اولویت هایی که باید در محوطه سازی ویلا در نظر بگیرید.

اولویت هایی که باید در محوطه سازی ویلا در نظر بگیرید

همه کسانی که به فکر خرید ویلا هستند، یا یک ویلا دارند و به فکر بازسازی ویلا خود هستند، می دانند که محوطه سازی ویلا تا چه اندازه اهمیت دارد. یکی از معیار هایی که به یک ویلا ارزش و اعتبار می بخشد، علاوه بر امکانات و موقعیت جغرافیایی طراحی و محوطه سازی ویلا است. تا زمانی که به فکر این مورد نباشید نمی توانید انتظار داشتن یک ویلا لوکس یا مدرن را داشته باشید.

اینکه چه وسایلی را باید انتخاب کنید، در دیگر مقالات سایت به آنها پرداخته شده است. اکنون می خواهیم اولویت هایی را بررسی کنیم که در فضا سازی و ایجاد تغییرات طراحی ویلا موثر هستند. این تغییرات کمک می کنند تا بدون نیاز به تغییرات اساسی در ویلا، ظاهر آن را تغییر دهیم.

طراحی و محوطه سازی ویلا 

یکی از مهم ترین دلیل هایی که ما را مصمم به خرید یک ویلا جدید می کند، یا باعث می شود بیشتر اوقات خود را در آنجا بگذرانیم، محوطه سازی ویلا از بخش بیرونی آن است. محوطه های باز بیشتر محل جمع شدن در فصول مختلف در یک ویلا هستند و بخش بزرگی از دورهمی های شبانه آنجا می گذرد. پس برای اینکه بتوانیم بیشترین تاثیر را در طراحی و محوطه سازی بگذاریم، رفتن به سراغ این بخش است. عموما خیلی از افراد سعی می کنند با چیدن صندلی ها و گذاشتن گلدان ها دور یکدیگر یک فضای دورهمی مناسب بر اساس فضا و مساحتی که در اختیار دارند، بکنند.

در نتیجه حتی اگر فضای داخلی ویلایتان چندان مناسب نباشد، اما از بیرون جذاب به نظر برسد، نیمی از مهم ترین اولویت های طراحی و فضاسازی ویلا را پشت سر گذاشته اید. برای محوطه سازی ویلا از بیرون می بایست همه چیز لوکس باشد. پس از مسیر ورودی ویلا تا نزدیک درب ورودی باید ایده هایی را به کار بگیرید که هرکس را در بدو ورود علاوه بر راهیابی آسان با سنگفرش، مجذوب خود کند. اصولا مسیر های ورودی اینطور طراحی می شوند تا علاوه بر سادگی و زیبایی، طبیعی بودن و لوکس بودن ویلا در نگاه اول نمایان می شود.

محوطه سازی ویلا از بیرون

محوطه سازی ویلا به کمک گیاهان و گل ها

چیز فراوانی که در هر باغ یا ویلا وجود دارد چیست؟ بله، گل و گیاه! اما چطور باید از آن ها برای طراحی و محوطه سازی ویلا استفاده کرد؟ آیا رها کردن آنها به شکل طبیعی می تواند باعث شود تا ویلایی جذاب داشته باشید؟ به طبع خیر. این گیاهان و گل ها هم نیاز به سازماندهی دارند. شما علاوه بر گیاهان طبیعی می توانید از گلدان هایی استفاده کنید که رنگ و لعاب بهتری به فضا می بخشند. همچنین برای فضاسازی و محوطه سازی ویلا باید داخل باغچه ها گل بکارید و همه چیز را از حالت یکدست بودن خارج کنید تا اثرات مطلوب مرتبط با آن را به عینه مشاهده کنید.

شما می توانید با استفاده از گل ها و گیاهان بخش های مختلف ویلا را از هم جدا کنید. مثلا می توانی بخش ورودی ویلا را از محوطه باز آن جدا کنید یا بخش جلوی ورود به اتاق ها را با گل ها و گلدان ها تزیین کنید. این به طور کلی ایده جذابی برای طراحی و محوطه سازی ویلاها به شمار می آید که نباید دست کم گرفته شود.

اهمیت استفاده از مبلمان فضای باز در طراحی ویلا

یکی از بخش هایی که برای ایجاد دورهمی در فضای بیرونی ویلاها کاربرد فراوان دارد استفاده از میز و صندلی و سایبان هایی است که در کنار گل ها و گیاهان، آب نماها یا حوضچه ها به محوطه سازی ویلا رنگ و لعاب می دهد. اگر حتی حوضچه یا استخری درون ویلا ندارید نگران نباشید. خودتان می توانید آن را ایجاد کنید و سپس صندلی های مربوطه را در نزدیکی آن قرار دهید.

برای انتخاب رنگ و مدل مبلمان فضای باز جهت محوطه سازی ویلا بهینه، باید به میزان بزرگی ویلا و ابعاد آن نگاه کنید. ما هیچوقت صندلی های بزرگ و سنگین را برای ویلا های کوچک و نقلی انتخاب نمی کنیم و این مورد برای ویلاهای بزرگ با صندلی های کوچک هم صدق می کند. این به آن معناست که اندازه محوطه ویلا از بیرون نباید کلیه فضای شما را خفه و گرفته کند و حالتی نامتعارف به آن بدهد. در نتیجه برای انتخاب اندازه یا تعداد صندلی ها اول میزان فضایی که در اختیار دارید را در نظر بگیرید و سپس برای خریدشان اقدام کنید.

البته یک یا دو نوع صندلی برای محوطه سازی برخی ویلاها مناسب است و برای برخی دیگر باید در کنار میز و صندلی از مبلمان مناسب استفاده کرد. برخی افراد یک فضا را برای خوردن ناهار و غذا با کمک میز و صندلی های مشابه ناهار یا صبحانه خوری در نظر می گیرند و یک دست مبلمان مخصوص این فضا را برای دورهمی های نزدیک استخر یا شومینه در نظر میگیرند که همه این ها در نوع خود بسیار جالب و جذاب هستند.

محوطه سازی ویلا به کمک گیاهان و گل ها | محوطه سازی با استفاده از میز و صندلی ویلا

توجه به نورپردازی برای طراحی و محوطه سازی ویلا

یکی از مواردی که در این حوزه اغلب نادیده گرفته می شود، اهمیت نورپردازی محیط است. در شب ها یا بعدازظهر ها دورهمی در فضای بیرونی ویلاها و باغ ها بیشتر است. پس استفاده از یک نور محدود یا گرفته نمی تواند مناسب باشد. چون هم کل زحمتی که برای محوطه سازی صرف کرده اید به چشم نمی آید و هم سپری کردن زمان را برایتان دشوار می کند.

به همین دلیل برخی ها ترجیح می دهند فضای بیرونی ویلا را ترک کنند و در داخل ویلا بمانند. برای این منظور حتما در بخش های مهم فضاسازی شده ویلایتان فکر نورپردازی باشید. نزدیک پله ها، در بخش ورودی و نزدیک مکان هایی که انبوهی از گل ها و گیاهان وجود دارد، در نزدیکی میز و صندلی ها، استخر و حوضچه های آب، دور تا دور بخش ساختمان ویلا که می تواند عظمت و شکوه آن را به نمایش بگذارد و غیره همگی در زیبا سازی و محوطه سازی ویلا نقش اساسی دارند.
استفاده از ریسه های چشمک زن و لامپ های کم مصرف اما پر قدرت هم به این زیبایی خواهد افزود و هم مصرف انرژی را پایین خواهد آورد. اگر برای محوطه سازی ویلا خود تصمیم به اقدام دارید، با گروه نوآوران اثر ارتباط برقرار کنید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *