نمای چوبی ترموود | مزایا و معایب نمای چوبی ساختمان | نمای چوبی ساختمان

مزایا و معایب نمای چوبی ساختمان چیست؟

نمای چوبی ساختمان بدون شک از جمله نماهای قابل توجه و دوست داشتنی به شمار می آید که در برخی مناطق، بیشتر از بقیه کاربرد دارد. یکی از آنها، کاربرد نمای چوبی در غرب کشور است که تقریبا تمامی ساختمان ها را با استفاده از این نما پوشش می دهند.

همچنین در پایتخت و برخی شهر های دیگر نیز، استفاده از این نوع نما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همین، دلیل مهمی است تا بدانیم آیا کاربرد نمای چوبی برای ساختمان خوب است یا معایبی هم به دنبال دارد؟ برای این منظور، با این مطلب همراه باشید.

چرا نمای چوبی محبوب است؟

نمای چوبی زیبا ترین نمای ساختمانی است. اما چرا؟ به دلیل حسی که چوب در حالت تماشا و حتی برای محافظت از یک نما بازی می کند. چوب نمادی از دل طبیعت است و باعث القای حس آرامش و راحتی به فرد در نگاه اول می شود. چوب باعث میشود تا یک ساختمان، لوکس یا مدرن یا حتی با عظمت به نظر برسد.

چوب از یک نظر باعث القای حس کلاسیک به افراد می شود. گفته می شود که نمای چوبی ساختمان باعث می شود تا چه از نظر بصری و چه از لحاظ جنس، تاثیر زیادی روی روان ما داشته باشد. واکنش ها به چوب همیشه مثبت است و در بین افراد زیادی محبوبیت دارد، حتی اگر تصمیم نداشته باشید آن برای نماسازی استفاده کنید می توانید آن را برای محیط زندگی خود در بخشی دیگر مانند دکوراسیون داخلی، روف گاردن و محوطه سازی و … هم به کار برید. چوب به ما کمک می کند تا از مصنوعی بودن یا صرفا آهنی بودن ساختمان ها بکاهیم و به آن حس طبیعی بودن ببخشیم.

چرا نمای چوبی محبوب است

ساخت نمای چوبی ساختمان ها چه سبک هایی دارد؟

برای ساخت نمای چوبی ساختمان ها شما می توانید به دنبال انواع و اقسام سبک ها و مدل های متنوع باشید. از جمله آنها می توان به شیک های بریده شده به واسطه دست، پوشش های بریده با ماشین و چوب جامد اشاره کرد که در آنها از چوب سرو و چوب سرخ برای نماسازی استفاده می شود.

یکی از سبک های نمای چوب کلدینگ نام دارد. بخش بیرونی ساختمان کاملا با چوب پوشیده می شود و ظاهر چشم نوازی به آن می دهد.

نمای چوبی ترموود یکی از جمله پرطرفدار ترین گزینه ها است چون زیبایی واقعی چوب را از آن نمی گیرد و حس زنده بودن به واسطه آن به بیننده منتقل می شود. ترموود از چوب های حرارت دیده به حساب می آید که فقط کاربرد نما سازی برای بیرون از ساختمان را ندارد و در داخل ساختمان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموود باعث بادوام شدن نمای بیرونی ساختمان می شود و طی یک سری عملیاتی حرارتی به شکل کنونی تبدیل می شود. پس اگر در مناطقی زندگی می کنید که عوامل مختلف یا شرایط جوی روی نمای ساختمان به مرور تاثیر می گذارد، بهتر است به فکر نمای چوبی ترموود در ساختمان خود باشید. یا اینکه برای نما سازی داخلی از آن استفاده کنید.

معایب و مزایای نمای چوبی ترموود ساخنمان

ویژگی ها و مزایای نمای ترموود

ویژگی و در واقع مزیت بعدی مربوط به نمای چوبی ساختمانی این است که به راحتی روی ساختمان نصب می شود. سرعت در نصب این نوع نماها بسیار بالاست. هر نصب کننده ماهری به سرعت می تواند این نوع نما را روی ساختمان پیاده سازی کند. همین مسئله باعث می شود تا اگر عجله ای برای نصب نمای ساختمان خود دارید بتوانید به کمک این نوع نماها کارها را سریعتر پیش ببرید. اگر خودتان هم مهارت نصب این نماها را داشته باشید، می توانید به سرعت این کار را انجام دهید.

حتی اگر قبلا نمای چوبی کار کرده اید و می خواهید آن را تغییر دهید، بازهم برداشتن و نصب آن کاری ندارد و به همان نصب سرعت اولیه زمان می برد. جایگزین کردن نمونه نماهای چوبی اگر هم زمان بر و دشوار باشد عملا غیر ممکن نیست. این ویژگی مثبتی است که بسیاری از نماهای دیگر ندارند و این فرصت برای بسیاری از افراد وجود دارد تا به سراغ این نوع نمای سنتی و کلاسیک بروند. در نتیجه هزینه ای که بابت زمان و نصب نمای جدید می پردازید به مراتب کمتر خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای نمای چوبی ساختمان نسبت به دیگر نماها این است که اگر به هر دلیلی تخریب شود و نیاز به جایگزین داشته باشد، ابتدا می توانید آن را از نظر ظاهری و کیفیت کاربردی مورد بررسی قرار دهید و اگر نیاز به تعویض نبود آن را رنگ کنید. شما می توانید این چوب ها را در رنگ های دلخواه رنگ آمیزی یا لکه گیری کنید و مجدداً، حالت نو و تازه را به نما ساختمان برگردانید. این کار حتی در مقایسه با روش تعویض نما چوبی ذکر شده به مراتب هزینه کمتری دارد.

اگر نگران آسیب رسیدن به این نوع نماها به وسیله حشرات موذی هستید، می توانید با رنگ کردن و یا جلا دادن آن، از نفوذ غیر قابل اجتناب شان بپرهیزید. باید توجه داشته باشید که اگر چه این مورد یکی از معایب نمای چوبی هم به حساب می آید ولی روی محبوبیت آن تاثیر منفی نمی گذارد.

از این رو، باید طی دوره های زمانی مختلف اقدام به جدا دادن و رنگ کردن آن کنید. برخی از کارشناسان هم اقدامات دیگری را به عنوان انواع حفاظت های کاربردی برای این منظور پیشنهاد می کنند که بسیار مناسب هستند و به نگهداری آسان تر این نماها کمک شایانی خواهند نمود.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *