لذت بردن از مناظر اطراف و حفظ آرامش تبدیل می شود.

کاربرد تراس سبز

نکاتی نحوه طراحی تراس سبز

  • در طراحی تراس سبز، اولین نکته توجه به مساحت محیط است. در برخی از مسائل این فضا در هنگام طراحی ساختمان در نظر گرفته شده و برای همین این فضا بزرگتر در نظر گرفته می شود. اما در اکثر آپارتمان ها این فضا با عرض کم و طول زیاد است در دسترس است. همین موضوع باعث شده تا در طراحی تراس سبز الگوی مشخصی وجود نداشته باشد و هر کسی متناسب با سلیقه و البته هزینه مدنظر اقدام به طراحی و ایجاد این فضا نماید.
  • نکته قابل توجه در طراحی تراس سبز این است که اگر اصول طراحی را به درستی رعایت کنید، حتی کوچکترین بالکن و تراس نیز می‌تواند تبدیل به یک فضای سبز زیبا شود.
  • نکته بعدی برای ایجاد تراس سبز، انتخاب و استفاده درست و مناسب از گل ها و گیاهان برای سرسبزی و زیبا کردن محیط است. بنابراین شما باید هنگام خرید گیاهان حتما مقدار تابش نور خورشید و شرایط آب و هوایی منطقه را در نظر بگیرید. یک پیشنهاد خوب برای تراس در این مواقع می‌تواند استفاده از گل های رونده مانند رز رونده  برای کنار دیوار و یا حتی پوشیدن سقف بالکن باشد. حتی در برخی موارد این گیاهان جلوی نرده ها استفاده شده و با آویزان شدن از آن زیبایی فضا و حتی نمای بیرونی ساختمان را دوچندان می‌کنند.
  • نکته آخر در طراحی تراس سبز، انتخاب و خرید وسایل جانبی مثل میز و صندلی یا وسایل تزئینی است که باید متناسب با فضای باقیمانده و با توجه به سبک منزل به لحاظ مدرن و یا سنتی بودن در بالکن قرار گیرد. عموما میز و صندلی موجود در تراس برای یک یا دو نفر بوده وبه نوعی فضایی برای کسب آرامش و خلوت است.

تا به اینجا تمام موارد گفته شده برای تراس سبز زیبا در روز بود که باید توجه کنید این فضا در شب نیز با توجه به مطبوع بودن هوا بیشتر مورد استفاده خواهد بود. بنابراین بهتر است نورپردازی مناسب برای لذت بردن در شب را فراموش نکنید. استفاده از ریسه های نورانی یک انتخاب جذاب و کاربردی برای تراس در شب خواهد بود.

تراس سبز | طراحی تراس سبز | تراس سبز نوآوران اثر

استفاده مفید و کاربردی از تراس سبز

همانطور که می‌دانید ذات انسان به طور طبیعی سرسبزی و طبیعت را دوست دارد. بنابراین بیشتر ما نه تنها تجربه کاشت اولین گل یا درخت را هرگز فراموش نمی‌کنیم بلکه، جزو لحظه های لذت بخش و به یاد ماندنی در زندگی ما هستند. تراس سبز محلی برای تمرین و خلق این حس درونی است که می‌توانید از آن برای کاشت انواع سبزیجات و گیاهان زود بازده استفاده کرد. برای کاشت سبزیجات فقط کافیست تراس خود را به صورت یک باغچه کوچک در آورده و بذر سبزیجات را در آن بکارید. با اینکار هم به سرسبزی محیط کمک کرده اید و هم در عین حال می‌توانید از محصول نهایی دسترنج خودتان لذت ببرید. می توانید با استفاده از گلدان یا باکس های مخصوص با متریال ترموود و بتن اکسپوز، پلاستیک و …  این کار را انجام دهید.

بهتر است قبل از انتخاب و خریداری گیاهان و گلدان ها با یک متخصص در این حوزه مشورت نمایید تا از فضای موجود حداکثر استفاده را ببرید تا در آینده از هدر رفت هزینه  و دوباره کاری در امان بمانید. مجموعه ی اثر با ارائه ی مشاوره ی های تخصصی و دقیق در کنار شما است تا از فضای بالکن به عنوان تراس سبز و از فضای پشت بام برای ایجاد روف گاردن به خوبی استفاده کنید و از سرسبزی و آرامش فضای سبز لذت ببرید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *