انواع بتن اکسپوز - types of exposed concrete | کاربرد های بتن اکسپوز

انواع بتن اکسپوز کاربردهای آن

انواع بتن اکسپوز از جمله مصالح ساختمانی پرکاربرد بوده که برای پوشش و زیباسازی نمای خارجی و داخلی یک بنا مورد استفاده قرار می گیرد. سطح صیقلی، هموار و یکدست بتن های اکسپوز زیبایی و جذابیت بصری بی نظیری را برای نمای ساختمان به ارمغان می آورد. جذابیت بخشی، به نمای داخلی و بیرونی ساختمان مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. منحصر به فرد ساختن فضای درونی و بیرونی یک بنا علاوه بر افزایش اصالت و هویت آن، سلیقه و هنر صاحب بنا را منعکس می سازد. بر همین اساس بسیاری از افراد برای برخورداری از یک نمای ظاهری یونیک و متمایز المان های مختلفی را مدنظر قرار می دهند.

دلایل استفاده از بتن اکسپوز در نمای داخلی و خارجی

انواع بتن اکسپوز از بهترین و مناسب ترین پارامترها برای دو چندان ساختن زیبایی و جذابیت ظاهری نمای ساختمان به شمار می روند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بتن اکسپوز برای نماسازی سازه های مدرن در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شود. انعطاف پذیری این نوع از بتن، قابلیت ترسیم طرح ها و اشکال مختلف در نمای ساختمان را امکان پذیر می سازد. بر همین اساس، بسیاری از معماران و طراحان نمای ساختمان، به علت متمایز بودن طرح و ساختار، حساب ویژه ای بر روی بتن اکسپوز باز می کنند. ناگفته نماند که انواع بتن اکسپوز نمایی زیبا و مدرن را در فضای بیرونی یا معماری داخلی ساختمان خلق می کنند.

دلایل استفاده از بتن اکسپوز در نمای داخلی و خارجی

نگاهی به انواع بتن اکسپوز

به طور کلی، برای افزایش استحکام، دوام و زیبایی فضای داخلی و بیرونی یک ساختمان از متریال و مصالح مختلفی استفاده به عمل می آید. انواع بتن اکسپوز به عنوان نمونه ای از مصالح ساختمانی جدید و مدرن، با برخورداری از سطح هموار و یکدست، برای زینت بخشی و دو چندان ساختن جذابیت بصری نما مورد استفاده قرار می گیرند. در پرتو استفاده از بتن اکسپوز یا بتن مخصوص نما، طرح و مدل های مورد نظر معماران به راحتی عملیاتی می شود. به طور کلی، از انواع بتن اکسپوز میتوان به بتن قابل اجرا در محل پروژه و بتن های پیش ساخته اشاره نمود.

  • بتن قابل اجرا در محل پروژه: این نوع از بتن نما غالبا برای پیاده سازی و اجرا شدن در پروژه ها و سازه های بزرگ به کار می رود. بر این اساس، بتن ریزی و تولید بتن در محل اختصاص یافته برای عملیات ساخت سازه انجام می شود. برای ساخت و ساز سازه های بزرگ و به منظور صرفه جویی در هزینه ها، فرآیند بتن ریزی را در محل ساخت و ساز انجام می دهند.
  • بتن پیش ساخته: بتن پیش ساخته به عنوان یکی از انواع بتن اکسپوز از طریق قالب های آماده شده و در مراکز تولید بتن به مرحله تولید می رسد. شایان ذکر است که فرآیند تولید بتن به این شیوه، از طریق قالب های متداول و متنوع و مطابق با اصول استاندارد صورت می گیرد. بر همین اساس، مهمترین موارد کاربرد بتن های پیش ساخته برای سازه ها و ساختمان ها معمولی و کوچک می باشد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که به علت ساده بودن سطح و فرم بتن اکسپوز، قابلیت رنگ آمیزی سطوح این نوع از مصالح ساختمانی وجود دارد.
انواع بتن اکسپوز

ویژگی های فنی انواع بتن اکسپوز

لازم به ذکر است که دوام، استحکام و مقاومت بالا، از شاخص ترین ویژگی های انواع بتن اکسپوز به شمار می رود. از آنجایی که بتن نما برای سالیان متمادی زینت بخش نمای ظاهری ساختمان می باشد، از متریال و مواد اولیه باکیفیت و مرغوب تولید می گردد. بر همین اساس، این نمونه از مصالح ساختمانی در برابر عوامل محیطی و شیمیایی از دوام و مقاومت بالایی بهره می برد. طول عمر بالا، به انضمام برخورداری از قیمت مقرون به صرفه، از دیگر مشخصات بارز انواع بتن اکسپوز تلقی می گردد.

افزایش و کاهش دمای هوا و شرایط جوی، از دلایل مهم برای فرسایش و فرسودگی یک بنا محسوب می شود. سرما و گرما میتواند تاثیر نامطلوب بر روی نمای ظاهری و ساختار ساختمان داشته باشد. استفاده از انواع بتن اکسپوز یکی از بهترین و کاربردی ترین شیوه ها برای افزایش مقاومت بنا در چنین شرایطی می باشد. جذب آب و رطوبت بسیار پایین، دوام بسیار بالا در برابر یخ زدگی و سرما، تنوع بالا در ابعاد و اندازه و برخورداری از ظرافت و زیبایی ذاتی، از دیگر ویژگی های مهم انواع بتن اکسپوز قلمداد می گردد.

ویژگی های فنی انواع بتن اکسپوز - کاربردهای بتن اکسپوز

کاربردهای بتن اکسپوز

مهمترین موارد و کاربردهای بتن اکسپوز برای مقاوم سازی و جذابیت بخشیدن به نمای خارجی و داخلی ساختمان ها می باشد. بر این اساس، برای طراحی ساختمان ها به سبک مدرن و منحصر به فرد، استفاده از بتن اکسپوز از بهترین انتخاب ها محسوب می شود. کاربرد در کف استخر به علت مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت، از دیگر موارد کاربرد انواع بتن اکسپوز به شمار می رود. علاوه بر این، ساختمان های پیش ساخته پوشش و زیباسازی محل های رفت و آمد و پیاده روها، تزئین فضاهای تفریحی، باغ ها و پارک ها، زیر ساخت، پوشش کف و محوطه سازی، از دیگر موارد کاربرد و استفاده از انواع بتن اکسپوز به حساب می آید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *